Dłonie króla Karola III pod lupą Anglików. Dopatrzyli się groźnej choroby. Na doniesienia mediów zareagowała brytyjska służba zdrowia
W momencie śmierci królowej Elżbiety II monarchą automatycznie został najstarszy z synów. Od 8 września 2022 roku jest to król Karol III, a oficjalna koronacja odbyła się 6 maja 2023. Tron odziedziczył po matce, która nosiła koronę przez 70 lat. Była ona najdłużej panującym wśród monarchów świata.
Karol najpierw został oficjalnie zaprzysiężony na następcę Elżbiety II, a moment ten był bardzo wzruszający i podniosły. Towarzyszył mu najstarszy syn William, który jest obecnie pierwszy w kolejce do tronu, a także żona Camilla.
Tuż po śmierci Elżbiety II w sali tronowej w Pałacu św. Jakuba zebrała się Rada Akcesyjna, przed którą król Karol III złożył przysięgę. Po wszystkim nowy władca podziękował za ogromne wyrazy wsparcia, płynące do jego rodziny.
Korona trafiła do niego dopiero w maju 2023 roku. Historycznemu momentowi przyglądał się niemal cały świat. Do Opactwa Westminster zjechało się mnóstwo gości, w tym jego syn Harry, który przyleciał z USA.
Palce króla Karola III: czy są oznaką choroby?
Królowa Elżbieta II zaledwie na dwa dni przed śmiercią czuła się na tyle dobrze, że przyjęła w Balmoral mową premier Liz Truss i powierzyła jej stworzenie rządu. Wówczas wszyscy z niepokojem przyglądali się dłoniom monarchini. Były bardzo zasinione, co jak się okazało, nie wróżyło nic dobrego.
Teraz Brytyjczycy z niepokojem przypatrują się dłoniom króla Karola III. Jak podaje brytyjski Express, okazuje się, że najczęstszymi hasłami, które w ostatnich dniach są wpisywane w wyszukiwarki internetowe w Wielkiej Brytanii, są: "kiełbasiane palce" i "palce króla Karola". Widać, że poddani martwią się o zdrowie 73-letniego monarchy.
Na ten temat postanowiła wypowiedzieć się nawet National Health Service, czyli brytyjska służba zdrowia. Według nich opuchnięte, czyli tak zwane "kiełbasiane palce" króla Karola III nie muszą oznaczać poważnej choroby. Mogą one wynikać z tendencji do gromadzenia się płynów w organizmie, a obrzęk ustępuje po kilku dniach.
Sytuacja będzie niepokojąca jedynie wówczas, gdy opuchlizna będzie niesymetryczna, lub skóra ulegnie mocnemu zaczerwienieniu. Opuchnięte dłonie mogą świadczyć o zatorach płucnych, czemu towarzyszyłyby ostre duszności, jednak jak wiadomo, w przypadku nowego króla taki objaw nie występuje.
Warto też przyjrzeć się nieco archiwalnym zdjęciom króla Karola III (znajdziecie je w naszej galerii). Można na nich dostrzec, że jego palce od lat wyglądają w ten sposób i raczej nie są, jak w przypadku dłoni jego matki, zwiastunem poważnych problemów ze zdrowiem.