Kuba Badach zaskoczył wyznaniem w "The Voice of Poland". "Robiłem to przez lata"
Kuba Badach na planie "The Voice of Poland" opowiedział o początkach swojej kariery. Pozostali trenerzy byli zaskoczeni tym, jak zaczynał ich kolega. "Robiłem to przez lata" – powiedział artysta przed kamerami.
Kuba Badach w tym roku zadebiutował w roli trenera w "The Voice of Poland" i zbiera raczej pozytywne recenzje za swoje występy w programie. Widzowie TVP szczególnie żywo komentują złośliwości, jakie wobec piosenkarza kieruje Michał Szpak. Mało kto pamięta, jak wyglądały początki kariery Badacha. On sam przypomniał o tym na planie ostatniego odcinka programu, który widzowie obejrzą w najbliższą sobotę o godz. 20:00.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Monika i Robert Janowscy o Jakubie Badachu w The Voice of Poland.
Tak wyglądały początki Kuby Badacha. "Robiłem to przez lata"
Kuba Badach obecnie uchodzi za jednego z najpopularniejszych piosenkarzy jazzowych, a uznanie przyniosło mu śpiewanie w zespole Poluzjanci. Zanim zrobił samodzielną karierę, wspomagał wokalnie innych artystów. Po jednym z występów w "The Voice of Poland" powiedział:
Najśmieszniejsze dla mnie było to, że (...) przypomniałem sobie, że cały czas jest u mnie aktywny gen chórzysty, że lubię patrzeć na osoby, które rządzą i przejmują scenę we władanie, a ja wtedy się dobrze czuję w roli tego, który ewentualnie dośpiewa drugi głos.
Kuba Badach wspomniał też, że był chórzystą dla kilku sławnych artystów. Przypomniał:
Robiłem to przez lata u Kayah w zespole i przez lata u pani Ewy Bem. Także miałem długą drogę tzw. background vocalist.
Słowa Kuby Badacha zaskoczyły pozostałych trenerów, w tym Lanberry, która przyznała, że nie wiedziała o muzycznych początkach swojego kolegi z "The Voice of Poland".
Kim jest Kuba Badach?
Kuba Badach zadebiutował na rynku fonograficznym w wieku 12 lat, wydając w 1988 album pt. "Gwiazdkowe cuda". Później wystąpił na scenie Filharmonii Narodowej, gdzie wśród publiczności zasiedli m.in. premier Tadeusz Mazowiecki i reżyser Roman Polański oraz sławny rosyjski tancerz Michaił Barysznikow. Później usunął się w cień, by skupić się na nauce – studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach.
Kuba Badach przypomniał o sobie w połowie lat 90., dołączając jako wokalista do funky-jazzowego zespołu Polucjanci, później znanego pod nazwą Poluzjanci. W 1997 roku nawiązał współpracę z Robertem Jansonem z grupy Varius Manx i nagrał z nim dwie płyty, a ich wspólna piosenka "Małe szczęścia" stała się przebojem. W 1999 roku dołączył do zespołu The Globetrotters, z którym nagrał cztery płyty i wystąpił m.in. festiwalach muzycznych w Kuwejcie, Węgrzech i Słowacji.
Kuba Badach jako solista m.in. trzykrotnie wziął udział w dobroczynnej akcji "Święta, święta", przy której współpracował m.in. z Mietkiem Szcześniakiem, Andrzejem Piasecznym i Andrzejem Lampertem. Nie licząc debiutanckiej płyty świątecznej z 1988 roku, ma na koncie dwa solowe albumy: "Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny" (2009) i "Oldschool" (2017). Został dwukrotnie nagrodzony Fryderykiem dla wokalisty roku.
"The Voice of Poland" nie jest jurorskim debiutem Kuby Badacha. W 2020 roku zasiadł w komisji sędziowskiej w polsatowskim talent show "The Four. Bitwa o sławę".