NewsyKto zaatakował prezydenta Gdańska? Zamachowiec to "Stefan Miłosz". Zobacz zdjęcia z zatrzymania zamachowca

Kto zaatakował prezydenta Gdańska? Zamachowiec to "Stefan Miłosz". Zobacz zdjęcia z zatrzymania zamachowca

Stefan Miłosz zaatakował Pawła Adamowicza
Stefan Miłosz zaatakował Pawła Adamowicza
Aneta Błaszczak
13.01.2019 21:42, aktualizacja: 14.01.2019 00:21

Kim jest Stefan Wilmont? Wiadomo już, kto zaatakował prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. "Stefan Miłosz" – tak przedstawił się napastnik. Co wiemy na jego temat?

Podczas Światełka do nieba WOŚP doszło do tragicznego zdarzenia. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany przez nożownika. Wiadomo już, że zamachowiec to 27-letni Stefan Wilmont, który przedstawił się jako Stefan Miłosz, mieszkaniec Gdańska.

Mężczyzna po ataku na prezydenta Adamowicza chwycił za mikrofon i przedstawił się zgromadzonej tłumie publiczności. Wykrzyczał wówczas najprawdopodobniej motyw ataku na samorządowca do niedawna kojarzonego z Platformą Obywatelską. Stefan Wilmont miał na sobie plakietkę z napisem MEDIA.

Nazywam się Stefan Miłosz, siedziałem niewinny w więzieniu. PO mnie tam władowała – powiedział nożownik.

Z informacji TVN24 wiemy, że Stefan Miłosz wczoraj wyszedł z więzienia, był wcześniej karany za przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu – już wcześniej napadł bowiem na 4 banki. Narzędzie, którym ugodzono Pawła Adamowicza to nóż, co potwierdziła policja:

Policjanci zatrzymali 27-letniego mieszkańca Gdańska. Mężczyzna prezed godziną 20.00 wszedł na scenę, ugodził prezydenta miasta nożem, następnie został uchwycony przez ochroniarzy i przekazany policjantom. Zabezpieczono nóż i plakietkę sugerujący, że mężczyzna może być pracownikiem mediów. Trwa sprawdzanie skąd mógł mieć tę plakietkę na sobie. (…) Był w przeszłości karany za tego typu przestępstwa – powiedziała asp. Karina Kamińska z komendy policji w Gdańsku.

W internecie pojawił się wpis człowieka, który deklaruje, że zna zamachowca – Stefana Wilmonta:

Znam osobiście napastnika który dzisiaj dźgnął Pawła Adamowicza.. Słychać jak mówi, że nazywa się Stefan Wilmont.To ten sam typ który kilka lat temu w Gdańsku napadł na 4 banki.(…)Na zdjęciu po lewej to właśnie Stefan. Zwróćcie uwagę na jego charakterystyczne okulary, takie same ma na zdjęciu na facebooku. Jego profilowe zdjęcie to ostatnie przed zatrzymaniem go w Polsce. Wyjechał sobie na wakacje, na wyspy kanaryjskie, za zarobione pieniądze z napadów. Odsiedział kilka lat w więzieniu (jak sam mówi na nagraniu – pięć lat). Dostawałem sporo informacji od kolegów którzy korespondowali z nim oraz widywali się z nim, że w więzieniu dosłownie postradał zmysły. Był izolowany od reszty więźniów.Przed napadami pamiętam go jako normalnego chłopa. Chodził na siłownie, graliśmy razem w tibie (ktoś tam z jego rodziny miał nieźle zarabiający serwer prywatny). Byłem z nim na manifestacji przeciwko ACTA, pamiętam jak mi opowiadał, że ma zamiar zmierzyć się z dzikiem w lesie (siłować się z nim czy coś) i wrzucić to na YouTube. Taki pozytywny wariat.Absolutnie nie popieram tego co zrobił. Życzę panu Adamowiczowi szybkiego powrotu do zdrowia.

Miejsce zdarzenia zostało zabezpieczone. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz jest obecnie operowany. Radio TOK FM podało, że "prezydent ma przeciętą aortę, a jego stan jest poważny".

 • Stefana Wilmont (fot. o2.pl)
 • Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, w trakcie reanimacji
 • Paweł Adamowicz podczas zbiórki WOŚP
 • Prezydent Gdańska dwukrotnie został dżgnięty nożem na scenie
 • Stefan Miłosz – zamachowiec zatrzymany po ataku na prezydenta Pawła Adamowicza
 • Stefana Wilmont (fot. o2.pl)
 • Stefan Wilmont (fot. o2.pl)
 • Zdjęcia z ataku na prezydenta Gdańska na WOŚP
 • W jakim stanie jest Paweł Adamowicz po ataku nożownika?
 • Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska zaatakowany podczas WOŚP
 • Paweł Adamowicz
 • Kim jest Stefan W., mężczyzna, który zaatakował Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska?
[1/12] Stefana Wilmont (fot. o2.pl)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także