ExclusiveEurowizja. Małgorzata Tomaszewska o aferze wokół punktów z Ukrainy: "Jest nam przykro". Odniosła się do zarzutów o manipulację głosami jury TVP

Eurowizja. Małgorzata Tomaszewska o aferze wokół punktów z Ukrainy: "Jest nam przykro". Odniosła się do zarzutów o manipulację głosami jury TVP

Małgorzata Tomaszewska, Eurowizja 2022
Małgorzata Tomaszewska, Eurowizja 2022
20.05.2022 11:20, aktualizacja: 20.05.2022 16:20

Od finału Eurowizji 2022 wkrótce minie tydzień, ale emocje wokół konkursu wciąż są gorące. Wszystko za sprawą głosów jurorów. Najpierw spore oburzenie w mediach wywołał brak jakichkolwiek punktów od ukraińskiego jury dla naszego kandydata. Przyznano mu 11. miejsce, czyli pierwsze niepremiowane punktami.

Polacy poczuli się dotknięci postawą, jaką zaprezentowali eksperci zza wschodniej granicy. Często wytykano im brak wdzięczności za pomoc, jaką nasi rodacy okazują Ukraińcom od czasu inwazji Rosji na terenie ich kraju. Zgodnie z regulaminem Eurowizji jurorzy mają za zadanie ocenić występy od najlepszego do najsłabszego. Obecność fachowców ma na celu wyeliminować geopolityczne głosowanie, jakie przez lata zarzucano widzom. Tak też swój ranking broniła ukraińska delegacja.

Reporterka Jastrząb Post o komentarz w sprawie poprosiła Małgorzatę Tomaszewską, która w 2020 roku poprowadziła finał Eurowizji Junior w Warszawie.

Małgorzata Tomaszewska o aferze z punktami na Eurowizji 2022

Prezenterka stacji zdradziła, że było jej przykro, gdy Krystian Ochman nie otrzymał punktów od komisji z kilku państw, w tym z Ukrainy, dlatego że w jej opinii jego występ był jednym z najlepszych w finale i zasługiwał na jak największe noty. Tomaszewska była dumna, że to właśnie zwycięzca The Voice of Poland reprezentował nasz kraj.

Jest nam tak prywatnie, osobiście jest bardzo przykro. Ja nie oczekiwałam nawet dwunastki, bo tu mówimy o tym werdykcie, który jest bardzo kontrowersyjny. Ale nie byliśmy najsłabsi. To na pewno. Byliśmy – jeśli nie najlepsi, to byliśmy jednymi z lepszych. Krystian, całe show, które było zrobione naprawdę ja byłam dumna, że to jest Polak, że ona nas reprezentuje, że to jest właśnie reprezentacja Polski.

Małgorzata odniosła się też do zarzutów organizatorów Eurowizji o manipulację punktami przez jurorów powołanych przez TVP (podobnie jak w przypadku Gruzji, Czarnogóry, Azerbejdżanu, Grecji i Rumunii). Przypomnijmy, że w efekcie głosy naszych ekspertów zostały anulowane i zastąpione średnią wyciągniętą z punktów krajów naszego regionu (Estonia, Łotwa, Litwa, Mołdawia).

Ja myślę, że jeśli chodzi ogólnie o zamieszanie wokół takich konkursów, to jest ich sporo. Trzeba o tym pisać. To na tym polega. Moim zdaniem wszystko było fair, jak należy i wszystko było sprawiedliwie. Jeśli chodzi o naszą polską stronę.

Na zagranicznych stronach pojawiło się sporo negatywnych komentarzy pod adresem Idy Nowakowskiej, która w finale Eurowizji pełniła funkcję sekretarza komisji, podającego punkty. Internauci zarzucili Polce, że przemyciła polityczne hasła (po przyznaniu 12 punktów wykrzyczała "Chwała Ukrainie"), od których stronią producenci konkursu:

Ja nie miałam takiej propozycji. Myślę, że to jest ewidentnie rola Idy. Ida świetnie odnajduje się zarówno w Eurowizji Junior, którą prowadziła aż dwa razy, i myślę, że ona jest najlepszą osobą, do tego, żeby podawać taki wynik. Na ile znam Idę, to myślę, że skonsultowała wszystko, co chciała powiedzieć. Każdy z nas jako prezenter ma swój charakter. I Ida ten charakter pokazuje, kiedy jest na antenie. To ona odpowiada za to, jak chce być postrzegana. Ona kreuje swój wizerunek. Myślę, że robi to tak jakby chciała.
Eurowizja 2022. Punkty z Polski
Eurowizja 2022. Punkty z Polski

Swoimi spostrzeżeniami podzieliła się również Izabella Krzan – programowa koleżanka Idy:

Ida świetnie mówi w języku angielskim, więc dla niej to było po prostu jak pstryknięcie palcami. Ona dała tam tyle energii, tyle emocji. Pokazała, że żyjemy tym konkursem, że żyjemy Ukrainą i sytuacją, która tam ma miejsce. Pokazała, że wspieramy ją bardzo mocno w kraju. Z Idy jestem też zadowolona, dała radę dziewczyna i myślę, że to był tylko taki kolejny sprawdzian, który zdała na piątkę. Nie komentuję czy to jest słuszne, czy nie. To był zamysł Idy.

Krzan zwróciła uwagę na wciąż trwającą trudną sytuację za wschodnią granicą:

Trochę nie jest to fajne, że ta sytuacja na Ukrainie trwa, wojna na Ukrainie trwa. My wracamy w pewien sposób do normalnego życia, mamy eventy, mamy inne sytuacje, ale nie powinno tak być, że zapominamy o tym. Powinna być Ukraina w naszym sercu, w naszej głowie. Pomagamy i będziemy pomagać. I mam nadzieję, że nie zapomnimy o tym, że tam za granicą cały czas dzieją się barbarzyńskie rzeczy.

Rozmowy z obiema gwiazdami Pytania na śniadanie poniżej.

Eurowizja 2022. Punkty z Polski
Eurowizja 2022. Punkty z Polski
, Małgorzata Tomaszewska.  Prezentacja kolekcji Sabriny Pilewicz
, Małgorzata Tomaszewska. Prezentacja kolekcji Sabriny Pilewicz
Izabella Krzan. Prezentacja kolekcji Sabriny Pilewicz
Izabella Krzan. Prezentacja kolekcji Sabriny Pilewicz
Eurowizja 2022. Punkty z Polski
Eurowizja 2022. Punkty z Polski
Eurowizja 2022. Punkty z Polski
Eurowizja 2022. Punkty z Polski
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także