Agata Młynarska zmaga się z nieuleczalną chorobą. Walczy o prawa pacjentów [WIDEO]
Agata Młynarska od kilku lat zmaga się z nieuleczalną chorobą Leśniowskiego-Crohna. Choroba niejednokrotnie uniemożliwiała jej normalne funkcjonowanie i sprawiała, że wijąca się z bólu dziennikarka trafiała do szpitala, przez co cierpiała jej praca i życie prywatne.
10.10.2018 13:38
Jak sama podkreśla, codziennie musi stawiać czoła wielu wyzwaniom, a jednym z nich jest walka z chorobą i przede wszystkim nauczenie się życia z nią, a także z cierpieniem i bólem podczas nawrotów choroby.
Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna? Objawy
Choroba Leśniowskiego-Crohna atakuje jelita, żołądek, przełyk i jamę ustną, powodując u chorych ból nie do opisania. Jest to choroba autoimmunologiczna o przewlekłym charakterze, której nie da się całkowicie wyleczyć. Dziennikarka mówiąc o atakach choroby, najgorzej wspomina dolegliwości związane z nieznośnym bólem brzucha, torsjami i przewlekłą biegunką. Jak sama wspomina, bywały dni, kiedy nie miała siły wstać z łóżka i dojść do toalety. Odczucia przy ataku choroby są tak silne, że chorzy niejednokrotnie porównują je do wbijania noża w brzuch.
Szacuje się, że w Polsce na nieswoiste zapalenia jelit choruje ponad 50 tys. osób, w tym 10-15 tys. na chorobę Leśniowskiego - Crohna. Czego potrzebują pacjenci? Przede wszystkim zrozumienia. Celem kampanii edukacyjnej „Wyzwania Crohn” jest budowanie świadomości społecznej na temat codziennej walki z chorobą, kosztów życia z nią i możliwości aktywnego funkcjonowania pomimo niej. Agata Młynarska, jako przedstawicielka pacjentów z CH L-C wie, jak ważna jest odpowiednia kampania przybliżająca ludziom wiedzę o chorobie:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska zwróciła uwagę na to, jak ważne jest leczenie tej choroby i jak ważna jest dostępność do leków:
Jak leczy się chorobę Leśniowskiego-Crohna?
Dziś dostępne są nowe możliwości leczenia pacjentów z chorobą Leśniowskiego - Crohna w zaawansowanym stadium choroby to szansa dla pacjentów, u których nie powiodło się leczenie wcześniejszymi lekami. Jest pierwsza terapia biologiczna, o nowym mechanizmie działania, znacznie poprawiająca jakość życia pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna. Podawana w postaci podskórnych iniekcji, co 12 tygodni (4 razy do roku), to terapia wygodna dla życia pacjenta i efektywna kosztowo dla systemu. Ukazanie problemu choroby Leśniowskiego-Crohna w kontekście kosztów ponoszonych bezpośrednio i pośrednio przez pacjentów to cele najnowszej kampanii „Wyzwania Crohn”, której inicjatorem jest Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Dr Jakub Gierczyński podkreślił, że choroba niesie za sobą ogromne koszta:
Ze względu na swój agresywny przebieg, choroba Leśniowskiego - Crohna może zdecydowanie utrudniać codzienne funkcjonowanie oraz niejednokrotnie pozbawia pacjentów szans
na kontynuację nauki, realizację zawodowych aspiracji i życiowych pasji. Codzienność pacjenta z chorobą Crohna to ciągłe bóle brzucha i „przywiązanie” do toalety. Choroba Leśniowskiego-Crohna, to choroba, której na pierwszy rzut oka nie widać, stąd tak ważne jest uświadamianie społeczeństwa, jak ciężko jest z nią żyć. Jeśli chcecie dowiedzieć się o niej więcej, obejrzyjcie nasz materiał wideo.