Michaił Gorbaczow nie żyje. Wybitny polityk i laureat Pokojowej Nagrody Nobla zmarł po ciężkiej chorobie

Michaił Gorbaczow nie żyje

Michaił Gorbaczow nie żyje

Michaił Gorbaczow nie żyje. Pierwszy i jedyny prezydent ZSRR zmarł w wieku 91 lat. Kto poinformował o jego śmierci?

Michaił Gorbaczow nie żyje. Radziecki polityk i mąż stanu, pierwszy i jedyny prezydent ZSRR zmarł w wieku 91 lat. Informację przekazał we wtorek Centralny Szpital Kliniczny w Moskwie.

Michaił Gorbaczow nie żyje

Michaił Gorbaczow zmarł w Centralnym Szpitalu Klinicznym. Placówka poinformowała o tym smutnym fakcie opinię publiczną.

Michaił Siergiejewicz Gorbaczow zmarł dziś wieczorem po ciężkiej i długotrwałej chorobie — poinformowano.

Były przywódca ZSRR był hospitalizowany od początku lipca.

W naszej pamięci pozostanie jako ten, dzięki któremu Związek Radziecki przeszedł do historii, choć on chciał go uratować. Pamiętajmy o tym zwłaszcza teraz, gdy są tacy, którym marzy się powrót do imperialnej przeszłości – przekazał rzecznik polskiej dyplomacji Łukasz Jasina.

Polityk miał 91 lat.

Kim był Michaił Gorbaczow?

Gorbaczow pełnił funkcję Sekretarza Generalnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego oraz przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Był ostatnim przywódcą ZSRR i zarazem jedynym prezydentem tego kraju.

Z jego inicjatywy rozpoczęła się trwająca w latach 1985-1991 próba wielostronnych reform w państwie rosyjskim znana powszechnie jako pieriestrojka, czyli przebudowa. Jego polityka głasnosti, czyli wolności słowa, pozwoliła na niewyobrażalną wcześniej krytykę partii i państwa, ale też ośmieliła ruchy narodowościowe w krajach, które zaczęły naciskać na niepodległość – Łotwę, Litwę, Estonię, ale i inne państwa.

Kiedy protesty przetoczyły się przez narody bloku sowieckiego w 1989 roku, powstrzymał się od użycia siły – w przeciwieństwie do poprzednich przywódców ZSRR, którzy wysyłali czołgi, by stłumić powstania na Węgrzech w 1956 i Czechosłowacji w 1968.

W 1990 roku został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Był ceniony na Zachodzie za wkład w bezkrwawe zakończenie zimnej wojny.


Michaił Gorbaczow nie żyje

Michaił Gorbaczow nie żyje

Michaił Gorbaczow nie żyje

Michaił Gorbaczow nie żyje

Michaił Gorbaczow i Raisa Gorbaczow

Michaił Gorbaczow i Raisa Gorbaczow

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×