Szukaj

Nie żyje gwiazda największych polskich hitów. Za rolę w „Nie lubię poniedziałku” pokochali go niemal wszyscy

Henryk Łapiński

Henryk Łapiński

Henryk Łapiński nie żyje. O śmierci wybitnego aktora poinformowali jego przyjaciele z Teatru Ateneum, w którym występował nieprzerwanie od 1956 roku. 

Henryk Łapiński nie żyje

Wybitny aktor teatralny, filmowy i dubbingowy zmarł 11 września 2020 roku w jednym z warszawskich szpitali. Przyczyną śmierci miała być niewydolność płucno-sercowa. Smutna wiadomość pojawiła się na profilu Teatru Ateneum, z którym związany był przez całą swoją karierę. Na jego deskach stworzył ponad 100 niezapomnianych ról.

Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś 11 września 2020 r., w wieku 87 lat zmarł HENRYK ŁAPIŃSKI, nieprzerwanie od 1956 roku aktor Teatru Ateneum. Henryk Łapiński do warszawskiego Teatru Ateneum został zaangażowany przez dyrektora Janusza Warmińskiego – tuż po studiach aktorskich w Łodzi. Odtąd przez 64 lata pracował w naszym Ateneum. Stworzył tu ponad 100 różnorodnych ról.
Kochał Ateneum całym sercem. Chętnie dzielił się swoimi wspomnieniami o dziejach naszego Teatru, życzliwie witał w zespole nowe osoby, szczególnie dbał o pamięć o zmarłych Koleżankach i Kolegach z Teatru. Wraz z Jego śmiercią zamyka się definitywnie pewien rozdział w dziejach naszego Teatru.
Spacerując kiedyś po Powązkach, Janusz Warmiński powiedział do Henryka Łapińskiego: – Panie Henryku, przecież my nie umiemy nic innego robić, tylko teatr. Tam też musi być jakieś Ateneum.
Dziś wierzymy w to jak nigdy dotąd.

🖤Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś 11 września 2020 r., w wieku 87 lat zmarł HENRYK ŁAPIŃSKI, nieprzerwanie od…

Opublikowany przez Teatr Ateneum Piątek, 11 września 2020

W sieci pojawiło się wiele wpisów, które upamiętniają zmarłego aktora. Jako jedna z pierwszych kilka słów napisała aktorka Magda Schejbal.

Odszedł Henryk Łapiński. Henio. Najpiękniejsze róże zawsze były od Ciebie

Kim był Henryk Łapiński ?

Henryk Łapiński przyszedł na świat 2 stycznia 1933 roku w Warszawie. W 1956 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L. Schillera w Łodzi. Był to też rok jego wielkiego debiutu. Pierwszy raz stanął na deskach Teatru Ateneum jako Dujardin’a w sztuce „Ich głowy” Marcela Aymea w reżyserii Zdzisława Tobiasza. Widzowie doskonale zapamiętali go z licznych ról serialowych i filmowych. Najbardziej pokochali go za kreacje w: Nie lubię poniedziałku, Wielka miłość Balzaka, Kuchnia polska, Dom czy Polskie drogi.

Robił też karierę jako aktor dubbingowy. Jego głos mogliśmy usłyszeć w filmach: 101 Dalmatyńczyków, Pocahontas, czy Księżniczka Sisi. Najbardziej znany był jednak z roli druida Panoramixa w serialu Asterix. Swojego głosu użyczał także postaciom komputerowym.

Henryk Łapiński zmarł 11 września 2020 w wieku 87 lat.

 


Henryk Łapiński

Henryk Łapiński

Henryk Łapiński

Henryk Łapiński

Henryk Łapiński

Henryk Łapiński

Dodaj komentarz

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×