Na Beatę Pawlikowską posypały się gromy za wywody o depresji: „Czas zacząć karać, czas na sąd”. Dziennikarka gęsto się tłumaczy

Beata Pawlikowska

Beata Pawlikowska

Beata Pawlikowska opublikowała w sieci film, w którym przekazuje fanom różnego rodzaju rewelacje na temat depresji i jej leczenia. Specjaliści łapią się za głowy i grożą jej sądem.

Beata Pawlikowska to podróżniczka, pisarka, dziennikarka, tłumaczka, fotografka, ilustratorka książek, która także była żoną Wojciecha Cejrowskiego, z którym dzieliła swoje pasje podróżnicze.

Pawlikowska jest także bardzo aktywną użytkowniczką sieci. To tam dzieli się swoimi przemyśleniami o życiu, a jej żółte karteczki, które publikuje na Instagramie, to spis pozytywnych i motywujących niejednokrotnie treści.

Niestety według specjalistów, ale także wielu internautów, posunęła się za daleko, kiedy zdecydowała się nagrać film o depresji i jej leczeniu. Posypały się gromy.

Beata Pawlikowska w ogniu krytyki specjalistów. Jakie szkodliwe teorie na temat depresji powiela?

W literackim dorobku Beaty Pawlikowskiej jest publikacja o depresji Wyszłam z niemocy i depresji. Ty też możesz!. Książka wywołała spore oburzenie zarówno wśród ekspertów, lekarzy z zakresu psychologii i psychiatrii, ale też czytelników. Pojawiły się opinie, że jej wynurzenia mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc, osobom zmagającym się z opisywana chorobą.

Krytyka nie zatrzymała Beaty Pawlikowskiej i nie zaprzestała szerzenia swoich spostrzeżeń na temat depresji, tym razem dodatkowo uderzyła w farmakoterapię. W opublikowanym we wtorek filmie co prawda zaznaczyła, że nie jest ekspertką, ale dzięki biegłej znajomości języka angielskiego, ma dostęp do zagranicznych badań naukowych, więc postanowiła podzielić się wnioskami ze swoich poszukiwań. Nie zawahała się pobieżnie przybliżyć wielu szkodliwych teorii, których nie poparła źródłami i dowodami. Między innymi o tym, że leki przeciwdepresyjne powodują zmiany w mózgu, mają szereg skutków ubocznych i mogą zwiększać depresję.

Jak się można domyślać, w komentarzach natychmiast pojawiła się krytyka tego typu praktyk. Wypowiedzieli się nie tylko internauci, ale też specjaliści.

SZANOWNA PANI DZIENNIKARKO ZNAJĄCA BIEGLE ANGIELSKI! Jestem lekarką psychiatrką treści zawarte w poście są szkodliwe oraz potencjalnie niebezpieczne. I niestety to nie Pani będzie się borykać z ich konsekwencjami a same osoby, które uwierzą i odsuną w czasie leczenie. Taka postawa jest absolutnie niedopuszczalna. Dodatkowo nadmienię iż do interpretowania wyników badań trzeba mieć wiedzę medyczną a takiej Pani nie posiada. To, że jest Pani właścicielką mózgu, nie czyni Pani specjalistką w jego zakresie – podsumowała.

Pojawiło się znacznie więcej głosów innych ekspertów, którzy na co dzień zajmują się depresją. Jedna z lekarek zaapelowała nawet do Pawlikowskiej, aby leczenie depresji pozostawiła specjalistom.

Jestem lekarką, psychiatrką, prezseską Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych i szczerze mam serdecznie dość celebrytów, którzy mają wypowiadają się o zdrowiu. Szczególnie o zdrowi psychicznym. W dniu 16.01.2023 na kanale YT Pani Beata P., dziennikarka, płynnie znająca język angielski, opublikowała film w którym podaje nieprawdziwe informacje, które stanowią niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia setek tysięcy osób chorujących na depresję.
Mam dość. Potrzebuję waszej pomocy na zebranie funduszy i pokazanie wszystkim jej ewentualnym następcom, że koniec z tego typu treściami. Czas zacząć karać. W swoim życiu napisałam setki tekstów, w których musiałam tłumaczyć nieprawdziwe informacji takich osób jak Pani Beata. Dość walki tylko słowem pisanym, czas na sąd. Sama finansowo nie uniosę tego zobowiązania stąd prośba o wsparcie finansowe. Napisaliście dziś do mnie i innych specjalistek zdrowia psychicznego setki wiadomości w związku z waszym strachem przez ten film. To nasza odpowiedź. Chcemy w końcu to skończyć. każda złotówka się liczy. Zmobilizujmy się, proszę!

Na oburzone głosy postanowiła zareagować sama zainteresowana.  Beata Pawlikowska w rozmowie z Plejadą tłumaczyła:

Zarówno na początku, jak i na końcu filmu podkreślam, że nie jestem lekarzem i nie namawiam nikogo do przerwania terapii lub odstawienia leków. To nie jest moja opinia, ale przedstawienie wyników badań, których tytuły, autorzy, dokładne miejsce i czas publikacji jest podany zarówno na ekranie podczas filmu, jak i w opisie pod nim. Nie od dziś wiadomo np., że u niektórych osób długotrwałe stosowanie leków przeciwdepresyjnych może pogłębić depresję i doprowadzić do wywołania chronicznego stanu depresji – mówiła.

I dodała:

Jestem dziennikarzem, a rolą dziennikarza jest to, żeby przedstawiać fakty, choć mam świadomość tego, że mogą być dla niektórych szokujące i zaskakujące. Przecież gdyby nie działalność dziennikarzy w przybliżaniu nowych teorii i badań, wiele z nich do dziś nie ujrzałoby światła dziennego.

Pawlikowska wspominała też o hejcie, który dotknął ją po opublikowaniu kontrowersyjnego filmu.

Nie czytałam tych komentarzy, ale widziałam, że pod postem jest dużo hejtu. To jest bardzo trudne, to znaczy trudno jest być celem takich ataków, szczególnie że w filmie przedstawiam nie moje opinie, tylko opinie szanowanych naukowców, takich jak np. Joanna Moncrieff z University College London […]. Zastanawiam się nad tym, czy ma sens publikowanie treści, które trafiają do przypadkowych osób, a nie takich, które są zainteresowane tematem i wiedzą o nowych badaniach. Żeby uniknąć w przyszłości tego typu sytuacji, być może stworzę zamkniętą grupę, w której znajdą się osoby poszukujące informacji na ten temat – powiedziała.

Dziennikarze Plejady zapytali Pawlikowską także o to, czy jest świadoma, że powstała zrzutka na wytoczenie pozwu przeciwko niej. Opublikował ją profil stowarzyszenia, które zajmuje się informowaniem o wiarygodności informacji medycznej w mediach.

Chętnie stawię się w sądzie, aby przedstawić wyniki badań tak, jak to zrobiłam w opublikowanym przeze mnie nagraniu – trwa przy swoim Pawlikowska.

Co sądzicie o tej sprawie?


Beata Pawlikowska - Gwiazdy programu TVP Kobieta Taka jak Ty

Beata Pawlikowska - Gwiazdy programu TVP Kobieta Taka jak Ty

Beata Pawlikowska - prezentacja kalendarza charytatywnego na rzecz fundacji prof. Religi

Beata Pawlikowska - prezentacja kalendarza charytatywnego na rzecz fundacji prof. Religi

Beata Pawlikowska na evencie platformy Viaplay

Beata Pawlikowska na evencie platformy Viaplay

Komentarze

 • Gość pisze:

  jakoś usunęła już ten film na którym podaje źródła badań, wiec chyba jednak to był szit

 • Gość-ówa pisze:

  Ta kobieta była żoną Cejrowskiego, nie ma złudzeń, musi być chora!

 • Gość seniorka pisze:

  Myślę ze społeczeństwo nasze w okresie ostatnich kilku lat uległo podzieleniu i gwałtownej degradacji. Szuka się byle pretekstu żeby komuś „dołożyć.” Przykład idzie też z góry ze Sejmu. Zazdrość brak wiedzy plotkarstwo i rozwalanie Sądów przez Polskę Solidarną dają efekty. Wystarczy poczytać komentarze.

 • Gość Beata 😡😡😡 pisze:

  Pani Beato czytam i czytam, i nie mogę uwierzyć jakie głupoty pani wypisuje. Ale tak myślę sobie że wszystkie baby coss mają z głową, kiedy nie rodzą dzieci.. Czas więc iść do psychiatry i zacząć się leczyć na głowę. No tak zapomniałam że była pani żona Cejrowskiego a to pozostawia złe ślady na muzgu. Kolejna Edzia Gorniakowa. Ta żyje 4000 lat a ta się jeszcze nie określiła. Jutro z samego rana przeleje chdzby 200 £na rzutkę pl aby lekarze mogli zrobić pani sprawę sądową. I owszem leczę się na depresję i cierpię katusze przez z nią codziennie. Nie pozdrawiam pani serdecznie jak to mam zwyczaju. Żal mi pani. Bez dzieci, bez potecialnych dziedziow. 😡😡😡😡

  • Gość pisze:

   Szanowna Pani, naprawde fakt posiadania lub nie posiadania dzieci jest czymś co definiuje ludzi? Prosze sie zastanowić nad tym co Pani napisała bo często brak dzieci wcale nie jest wyborem. Pozdrawiam i życzę odrobinę więcej empatii.

  • Gość pisze:

   Serio ??? Nie lubię Pani Beaty ,ale twierdzenie ,że kobiety mają coś z głową Ho nie rodzą dzieci to już jest dowód na to że osoba to pisząca ma coś z głową.

  • Gość pisze:

   🤦‍♀️

 • Gość pisze:

  Ostatnio to chyba taka moda wśród celebrytów jak nie edzia, to Ivan itp psychotropy nigdy nie będą miały wpływu na organizm. Sama biorę i źle dobrane prawie mnie wykończyły prawie siadła mi watroba i nie wiele brakowało a wpadła bym w śpiączkę cukrzycowa. Ale leki trzeba dobrze dobrać, dobrze dobrane ułatwiają wszystkim życie. Począwszy od samego zainteresowanego jak i całego otoczenia. Wiem po sobie a biorę leki od 8 roku życia….

 • Gość pisze:

  -pozdrowienia dla pANI BEATY PAWLIKOWSKIEJ-za jej upor i odwage…..chyba ma to po mezu..!11—pozdrawiamy…

 • Gość pisze:

  ….ale…cos w tym ziarnko prawdy jest…obserwowalam leczenie depresji przez ,,specjalistow bliskiej mi osoby..nie dosc ze dostawala okropnego zlego samopoczucia, lub alergii, tez walczyla o watrobe…tO DZIS PO TYCH LICZNYCH ZMIANACHTYCH CHEMICZNYCH LEKOW WYSIADLO JEJ SERCE/zastawki/, i MA TAK ZMIENIONY CHARAKTER >>DZS TAKIE CZASY…UWAZAJ , KTO CIE LECZY I CZY NIE MA CZASEM W TYM ZLYCHINTENCJI…osobiscie slyszelismy teorie z ust PO-ze trzeba , aby ich ,,specjalisci,,-polakow tak wlasnie leczyli…a duzo lekarzy w z PO, poszlo w tym kierunku, bo TO BARDZO LATWE STUDIA, A CZASEM MOZNA ,,dyplomik taki kupic..CZY TO PRAWDA/–tojuz na to plywu nie mamy…czy mamy..?—-obserwator..

 • GośćPo przejściu depresji pisze:

  To teraz jak przejdzie zawał będzie udzielać porad kardiologicznych,jak złamie nogę ortopedycznych itd . A ile książek do napisania !

  • Gość pisze:

   Jest w tym prawda że leki od psychiatrów potrafią jedno leczyć a na inne szkodzić. Mój znajomy który miał lęki zaczął przyjmowac leki od psychiatry… niestety po tych lekach zauwazył u siebie mysli samobójcze, więc szybko je odstawił. To wszystko nie jest takie oczywiste. Jednemu pomoga, drugiemu niekoniecznie…. Nie ma sie co obrazaz na nowe badania. Lekarze tak maja ze jak raz się czegos nauczą to koniec.

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×