Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego. Twórcę "Samych swoich" pożegnały tłumy, nie zabrakło gwiazd
Sylwester Chęciński zmarł w środę 8 grudnia we Wrocławiu w wieku 91 lat. O śmierci wielokrotnie nagrodzonego i odznaczonego reżysera, twórcy filmów Wielki Szu, Sami swoi, Nie ma mocnych czy Historia żółtej ciżemki, poinformował jego syn, lekarz Igor Chęciński.
18.12.2021 | aktual.: 18.12.2021 23:50
Świat filmu poniósł niepowetowaną stratę. Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego odbył się w sobotę 18 grudnia.
Pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego
Na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu miał miejsce pogrzeb Sylwestra Chęcińskiego. Licznie żegnali go przyjaciele i mieszkańcy Dolnego Śląska.
Reżyser Waldemar Krzystek odczytał list prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacka Bromskiego, w którym podkreślono, że Chęciński był wybitnym artystą.
Andrzej Grabowski odczytał pełny anegdot list aktora Jana Nowickiego, który spuentował śmierć reżysera cytatem z tytułów jego filmów.
Wcześniej prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył Sylwestra Chęcińskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczono przed mszą świętą odprawioną w Archikatedrze pw. Świętego Jana Chrzciciela we Wrocławiu.
Zdjęcia z pogrzebu w naszej galerii.
Kim był Sylwester Chęciński?
Sylwester Chęciński urodził się 21 maja 1930 roku w Suścu. W 1956 ukończył Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi, a 5 lat później wyreżyserował swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny - była to słynna Historia żółtej ciżemki, w której debiutował 11-letni wówczas Marek Kondrat. Pod koniec lat 70. pełnił funkcję zastępcy kierownika artystycznego Zespołu Filmowego Iluzjon, a na przełomie lat 80. i 90. - Zespołu Filmowego Kadr.
Za całokształt swojej twórczości otrzymał Platynowe Lwy w 2014 roku na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Orła za osiągnięcia życia trzy lata później. Otrzymał też m.in. Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a to tylko część z jego licznych wyróżnień, nagród i odznaczeń.
Ma na swoim koncie 16 filmów fabularnych - najpopularniejsze z nich to z pewnością trylogia o zwaśnionych rodzinach Pawlaków i Karguli - Sami swoi, Nie ma mocnych, Kochaj albo rzuć. Wspomnieć należy także Rozmowy kontrolowane czy Wielkiego Szu.