Elżbieta Markowska nie żyje. Zmarła niezastąpiona postać polskich mediów
Styczeń jeszcze nie dobiegł końca, a pożegnaliśmy już wielu wybitnych artystów i dziennikarzy. Kilka dni temu całym światem wstrząsnęła śmierć 24-letniego Harry'ego Branta – syna topmodelki i multimiliardera, później odeszła legenda polskiej estrady – Maria Koterbska. Zaraz po niej odszedł Papcio Chmiel – autor serii komiksowej Tytus, Romek i A'Tomek, a dwa dni temu dowiedzieliśmy się, że zmarł dziennikarz TVN24 – Ryszard Pułaski. Niestety to koniec smutnych wiadomości. Właśnie media obiegła informacja, że nie żyje Elżbieta Markowska.
Nie żyje Elżbieta Markowska
W niedzielę, 24 stycznia, media obiegła tragiczna wiadomość. Była dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, Elżbieta Markowska, nie żyje. To ona była odpowiedzialna za stworzenie nowej formuły anteny, która opierała się na muzyce poważnej, literaturze, informacji oraz publicystyce kulturalnej.
Informacja o śmierci byłej dyrektor pojawiła się na oficjalnym profilu Dwójki na Facebooku:
Elżbieta wielokrotnie wspominała, jak przebiegały prace przy tworzeniu programu oraz jakie emocje towarzyszyły wszystkim podczas przygotowań:
Była dyrektor wielokrotnie podkreślała, że stacja miała wielu wyjątkowych słuchaczy. Pośród nich najbardziej wyróżniali się Julia Hartwig, polska poetka i eseistka oraz Henryk Mikołaj Górecki – kompozytor współczesnej muzyki poważnej i religijnej.
Markowska chętnie udzielała wywiadów i wspominała czasy, gdy zajmowała stanowiska dyrektora. Zawsze podkreślała, jak ważni dla radia byli słuchacze:
https://www.facebook.com/Dwojka.PolskieRadio/photos/a.336615089721738/3685683744814839/?type=3
Kim była Elżbieta Markowska?
Elżbieta Markowska podjęła pracę w Polskim Radiu w 1970 roku. W latach 1991-1995 sprawowała funkcję dyrektora Programu II. Do kierowania radiową Dwójką wróciła w sierpniu 1999 roku i piastowała tę funkcję do 2007 roku.
Markowska była autorką wielu audycji muzycznych i publicystycznych. W swojej karierze przeprowadzała wywiady z wybitnymi polskimi kompozytorami i muzykami (Lutosławskim, Pendereckim, Góreckim, Małeckim czy Panufnikiem). Wraz z Michałem Bristigerem i Grzegorzem Michalskim współtworzyła koncepcję programową Festiwalu Muzycznego Polskiego Radia - Szymanowski i jego Europa w 1977 roku, Mieczysław Karłowicz - pokrewieństwa z wyboru w 1998 roku, Chopin 1999 - źródła i konteksty, Bach tysiąclecia w 2000 roku oraz Witold Lutosławski w 2001 roku.