Wielkie kolędowanie z Polsatem 2019 pod znakiem gwiazd: Roxie, Irena Santor, Cleo, Edyta Bartosiewicz

Wielkie kolędowanie z Polsatem 2019

Wielkie kolędowanie z Polsatem 2019

Wielkie kolędowanie z Polsatem 2019 to obowiązkowa pozycja dla wszystkich fanów kolęd i pastorałek. Udział w szczególnym koncercie wzięła cała plejada gwiazd, z Roksaną Węgiel, Cleo, Edytą Bartosiewicz i Ireną Santor na czele. Sprawdź, kiedy i o której godzinie Polsat wyemituje świąteczny koncert.

Na czas świąt Bożego Narodzenia stacje telewizyjne przygotowały specjalną ofertę dla widzów. W programie nie zabraknie największych kinowych hitów ze świętym Mikołajem w roli głównej, oraz koncertów z najpopularniejszymi przebojami i kolędami w wykonaniu czołowych gwiazd. Jeden z koncertów wyemituje telewizja Polsat.

Wielkie kolędowanie z Polsatem 2019 – jakie gwiazdy?

W wigilijny wieczór Polsat zaprasza na coroczne Wielkie Kolędowanie z gwiazdami polskiej muzyki. Koncert poprowadzą gwiazdy telewizji Polsat: Paulina Sykut-Jeżyna i Krzysztof Ibisz.

Wśród kolędujących pojawią się artyści uwielbiani przez widzów w każdym wieku. W tym wielopokoleniowym składzie znajdą się m.in.: Irena SantorCleoRoksana WęgielAgnieszka Hekiert,  Edyta BartosiewiczPaweł Domagała, Krzysztof Cugowskibracia Golec uOrkiestra z Edytą Golec, Kamil Bednarek Sebastian Karpiel-Bułecka w towarzystwie górali. Nie zabraknie tradycyjnych kolęd, które rozbrzmiewają przy wigilijnych stołach Polaków. O oprawę muzyczną zadba zespół Michała Grotta.

Wielkie kolędowanie z Polsatem 2019 – kiedy i o której emisja?

Koncert kolęd w Polsacie współorganizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury. Koncert wigilijny został nagrany w XVII–wiecznym barokowym kościele pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na warszawskich Bielanach.

Emisja koncertu: 24 grudnia o godz. 16.45 w telewizji Polsat.

Edyta Golec, Krzysztof Ibisz, Agnieszka Hekiert, Kamil Bednarek – Kolędowanie z Polsatem 2019

Edyta Golec, Krzysztof Ibisz, Agnieszka Hekiert, Kamil Bednarek – Kolędowanie z Polsatem 2019

Historia kolęd. Skąd się wzięły?

Kolędy i pastorałki od wielu lat umilają nam święta Bożego Narodzenia. Ale nie zawsze tak było. Kolędy początkowo były zwiastunem nadchodzącego, Nowego Roku. Ich nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „calendae”, oznaczającego pierwszy dzień miesiąca bądź roku i wiąże się z rzymskimi Kalendae.

Dawniej kolęda była pieśnią noworoczną, dziś natomiast jest pieśnią gwiazdkową i nawiązuje głównie do świąt Bożego Narodzenia. Wywodzi się z tradycji ludowej, ale tworzyli je także wybitni kompozytorzy. Te, które utrzymane są w świątecznej i duchowej atmosferze to kolędy. Natomiast te, które opowiadają o życiu codziennym i zwyczajach około świątecznych  nazywamy pastorałkami.

Najstarsza polska kolęda pochodzi XIV wieku. Pieśń zaczyna się od słów Zdrów bądź, krolu anjelski i została stworzona w 1424 roku, jednak nie przetrwała próby czasu i mało kto dziś o niej wie. Najpopularniejsza jest Cicha noc, która powstała w Austrii. Po raz pierwszy wykonana została podczas pasterki w 1818 roku. Słowa jednej z wersji w języku polskim ułożył w okolicy roku 1930 roku Piotr Maszyński.

Na pewno Cichej nocy nie zabraknie na Wielkim kolędowaniu z Polsatem!


Roksana Węgiel – Kolędowanie z Polsatem 2019

scena z: Roksana Węgiel, SK:, , fot. Podlewski/AKPA

Roxie Węgiel – Kolędowanie z Polsatem 2019

Roxie Węgiel – Kolędowanie z Polsatem 2019

Irena Santor – Kolędowanie z Polsatem 2019

Irena Santor – Kolędowanie z Polsatem 2019

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Zobacz również

Może Cię zainteresować

×