Jak naprawdę nazywa się brytyjska rodzina królewska? To dopiero skomplikowana sprawa!

Rodzina Królewska, królowa Elżbieta II

Jak nazywa się brytyjska rodzina królewska?

Królowa Elżbieta II jest najdłużej panującą monarchinią w historii. Elżbieta jest córką córką króla Jerzego VI i jego żony – Elżbiety Bowes-Lyon. Królowa wzięła ślub z Filipem – młodym oficerem niemiecko-duńskiego pochodzenia, kuzynem Elżbiety i Małgorzaty, synem księcia Andrzeja Greckiego i Alicji Battenberg, córki 1. markiza Milford Haven w 1947 roku.

Historia dynastii jest niezwykle długa i skomplikowana, a jednym z bardziej zaskakujących faktów na ich temat jest to, że bardzo długo cały klan nie posiadał nazwiska, co zmieniło się dopiero w 1917 roku przez króla Jerzego V, który wydał dekret, że od tego momentu brytyjska rodzina królewski nosi nazwisko Windsor. Rodzina do tego czasu stosowała tzw. house name, czyli poniekąd „nazwę domu”, które w pełni brzmiało Saxe-Coburg-Gotha, jednak król uznał, że w ówczesnych czasach nazwa ta była zbyt pro-niemiecka i zdecydował, ze odtąd używanym nazwiskiem będzie Windsor, tak jak jedna z rodzinnych posiadłości.

Kilkanaście lat później Elżbieta i jej mąż uznali, że chcą rozróżnić swoją gałąź drzewa genealogicznego i dołożyli do Windsor Mountbatten, czyli nazwisko rodowe księcia Filipa. Aktualnie zarówno para królewska jak i ich potomkowie używają nazwiska Mountbatten-Windsor.

Ach, te wszystkie niuanse życia w rodzinie królewskiej

Zobacz: Zamieszanie na brytyjskim dworze! Książę William nie nosi obrączki! Jest oficjalny komentarz

Zobacz: Królowa Elżbieta II zdradziła słodką tajemnicę! To nie ona rządzi na królewskim dworze! Jest ktoś jeszcze bardziej stanowczy!

Zobacz: Królowa Elżbieta II ma złote serce, ale i żelazne zasady w zaskakujących kwestiach! Nawet jeśli chodzi o… choinkę!


Portret brytyjskiej rodziny królewskiej

Portret brytyjskiej rodziny królewskiej

Królowa Elżbieta II podróżuje pociągiem

Królowa Elżbieta II podróżuje pociągiem

Królowa Elżbieta II i książę Filip świętują 70-lecie swojego związku

Królowa Elżbieta II i książę Filip świętują 70-lecie swojego związku

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×