Szukaj

Nie żyje Karol Modzelewski. Więzień polityczny nazywany założycielem III RP miał 81 lat

Karol Modzelewski nie żyje. 28 kwietnia zmarł jeden z najważniejszych dysydentów w PRL, więzień polityczny, historyk średniowiecza, wybitny polityk i autorytet moralny III RP, który był nazywany ojcem-założycielem III Rzeczypospolitej. Miał 81 lat.
Karol Modzelewski nie żyje

28 kwietnia media poinformowały o śmierci Karola Modzelewskiego, mediewisty, profesora oraz działacza z okresu PRL. Jego  studenci przyznają, że profesor był wybitnym nauczycielem, który zawsze potrafił znaleźć czas dla swoich słuchaczy. W okresie PRL Modzelewski był nazywany dysydentem i opozycjonistą. Zmarł w Warszawie w wieku 81 lat.

Wraz z Jackiem Kuroniem napisał List otwarty do partii. W 1964 roku jako syn komunisty przejawiał wielkie rozczarowanie ustrojem, jako młody chłopak pragnął zmian w otaczającej go rzeczywistości. Gdy wyrzucono go z partii trafił do więzienia na 3,5 roku. Po strajku w 1968 roku znów trafił za kratki na kolejne 3,5 roku. Wraz z Jackiem Kuroniem tworzyli duet opozycjonistów, który w oczach władz był bardzo niebezpieczny. Zatem Modzelewski był wówczas celem nieustannych ataków propagandy PRL. Słynny duet Kuroń i Modzelewski był dla władzy symbolem wroga.

Karol Modzelewski po wyjściu z więzienia całkowicie poświęcił się pracy naukowej. Był uczniem prof. Aleksandra Gieysztora,  pracował w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN. Napisał doktorat i obronił habilitację z historii wczesnego średniowiecza; jego doktorat poświęcony był historii państwa pierwszych Piastów.

Obecnie spływają informacje o jego śmierci oraz kondolencje, które składają znani politycy i publicyści.

  • Kawał historii, dobra i przyzwoitości straciła dziś Polska. Nie będzie już takich autorytetów, umysłów, jak Karol Modzelewski – Barbara Nowacka.
  • Karol Modzelewski życiorysem mógłby obdzielić kilka znakomitych osób. Cześć Jego Pamięci! – Elżbieta Bieńkowska.
  • Karol Modzelewski R.I.P. Polska żegna wielkiego świadka swojej historii, człowieka odważnego i prawego – Paweł Kowal.
  • Zmarł Karol Modzelewski, jeden z ostatnich ojców założyciel III Rzeczpospolitej. Szkoda, kolejny Wielki odchodzi. Polecam Jego wspaniałą książkę Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca – Janina Ochojska.
  • Karol Modzelewski nie żyje. Wielka postać. Pierwszy senator z Wrocławia (1989-91). Wzorzec kultury, rzetelności, stabilności, odpowiedzialności i za słowa i za czyny. RIP Bogdan Zdrojewski.

Przyczyny śmierci Karola Modzelewskiego nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Zobacz: Tadeusz Pluciński nie żyje. Wiemy, jak wyglądały ostatnie chwile życia aktora

Zobacz: Stanisław Jędryka nie żyje. To jemu zawdzięczamy “Podróż za jeden uśmiech”

Zobacz: Zdzisława Janda nie żyje. Matka Krystyny Jandy zmarła w wieku 90 lat


Czy interesujesz się polityką?

×