NewsyZ OSTATNIEJ CHWILI: Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w zamachu

Z OSTATNIEJ CHWILI: Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska zmarł w wyniku obrażeń odniesionych w zamachu

Paweł Adamowicz nie żyje przyczyny śmierci
Paweł Adamowicz nie żyje przyczyny śmierci
Elwira Szczepańska

14.01.2019 14:44, aktual.: 14.01.2019 19:35

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jak podał TVN24, zmarł w szpitalu po ciosach zadanych przez nożownika na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miał 53 lata.

Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska, który 13 stycznia brał udział w uroczystych obchodach 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zmarł w szpitalu w wyniku obrażeń odniesionych w trakcie zamachu na jego życie.

Podczas tradycyjnego Światełka do nieba na scenę wdarł się 27-letni Stefan W. i zadał prezydentowi trzy ciosy nożem. Zamachowiec nie próbował uciekać, pojmano go na scenie, na której zaatakował prezydenta. Całe wydarzenie trwało około 90 sekund od momentu ataku do momentu obezwładnienia napastnika. Stefan Wilmont niedawno wyszedł z więzienia. Skazano go na 5 lat pozbawienia wolności za napad z bronią w ręku na 3 placówki SKOK-u oraz siedzibę Credit Agricole.

Adamowicz na miejscu był reanimowany, potem został przewieziony do szpitala. Około godziny 3 rano doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor do spraw lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego poinformował, że prezydent żyje, ale jego stan jest poważny:

Operacja trwała pięć godzin, przetoczyliśmy 41 jednostek krwi. Urazy były bardzo ciężkie – podkreślał Stefaniak.

Mimo trwającej pięć godzin operacji i przetoczonych 41 jednostek krwi, nie udało się ocalić życia prezydenta Gdańska. Mężczyzna zmarł w wieku 53 lat w wyniku odniesionych obrażeń.

Podczas konferencji prasowej Jerzy Owsiak ogłosił, że w związku ze śmiercią Pawła Adamowicza podjął decyzję o rezygnacji z funkcji prezesa fundacji WOŚP:

Pan prezydent zbierał pieniądze razem z nami, był razem z nami i będzie z nami do końca świata i jeden dzień dłużej. Wspierajcie fundację, bądźcie razem z nami, teraz te pieniądze będziemy liczyli i za moment będziemy je rozliczali, kupując bardzo potrzebny sprzęt. I w tym fundacja nie spocznie nigdy.

Kim był Paweł Adamowicz?

Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 roku w Gdańsku. Był prawnikiem, samorządowcem oraz politykiem, w przeszłości piastował także stanowisko prorektora Uniwersytetu Gdańskiego. Zasiadał także w radzie miasta, a w latach 1998-2019 był jego prezydentem.

Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, później studiował na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Gdańskim. Założyciel stowarzyszenia "Wszysto dla Gdańska". Miał żonę, Magdalenę Abramską i osierocił dwie córki - 15-letnią Antoninę oraz 8-letnią Teresę.

  • Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, w trakcie reanimacji
  • Kim jest Stefan W., mężczyzna, który zaatakował Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska?
  • W jakim stanie jest Paweł Adamowicz po ataku nożownika?
  • Paweł Adamowicz podczas zbiórki WOŚP
  • Paweł Adamowicz z rodziną
  • Paweł Adamowicz rodzina prezydenta
  • Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska zaatakowany podczas WOŚP
  • Paweł Adamowicz
  • Stefan Miłosz – zamachowiec zatrzymany po ataku na prezydenta Pawła Adamowicza
  • Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska
[1/10] Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, w trakcie reanimacji
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także