NewsyTajemnica formy Macieja Kurzajewskiego. Dieta to podstawa. Dziennikarz nie je obiadków od Kasi Cichopek

Tajemnica formy Macieja Kurzajewskiego. Dieta to podstawa. Dziennikarz nie je obiadków od Kasi Cichopek

Dieta Macieja Kurzajewskiego
Dieta Macieja Kurzajewskiego
Elwira Szczepańska
19.06.2023 21:20

Maciej Kurzajewski imponuje świetną formą. Zawdzięcza ją nie tylko temu, że jest zapalonym biegaczem i jak zdradził, dużo spaceruje:

Według badań przeprowadzonych przez amerykański National Institute of Health, codzienny spacer ze zwierzakiem sprzyja obniżeniu ciśnienia, uregulowaniu tętna, walce z nadwagą. Zmniejsza też ryzyko udaru mózgu – rozpisał się w jednym z postów.

Ale też temu, że przeszedł na specjalną dietę. Jak się odżywia?

Na jakiej diecie jest Maciej Kurzajewski?

Kasia Cichopek nie może liczyć na to, że jej ukochany będzie zajadał jej obiadki, mimo że ona chętnie oddaje się gotowaniu. Maciej jest na specjalnej diecie pudełkowej dla biegaczy. Informował, że skorzystał z gotowego menu, które składa się z pięciu posiłków. W jednym z nowych postów napisał:

Zdrowe odżywianie jest kluczowe dla osiągania lepszych wyników w bieganiu. Nie wystarczy tylko trenować, trzeba też dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Jak zatem powinna wyglądać dieta biegacza? Oto kilka wskazówek:- Biegacze powinni spożywać dużo węglowodanów złożonych, które zapewniają energię i szybką regenerację mięśni. Dobrymi źródłami węglowodanów są np. płatki owsiane, kasze, ryż, makaron, pieczywo pełnoziarniste, warzywa i owoce.

Dalej pisał:

- Biegacze nie mogą zapominać o białku, które jest niezbędne dla budowy i naprawy mięśni. Białko powinno stanowić ok. 20% kalorii w diecie biegacza. Dobrymi źródłami białka są np. chude mięso, ryby, jajka, nabiał, rośliny strączkowe, orzechy i nasiona.- Biegacze powinni również dostarczać organizmowi odpowiedniej ilości tłuszczów, które są ważne dla zdrowia serca, układu nerwowego i hormonalnego. Tłuszcze powinny stanowić ok. 25% kalorii w diecie biegacza. Dobrymi źródłami tłuszczów są np. oliwa z oliwek, olej lniany, awokado, orzechy i nasiona.

Na tym nie poprzestał:

- Biegacze muszą również pamiętać o nawadnianiu organizmu, ponieważ podczas wysiłku tracą dużo płynów i elektrolitów przez pot. Zaleca się pić ok. 2-3 litrów wody dziennie oraz uzupełniać płyny przed, w trakcie i po treningu. Można również sięgać po napoje izotoniczne lub soki owocowe rozcieńczone z wodą.- Biegacze powinni również zwracać uwagę na czas spożywania posiłków. Zaleca się jeść regularnie co 3-4 godziny oraz dostosować ilość i rodzaj pokarmu do rodzaju i intensywności treningu. Przed treningiem należy spożyć lekki posiłek bogaty w węglowodany i niski w tłuszczach, np. kanapkę z dżemem lub bananem. Po treningu należy uzupełnić zapasy glikogenu i białka, np. poprzez koktajl z mlekiem i owocami lub jogurt z płatkami owsianymi i orzechami.

Zakończył konkluzją:

Zdrowe odżywianie dla biegaczy nie musi być skomplikowane ani nudne. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach i wybierać produkty wysokiej jakości.

Jak widać, Maciej bardzo świadomie się odżywia i prowadzi bardzo higieniczny tryb życia. Nic dziwnego, że jest w świetnej formie, a maratony nie są mu straszne.

Maciej Kurzajewski
Maciej Kurzajewski
Maciej Kurzajewski
Maciej Kurzajewski
Maciej Kurzajewski - Pytanie na śniadanie (fot. AKPA)
Maciej Kurzajewski - Pytanie na śniadanie (fot. AKPA)
Kasia Cichopek i Maciej Kurzajewski
Kasia Cichopek i Maciej Kurzajewski
Kasia Cichopek i Maciej Kurzajewski promienieli ze szczęścia w PnŚ
Kasia Cichopek i Maciej Kurzajewski promienieli ze szczęścia w PnŚ
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także