Maja Hirsch była w dzieciństwie bita z błahego powodu. Sprawca pozostał bezkarny, a ona przypłaciła to traumą
Maja Hirsch to jedna z najbardziej rozpoznawalnych aktorek filmowych i telewizyjnych w naszym kraju. Sławę zyskała, gdy zaczęła się pojawiać w M jak miłość. Grała też w następujących obrazach: Jak się pozbyć cellulitu, DJ, Świadek koronny, Ciało, BrzydUla, Ki, Bodo, Zakochani po uszy, Na krawędzi, Apetyt na życie, Prawo miasta.
W ostatnim czasie znów zrobiło się o niej głośno za sprawą show Przez Atlantyk. Nieźle zaszła tam za skórę niektórym uczestnikom. Zwłaszcza Antek Królikowski i Renata Kaczoruk odczuli jej gniew, co wzbudziło w widzach wiele emocji.
Maja Hirsch doświadczyła w dzieciństwie przemocy. Dlaczego?
44-latka - z okazji Światowego Dnia Osób Leworęcznych - gościła w programie Dzień Dobry Wakacje, gdzie opowiedziała o tym, że w dzieciństwie doświadczyła przemocy ze względu na swoją leworęczność. Jedna z pracownic przedszkola, do którego uczęszczała, biła ją, każąc jej jeść prawą ręką. Takie zachowanie kobiety było dla niej wielką traumą.
Pani, która wydawała obiady i śniadania w przedszkolu tak mnie biła w tę rękę i mówiła: "tą jedz". Nie było to przyjemne, teraz się z tego śmieję, ale dla dziecka to nie jest przyjemna sprawa, bo dziecko czuje się gorsze i jakieś wybrakowane - wyjawiła Maja.
Na szczęście dziś stosowanie takich "metod wychowawczych" najprawdopodobniej zakończyłyby się wyrzuceniem kobiety z pracy i postawieniem jej zarzutów karnych. Przemoc nie rozwiązała "problemu" leworęczności. Maja do dziś robi większość rzeczy tą ręką i absolutnie nie zamierza z tego zrezygnować.
Czy leworęczność należy "leczyć"?
Współczesny naukowy konsensus zakłada, że dzieci leworęcznych nie należy zmuszać do tego, aby korzystały z prawej ręki, ponieważ nie ma do tego żadnych wskazań.
Leworęczność jest cechą dziedziczną. Tendencja do leworęczności pojawia się w okresie niemowlęcym i utrwala do około 3. roku życia. Badania naukowe dowodzą, że osoby leworęczne dzięki większemu zaangażowaniu prawej półkuli mózgu mają inne cechy charakteru niż praworęczne i częściej są obdarzone zdolnościami manualnymi, plastycznymi i muzycznymi oraz matematycznymi, są bardziej twórcze od rówieśników. Wobec tego nie ma wskazań, aby na siłę kształtować u dziecka praworęczność - ocenił dr Aleksander Krasnow z serwisu wezwijdoktora.pl.
Znacie osoby, które są leworęczne?