Miliony noszą ich ubrania, ale niewielu wie, jak wyglądają. Oto najwięksi kreatorzy mody wszech czasów
Świat mody pełen jest nazwisk znanych projektantów. Ubrania i dodatki, które pojawiają się na największych wybiegach, są prawdziwym obiektem pożądania wśród gwiazd. Dla przeciętnego człowieka są praktycznie niedostępne, ponieważ ich ceny przyprawiają o zawrót głowy. Nie od dzisiaj wiadomo, że najnowsze trendy wspaniale wyczuwają mężczyźni i to oni stoją za sukcesami największych marek świata mody.
01.10.2020 | aktual.: 01.10.2020 15:47
Ralph Lauren
Kto nie zna słynnych koszulek polo produkowanych przez dom mody Ralpha Laurena? Swoją karierę w świecie mody mężczyzna rozpoczynał, jako sprzedawca w sklepie krawieckim. Po jakimś czasie udało mu się przekonać swojego pracodawcę do tego, aby pozwolił stworzyć mu własną linię odzieżową. Okazuje się, że była to jedna z najlepszych decyzji w jego życiu.
Gianni Versace
Gianni Versace swoją przygodę z modą rozpoczął już jako mały chłopiec. Swój pierwszy butik otworzył w Mediolanie. Jego projekty znane są z odważnych kolorów i fasonów. Po śmierci założyciela marki firmę poprowadziła jego siostra Donatella. 15 lipca 1997 roku został zastrzelony na schodach swojego domu w Miami. Jego prochy zostały złożone na cmentarzu w Moltrasio nad jeziorem Como we Włoszech.
Bielizny nowojorskiego projektanta Calvina Kleina, chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Amerykański projektant uczęszczał do High School of Art and Design na Manhattanie i wkrótce potem rozpoczął swoją działalność. Chociaż znakiem firmowym sygnowane są ubrania i perfumy, to właśnie bielizna generuje największą sprzedaż.
Christian Dior
Christian Dior porzucił studia, by zająć się modą. Pierwszą własną szwalnię otworzył tuż po drugiej wojnie światowej w Paryżu. Obecnie dom mody Dior produkuje najbardziej pożądane ubrania i dodatki na świecie. Projektant zmarł na atak serca podczas wakacji we Włoszech 24 października 1957.
Karl Lagerfeld
Karl Lagerfeld to niemiecki projektant, który był prawdziwą legendą mody. Jego wizerunek, podobnie jak jego projekty, był niezwykle dopracowany. Pierwsze kroki w karierze stawiał pod okiem Pierra Balmaina, u którego pracował jako asystent. Szybko jednak zorientował się, że nie jest to dla niego odpowiednie stanowisko, ponieważ ma znacznie większe aspiracje. Posiadał nie tylko własną markę, ale pracował głównie jako wolny strzelec, projektując dla największych domów mody na świecie. Był dyrektorem artystycznym w domu mody Chanel oraz kierował włoskim domem mody Fendi. Chrorwał na raka trzustki. Zmarł 19 lutego 2019 roku w wieku 85 lat.
Pierre Balmain
Pierre Balmain znaną dzisiaj na całym świecie markę założył w 1945 roku. Mężczyzna studiował architekturę i jednocześnie pracował w warsztacie odzieżowym należącym do jego matki. To ona zaraziła go miłością do mody. W latach 50. ubierał najpiękniejsze kobiety tamtych lat, czyli Marlenę Dietrich i Brigitte Bardot. Jego stroje nosiła także królowa Tajlandii. Zmarł w 1982 roku w Paryżu.
Cristobal Balenciaga
Cristobal Balenciaga pochodził z Hiszpanii i to właśnie tam założył swój pierwszy dom mody. Później działalność przeniósł do Paryża, gdzie niewiele o nim wiedziano, ale o jego ubrania zabiegały największe gwiazdy. Niewielu osobom udało się jednak poznać go osobiście. Swego czasu krążyła plotka, że projektant tak naprawdę nie istnieje. Uważano, że projekty sygnowane jego nazwiskiem tworzy kilka młodych utalentowanych osób. Jego ubrania cechowała niedościgniona elegancja, dlatego ubierał nawet członków rodziny królewskiej. Był twórcą między innymi tuniki, spódnicy typu bombka, czy sukienki w stylu babydool. Również szmizjerka wyszła z jego pracowni. Mężczyzna 4 lata przed swoją śmiercią w 1972 roku, nieoczekiwanie zamknął swoje domy mody i bez pożegnania zniknął z branży.
Hubert de Givenchy
Hubert de Givenchy to projektant pochodzący z Francji, który swoją własną markę otworzył w 1952 roku. Wcześniej pracował między innymi dla Roberta Pigueta i Luciena Lelonga. Jego pierwsza kolekcja okazała się wielkim sukcesem. Cechowała ją niebywała prostota, ponieważ ze względu na niski budżet całość została wykonana z bawełny. Po latach, w których na wybiegach królował wielki przepych proste formy i jasne kolory okazały się tym, czego brakowało w świecie mody. Givenchy był twórcą między innymi spódnicy o ołówkowym kroju. Zmarł w marcu 2018 w swoim zamku pod Paryżem w wieku 91 lat.
Yves Saint Laurent
Yves Saint Laurent swoją pracę rozpoczął pod okiem Christiana Diora. W chwili śmierci swojego mentora miał zaledwie 21 lat i to na nim spoczęła największa presja. Pierwsza kolekcja sygnowana jego nazwiskiem okazała się jednak wielkim sukcesem. Mimo młodego wieku poradził sobie z wielką odpowiedzialnością za światowej już wtedy sławy markę. To właśnie on jako pierwszy ubrał kobiety w garnitury. W swoim własnym domu mody, jako pierwszy wprowadził kolekcje typu pret-a-porter, czyli takie, które można od razu kupić i nie szyje się ich jedynie na specjalne zamówienie. Zmarł 1 czerwca 2008 czerwca w Paryżu w wieku 71 lat. Jego prochy miały zostać rozsypane w ogrodzie należącej do niego willi w Marrakeszu.
Alexander McQueen
Alexander McQueen już od najmłodszych lat wiedział, co chce robić w życiu. Jako dziecko projektował sukienki dla swoich trzech sióstr. Karierę rozpoczął w wieku 20 lat. Zanim założył swoją własną markę, przez 5 lat pełnił funkcję głównego projektanta w domu mody Givenchy. Znany był z niekonwencjonalnych projektów. Jego stroje chętnie nosiły takie gwiazdy jak Rihanna, Lady Gaga, czy Björk. 11 lutego 2010 roku popełnił samobójstwo. Został znaleziony w swoim apartamencie w Londynie - powiesił się na pasku od spodni. Przez kilka ostatnich miesięcy życia zmagał się z silną depresją i uzależnieniem od narkotyków.