Nie tylko Włodek Pawlik. Oto wszyscy Polcy, którzy zostali nagrodzeni Grammy!
Już 28 stycznia 2018 oczy całego świata będą skierowane na Nowy Jork, gdzie odbędzie się 60. edycja wręczenia nagród Grammy. Prestiżowe statuetki uznawane są za najważniejsze muzyczne wyróżnienie. Dotychczas najwięcej w swojej kolekcji zebrał… węgierski dyrygent Sir Georg Solti (31) oraz zespół U2 (22). Z kolei swoich rywali, wśród wszystkich grup muzycznych, deklasuje Chicago Symphony Orchestra, która zdobyła 60 statuetek!
W historii Grammy wielokrotnie triumfowali także Polacy. Przy okazji zbliżającej się ceremonii wręczenia nagród, przypominamy polskich laureatów:
Andrzej Sasin (2012) – w kategorii Najlepsze kompendium muzyki klasycznej za płytę z dziełami Krzysztofa Pendereckiego Fonogrammi: Koncert na róg, Partita, Przebudzenie Jakuba, Anaklasis, De natura sonoris.
Antoni Wit (2012) – w kategorii Najlepsze kompendium muzyki klasycznej za płytę z dziełami Krzysztofa Pendereckiego: Fonogrammi, Koncert na róg, Partita, Przebudzenie Jakuba, Anaklasis, De natura sonoris w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Narodowej.
Aleksandra Nagórko (2012) – w kategorii Najlepsze kompendium muzyki klasycznej za płytę z dziełami Krzysztofa Pendereckiego: Fonogrammi, Koncert na róg, Partita, Przebudzenie Jakuba, Anaklasis, De natura sonoris.
Włodzimierz Pawlik (2014) – w kategorii Najlepszy Album Dużego Zespołu Jazzowego za płytę Night in Calisia, nagraną wspólnie z trębaczem Randy Breckerem, Orkiestrą Filharmonii Kaliskiej i Włodek Pawlik Trio.
Artysta to pierwszy polski jazzman, który zdobył to zaszczytne wyróżnienie. Urodzony w 1958 roku pianista i kompozytor był już wielokrotnie nagradzany na różnych jazzowych festiwalach. Włodek Pawlik do kolekcji zdobytych nagród w 2014 roku dołączył również statuetkę Grammy za najlepszy grupowy album jazzowy.
Krzysztof Penderecki – był aż czterokrotnie nagrodzony:
- 1988 – w kategorii Najlepsza kompozycja współczesna muzyki klasycznej za płytę z własnym Koncertem wiolonczelowym nr 2 w wykonaniu Mścisława Rostropovicha i Philharmonia Orchestra
- 1999 – w kategorii Najlepsza kompozycja współczesna muzyki klasycznej za płytę z własnym Koncertem skrzypcowym nr 2 w wykonaniu Anne Sophie-Mutter i London Symphony Orchestra
- 2001 – w kategorii Najlepsza kompozycja na chór za płytę z nagraniem własnego
- 2017 – w kategorii Najlepsze wykonanie chóralne za płytę Penderecki Conducts Penderecki Vol. 1w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej oraz solistów: Agnieszki Rehlis, Johanny Rusanen i Nikolaya Didenko pod dyrekcją kompozytora
Henryk Wojnarowski (2017) – w kategorii Najlepsze wykonanie chóralne za płytę Penderecki Conducts Penderecki Vol. 1 w wykonaniu Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej oraz solistów: Agnieszki Rehlis, Johanny Rusanen i Nikolaya Didenko pod dyrekcją kompozytora.
W historii Grammy na czerwonym dywanie gościło wiele polskich gwiazd, w ostatnich latach były to Edyta Górniak i Ola Gintrowska.
Szanse Polaków na Grammy 2018
W tym roku, niestety, Polska nie poszerzy swojego dorobku o kolejną prestiżową nagrodę Grammy, ponieważ żaden z artystów nie został do niej nominowany. Pozostaje nam mieć nadzieję, że w przyszłym roku polski talent się obroni i z nawiązką nadrobimy zaległości.