Najlepsze seriale z kobietami w rolach głównych. Co wolisz - "Wielkie kłamstewka", "Przyjaciółki" czy "Pod powierzchnią"?
Wielkie kłamstewka
Bohaterki to tzw. piątka z Monterey, którą łączy wspólna tajemnica – pozbycie się męża tyrana jednej z nich– Celeste ( Nicole Kidman) oraz potomstwo w wieku szkolnym. Niektóre z nich jak Madeline (Reese Witherspoon) i Renata ( Laura Dern) to prawdziwe szkolne mamzille, przed którymi drżą nauczyciele. Dzieci i chronienie ich to jedyne, na czym tym kobietom naprawdę zalezy. Dla dzieci zrobią wszystko, popełnia każde głupstwo, poświęcą karierę, a nawet szczęście osobiste . Do tej uroczej gromadki dołączyła właśnie matka ( Meryl Streep) zabitego przez tę paczkę Perry'ego (Alexander Skarsgard). Mary Louise Wright to archetyp upiornej, wrednej teściowej, której też najbardziej na świecie zależy na swym dziecku. Tyle, że ono już nie żyje.
Chyłka. Zaginięcie
Joanna Chyłka (Magdalena Cielecka) jest postrachem stołecznej palestry. Jest nieomylna, cytuje kodeks karny z pamięci, wygrywa wszystkie sprawy, zarabia krocie, jeździ bardzo szybko luksusowym samochodem, słucha wyłącznie metalu i odżywia się jedynie stekami. A jak pije, to na umór. Prawdziwy... facet w spódnicy. To bardzo powierzchowna ocena prawniczki, która, jak się dowiadujemy, stała się taka w bezwzględnym świecie, bo jej własny ojciec podsunął ją pedofilowi. Jedynym facetem , który znalazł klucz do jej serca, jest młody aplikant Zordon ( Filip Pławiak)... Ale Joanna Chyłka nie jest w stanie ulec uczuciu, które i ona żywi. Oby w następnych sezonach serialu ten właśnie watek był umiejętnie prowadzony. Przypomina nieco podchody między Mulderem i Scully z Z Archiwum X. To pierwsza tak wyrazista bohaterka polskiego serialu, jak by nie było kryminalnego.
Pod powierzchnią
To właśnie kobiety w tym serialu obyczajowym, rozgrywającym się w prowincjonalnym Płocku, są najciekawszymi postaciami. Tragiczna Marta (Magdalena Boczarska), która wierzy, że jej synek nie żyje, a w rzeczywistości porwała go Niania ( Michalina Łabacz). Ola ( Maria Kowalska), która idzie do łózka z mężem swojej wychowawczyni i dyrektorem jej szkoły, bo szuka w nim ojca. Czy wreszcie pani komisarz Byszewska (Małgorzata Hajewska-Krzysztofik), która rozwiązuje sprawy powiązane z bohaterami, serialu, i gra oschła profesjonalistkę, ale w rzeczywistości cierpi z powodu syna w zakładzie psychiatrycznym. To właśnie one stanową o sile tego serialu.
The Crown
Nie wielka polityka , a życie towarzyskie i uczuciowe królowej Elzbiety II (Claire Foy) i jej siostry Małgorzaty ( Vanessa Kirby) zostało po raz pierwszy pokazane tak otwarcie. Ponoć sama królowa jest fanką tego serialu, a grająca jej młodzieńcze wcielenie Claire Foy zaskarbiła sobie serce sędziwej monarchini. W serialu pokazano bezbłędnie, jak piekielnie trudno jest pogodzić uczucia z narzuconymi urodzeniem obowiązkami. Elżbieta zawsze przedkładała te drugie nad wszystko, ale członkowie jej rodziny już decydowanie nie.
Obsesja Eve
Eve (Sandra Oh) nie jest Bondem w spódnicy, nie jest wyszkolona do zabijania i nie jest tak sprytna jak 007, ale zrobi wszystko, by złapać przebiegłą i cyniczną pochodzącą z Rosji „czyścicielkę” Villanelle (Jodie Comer). Złapanie zabójczyni staje si e da agentki MI5 obsesją, zaś Villanelle robi wszystko, by zgłębić psychikę Eve, jej kłopoty i preferencje.
Przyjaciółki
Lata temu TVN miał podobny pomysł na serial. Nazywało się to Klub szalonych dziewic, ale zakończyło swój żywot po jednym sezonie. Tymczasem bardziej swojskie polsatowskie Przyjaciółki trwają na stanowisku od lat. Może dlatego, że muszą zmagać się z bardziej przyziemnymi problemami kobiet w ich wieku (okolice 40.) - problemami z zajściem w ciążę, przebranżowieniem się, czy starymi jak świat zdradami. A takie problemy chętnie śledzą na małym ekranie nie tylko kobiety. Bo Przyjaciółki to jeden z nielicznych seriali , który ma też pokaźną męską widownię. Czyżby panowie czerpali z serialu swa wiedzę o płci pięknej?