Szukaj

Nie żyje Karol Modzelewski. Więzień polityczny nazywany założycielem III RP miał 81 lat

Karol Modzelewski nie żyje. 28 kwietnia zmarł jeden z najważniejszych dysydentów w PRL, więzień polityczny, historyk średniowiecza, wybitny polityk i autorytet moralny III RP, który był nazywany ojcem-założycielem III Rzeczypospolitej. Miał 81 lat.
Karol Modzelewski nie żyje

Karol Modzelewski nie żyje

28 kwietnia media poinformowały o śmierci Karola Modzelewskiego, mediewisty, profesora oraz działacza z okresu PRL. Jego  studenci przyznają, że profesor był wybitnym nauczycielem, który zawsze potrafił znaleźć czas dla swoich słuchaczy. W okresie PRL Modzelewski był nazywany dysydentem i opozycjonistą. Zmarł w Warszawie w wieku 81 lat.

Wraz z Jackiem Kuroniem napisał List otwarty do partii. W 1964 roku jako syn komunisty przejawiał wielkie rozczarowanie ustrojem, jako młody chłopak pragnął zmian w otaczającej go rzeczywistości. Gdy wyrzucono go z partii trafił do więzienia na 3,5 roku. Po strajku w 1968 roku znów trafił za kratki na kolejne 3,5 roku. Wraz z Jackiem Kuroniem tworzyli duet opozycjonistów, który w oczach władz był bardzo niebezpieczny. Zatem Modzelewski był wówczas celem nieustannych ataków propagandy PRL. Słynny duet Kuroń i Modzelewski był dla władzy symbolem wroga.

Karol Modzelewski po wyjściu z więzienia całkowicie poświęcił się pracy naukowej. Był uczniem prof. Aleksandra Gieysztora,  pracował w Instytucie Historii Kultury Materialnej PAN. Napisał doktorat i obronił habilitację z historii wczesnego średniowiecza; jego doktorat poświęcony był historii państwa pierwszych Piastów.

Obecnie spływają informacje o jego śmierci oraz kondolencje, które składają znani politycy i publicyści.

  • Kawał historii, dobra i przyzwoitości straciła dziś Polska. Nie będzie już takich autorytetów, umysłów, jak Karol Modzelewski – Barbara Nowacka.
  • Karol Modzelewski życiorysem mógłby obdzielić kilka znakomitych osób. Cześć Jego Pamięci! – Elżbieta Bieńkowska.
  • Karol Modzelewski R.I.P. Polska żegna wielkiego świadka swojej historii, człowieka odważnego i prawego – Paweł Kowal.
  • Zmarł Karol Modzelewski, jeden z ostatnich ojców założyciel III Rzeczpospolitej. Szkoda, kolejny Wielki odchodzi. Polecam Jego wspaniałą książkę Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca – Janina Ochojska.
  • Karol Modzelewski nie żyje. Wielka postać. Pierwszy senator z Wrocławia (1989-91). Wzorzec kultury, rzetelności, stabilności, odpowiedzialności i za słowa i za czyny. RIP Bogdan Zdrojewski.

Przyczyny śmierci Karola Modzelewskiego nie zostały podane do wiadomości publicznej.

Zobacz: Tadeusz Pluciński nie żyje. Wiemy, jak wyglądały ostatnie chwile życia aktora

Zobacz: Stanisław Jędryka nie żyje. To jemu zawdzięczamy “Podróż za jeden uśmiech”

Zobacz: Zdzisława Janda nie żyje. Matka Krystyny Jandy zmarła w wieku 90 lat


Zmarł Karol Modzelewski

Zmarł Karol Modzelewski

Zmarł Karol Modzelewski

Zmarł Karol Modzelewski

Zmarł Karol Modzelewski

Zmarł Karol Modzelewski

Dodaj komentarz

Zobacz również

Może Cię zainteresować

Najczęściej czytane dziś

×