NewsyTo już 10 lat bez Agaty Mróz. „Tak bardzo chciała żyć. Walczyła do końca”. Przypominamy poruszającą historię polskiej siatkarki

To już 10 lat bez Agaty Mróz. „Tak bardzo chciała żyć. Walczyła do końca”. Przypominamy poruszającą historię polskiej siatkarki

Agata Mróz rocznica śmierci, historia, zdjęcia
Agata Mróz rocznica śmierci, historia, zdjęcia
Marta P.

04.06.2018 07:00, aktual.: 04.06.2018 17:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Agaty Mróz-Olszewskiej nikomu nie trzeba przedstawiać. Dziś mija 10 rocznica od śmierci, po pierwsze – mamy małej Liliany, po drugie – utalentowanej i utytułowanej siatkarki – bo zapewne w tej kolejności chciałaby, żeby o niej mówić i myśleć. Jej historią żyła cała Polska, a jej los poruszył najbardziej zatwardziałe serca. Agata to niezwykła kobieta i prawdziwa bohaterka. Oprócz wielkich sukcesów sportowych ma na swoim koncie akt najwyższego człowieczeństwa – poświęciła to, co miała najcenniejsze – życie, by ratować swoje nienarodzone dziecko.

Agata 9 czerwca 2007 wyszła za mąż za Jacka Olszewskiego. Pół roku później podała do wiadomości publicznej, że spodziewa się dziecka. Swojego przyszłego męża siatkarka poznała na stoku narciarskim, szusując pierwszy raz w życiu. To było piękne i gorące uczucie.

O swojej chorobie siatkarka dowiedziała się już jako nastolatka. Początkowo wcale nie wyglądało to groźnie. Białaczka to jednak podstępna choroba – z początku uśpiona, z czasem, z całą mocą zaatakowała organizm siatkarki. Agata wbrew wszystkiemu i wszystkim cieszyła się życiem. Chciała oswoić chorobę, tak, aby w rezultacie pokonać ją. Razem ze swoim hiszpańskim klubem, Gruppo 2002 Murcia, grała na przekór postępującej chorobie. Hiszpańscy lekarze nie pozostawiali jednak złudzeń – będzie potrzebny szybki przeszczep. Przerwała karierę. Do września 2007 roku powtarzała:

Walczę dla rodziców, rodzeństwa, męża i tych ludzi, którzy mi pomagają.

Kiedy dowiedziała się, że będzie mamą, była niesamowicie szczęśliwa. Mimo że lekarze obawiali się tej ciąży i odradzali jej poród, ona nie poddała się, zaakceptowała ryzyko i zaczęła batalię swojego życia: o dziecko i o siebie. Miesiącami nie wychodziła ze szpitala. Przygotowywała się zarówno do rozwiązania, jak i operacji przeszczepu szpiku. Kiedy 4 kwietnia Liliana pojawiła się na świecie, siatkarka żartowała:

Cały naród pomógł mi donosić tę ciążę.

Niewiele ponad miesiąc od narodzenia córki, Agata przeszła zabieg przeszczepienia szpiku kostnego, którego dawczynią była kobieta z Niemiec. Lekarze do ostatnich chwil mieli nadzieję, że wszystko się uda i Agata wróci do zdrowia:

Liczyliśmy, że jej organizm podejmie pracę, zacznie wytwarzać przeciwciała. To była mocna, twarda dziewczyna. Na drzwiach jej sali cały czas wisiała kartka z nazwiskiem. Wierzyliśmy, że tu wróci – wyznała prof. Alicja Chybicka, szefowa wrocławskiej kliniki transplantacji szpiku, hematologii i onkologii dziecięcej, w której Agata przeszła zabieg.

Choć lekarze wierzyli w szczęśliwy finał tej choroby, podobnie jak wierzyła cała jej rodzina, przyjaciele i kibice, to równocześnie wszyscy byli świadomi podjętego ryzyka, w takim przypadku umiera bowiem 4 pacjentów na 10. Agata też o tym wiedziała, ale chciała walczyć. Do samego końca była przekonana, że wygra z chorobą.

Kilka dni po przeszczepie jej stan zdrowia nagle się pogorszył. Przyczyną była infekcja, tak zwana gwałtowna sepsa. Tym razem wycieńczony ciążą organizm nie miał żadnych szans. Kilkanaście dni po przeszczepie i dwa miesiące po urodzeniu upragnionej Liliany, w wyniku posocznicy i związanego z nią wstrząsu septycznego, siatkarka zmarła.

Agata przegrała, ale wielu innych dzięki niej będzie żyć. To jest trochę tak jak na wojnie. Żołnierze mawiają, że czasem jeden musi poświęcić się dla dobra ogółu. Myślę, że z Agatą było troszkę podobnie. To był jej najważniejszy mecz, najważniejsza walka – powiedział łamiącym się głosem Jacek Olszewski, mąż zmarłej siatkarki, dziękując wszystkim za pomoc i prosząc o modlitwę w intencji dzielnej żony.

Kim była Agata Mróz?

Agata Mróz-Olszewska, w latach 2003-2006, 138 razy reprezentowała Polskę na arenie międzynarodowej w piłce siatkowej kobiet. Na Mistrzostwach Europy, w 2003 i 2005 roku, zdobyła złote medale. 22 listopada 2005 roku były prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył ją Złotem Krzyżem Zasługi za wybitne zaangażowanie i zasługi dla rozwoju sportu. W 2012 roku powstał o Agacie film biograficzny Nad życie. Opowiada on o życiu prywatnym siatkarki, spełnionej miłości, narodzinach dziecka oraz o walce z chorobą, którą przegrała. Premiera filmu miała miejsce 11 maja 2012 roku. W postać Agaty wcieliła się znakomita Olga Bołądź. Aktorka nie miała łatwego zadania. Przygotowując się do tej roli uczestniczyła w treningach siatkarskich oraz poznawała tajemnice bloków. Najgorsza dla niej scena to ta, kiedy Agata trafiła do izolatki, w której przebywała na chwilę przed planowanym przeszczepem. Żegnała się wtedy ze swoją maleńką córeczką. Olga Bołądź, podczas kręcenia tej sceny, płakała, dlatego kilka razy trzeba było ją dublować:

Takie historie jak życie Agaty powinny trafiać do widzów - wyznała aktorka. - Dzięki temu Agata Mróz będzie pamiętana i to chyba najlepszy hołd, jaki możemy jej oddać.

Wspaniała kobieta, mama i utytułowana siatkarka, Agata Mróz-Olszewska, odeszła w wieku 26 lat. Została pochowana 9 czerwca 2008 (w 1. rocznicę ślubu) na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu.

 • Fotografia: ONS
 • Agnieszka Frąckowiak i Jacek Olszewski są parą
 • Ślub Agaty Mróz i Jacka Olszewskiego
 • Agata Mróz w 2005 roku
 • Agata Mróz w 2007 roku. Siatkarka angażowała się w aukcje charytatywne
 • Agata Mróz w czasach liceum
 • Fotografia: ONS
 • Agata Mróz i Jacek Olszewski
 • Agata Mróz na gali Mistrzów Sportu 2005
 • Agata Mróz w 2005 roku, mecz Polska Rosja
 • Agnieszka Frąckowiak, Jacek Olszewski i jego córka Liliana
 • Agata Mróz studiowała w Małopolskiej Wyższej Szkole Ekonomicznej, wybrała kierunek Turystyka i Rekreacja
 • Pogrzeb Agaty Mróz w Tarnowie, 09.06.2008
 • PHOTO MATEUSZ JAGIELSKI / EAST NEWS 
WARSZAWA 
GOSCIE PROGRAMU PYTANIE NA SNIADANIE 
 
JACEK OLSZEWSKI 
LILIANA OLSZEWSKA 
MAZ I CORKA SIATKARKI AGATY MROZ 
 
TELEWIZJA PROGRAM STUDIO NAGRANIE POSTAC PORTRET SYLWETKA KAMERY AGATA 
23/03/2009
 • Jacek Olszewski z córką w 2014 roku
 • Agata Mróz w 2005 roku
[1/16] Fotografia: ONS
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także