KRRiT podjęła decyzję w sprawie skargi na "Pytanie na śniadanie". Poszło o flipping
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała swoje stanowisko ws. skargi złożonej na program "Pytanie na śniadanie". Chodziło o kontrowersje związane z tematem flippingu nieruchomości. Po emisji widzowie i dziennikarze nie kryli oburzenia.
Na początku tego roku w "Pytaniu na śniadanie" poruszono temat flippingu. To strategia inwestycyjna polegająca na kupowaniu mieszkań w złym stanie, remontowaniu ich i szybkiej odsprzedaży z zyskiem. W opinii wielu osób metoda ta jest kontrowersyjna, jako że wiąże się z nieetycznymi działaniami wobec lokatorów. Wskutek tego może nastąpić zaburzenie równowagi ryku i wyższe ceny mieszkań. Nic więc dziwnego, że podjęcie przez Telewizję Polską tego tematu wzbudziło kontrowersje. Po licznych donosach sprawą zajęła się KRRiT.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Anna Popek o "Pytaniu na śniadanie". Byłaby gotowa wrócić do TVP? "Pracuje tam, gdzie mogę"
Burza wokół materiału na temat flippingu w "Pytaniu na śniadanie". Widzowie i eksperci oburzeni
Po emisji odcinka "Pytania na śniadanie", w którym omawiano flipping nieruchomości, internauci wyrazili swoje oburzenie w licznych komentarzach, krytykując promocję tak kontrowersyjnego tematu. Głos zabrał m.in. Jan Śpiewak, znany aktywista i dziennikarz, który uznał działania TVP za skandaliczne, podkreślając, że promowanie flippingu w państwowej telewizji jest przede wszystkim nieetyczne.
Trzeba było wprost powiedzieć, że trzeba wyje... wkładkę mięsną, np. poprzez odcięcie mediów albo zamurowanie drzwi i okien, a nie bawić się w banialuki o posprzątaniu i uregulowaniu stanu prawnego. Media publiczne, wstyd — napisał oburzony Śpiewak.
KRRiT podjęła decyzję. Nie ukarze Telewizji Polskiej
Wiadomo już, co z ewentualną karą dla TVP za wspomniany materiał. Jak donosi portal wirtualnemedia.pl, KRRiT nie zdecydowała się ukarać nadawcy publicznego za materiał o flippingu mieszkań. W komunikacie wydanym przez rzeczniczkę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Teresy Brykczyńskiej można przeczytać, że flipping nie jest zakazany prawnie w naszym kraju i każdy może podejmować ten temat.
KRRiT przeprowadziła postępowanie wyjaśniające uwzględniając fakt, iż flipping, jako jeden ze sposobów inwestowania na rynku nieruchomości, nie jest w Polsce prawnie zakazany. (...) Nadawcy mają zatem prawo podejmować ten temat i omawiać różne jego aspekty, co w telewizji publicznej miało miejsce trzykrotnie w różnych wydaniach audycji z cyklu "Pytanie na śniadanie" - przekazał wspomnianemu portalowi rzecznik KRRiT.