Donald Tusk wspomina ostatnią rozmowę z Lechem Kaczyńskim: „O tym nie mówiłem publicznie”. Chwila szczerości przed katastrofą smoleńską

Donald Tusk i Lech Kaczyński

Donald Tusk i Lech Kaczyński

Donald Tusk w nowym wywiadzie dla TVN24 wspomniał ostatnią rozmowę z Lechem Kaczyńskim. Wcześniej nie mówił o niej publicznie.

Katastrofa polskiego Tu-154 miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Prezydent Lech Kaczyński, jego żona Maria oraz 94 inne osoby znajdowały się na pokładzie rządowego samolotu. Chcieli dotrzeć do położonego w Rosji Katynia, gdzie odbywały się obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Nie dolecieli jednak na miejsce. Piloci, mimo fatalnych warunków pogodowych, starali się wylądować na lotnisku Smoleńsk-Siewiernyj, co im się nie udało. Wszyscy zginęli na miejscu.

Zobacz: Kaczyńska wyciągnęła jedno z piękniejszych zdjęć z domowego archiwum. Tak uczciła pamięć rodziców

Donald Tusk wspomniał ostatnią rozmowę z Lechem Kaczyńskim

W sobotę minęło 11 lat od katastrofy smoleńskiej. Donald Tusk w przeddzień rocznicy udzielił wywiadu w programie Fakty po Faktach TVN24. Powiedział, że ma prośbę do rządzących, by przestali kreować teorie spiskowe. Podkreślił, że on także stracił przyjaciół w tragicznym w skutkach wypadku:

Należałoby oczekiwać od rządzących, aby przerwali ten ponury spektakl, czyli grę Smoleńskiem. Jest w tym coś przykrego. Ja też tam straciłem przyjaciół.

Polityk dodał, że prawda katastrofie lotniczej została wyjaśniona, a jedynie wątpliwości jakie pozostały mają charakter polityczny. Sądzi, że piloci zostali poddani presji. Wypomniał też nieprawidłowości, które w jego ocenie są powielane:

Prawda o katastrofie smoleńskiej została wyjaśniona, pozostały wątpliwości o charakterze politycznym. Pracowała nad raportem grupa nie polityków, a ekspertów. Raport opracowany przez tę komisję wszystko wyjaśnił […] Kłamstwem smoleńskim jest teza, że oddaliśmy Rosji śledztwo. Przecież prokuratura nadal prowadzi śledztwo. Mówi się o politycznej odpowiedzialności. To ja powiem wprost. Bo nie mogę już znieść tego jątrzenia. Piloci byli poddani presji. To wynika jednoznacznie z materiałów. Byłem powściągliwy, ale dziś chcę to powiedzieć. Piloci byli poddani presji.

Donald Tusk po raz pierwszy po 11 latach przypomniał swoją ostatnią rozmowę w cztery oczy z Lechem Kaczyńskim. Ujawnił, że prezydent powiedział mu, że sam będzie podejmował decyzje o tym, kiedy będzie latał samolotem rządowym:

Powiem coś, czego dotąd nie mówiłem publicznie. Prezydent Lech Kaczyński także w rozmowie ze mną w cztery oczy podkreślał, także po tak zwanym incydencie gruzińskim, że od czasu kiedy pilot odmówił lotu do Tbilisi prezydentowi, on sam będzie podejmował decyzje, kiedy będzie latał samolotem rządowym, prezydenckim, ponieważ jest głównodowodzącym. Mówił o tym jednoznacznie, także publicznie.

Tusk podkreślił, że jak dotąd nie chciał tego formułować w taki sposób. Nie zamierza jednak już dłużej delikatnie obchodzić się z partią rządzącą w temacie katastrofy smoleńskiej. W jego ocenie to on w dużym stopniu ponosi odpowiedzialność za negatywne skutki spiskowych teorii, które narosły wokół zdarzenia.


Misheel Jargalsaikhan od 3. roku życia wychowuje się w Polsce

Misheel Jargalsaikhan od 3. roku życia wychowuje się w Polsce

Lech Kaczyński zostanie świętym?

Lech Kaczyński zostanie świętym?

Wspomnienie Marii i Lecha Kaczyńskich

Wspomnienie Marii i Lecha Kaczyńskich

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×