To oni byli o krok od Eurowizji! Oto najwięksi przegrani polskich preselekcji: Margaret, Natasza Urbańska, Ania Wyszkoni…
Już dzisiaj odbędą się Krajowe Eliminacje do Eurowizji 2018. Wydarzenie to będzie można zobaczyć w TVP1 i TV Polonia o godz. 21:25. W preselekcjach wystąpi 10 uczestników. Komu przypadnie zaszczytna rola reprezentowania Polski w Lizbonie? Tego dowiemy się już wkrótce.
Przy tej okazji przygotowaliśmy ranking artystów, którym szczęście nie dopisało i w preselekcjach zajęli "niefortunne" drugie miejsca, co uniemożliwiło im międzynarodowy występ.
Polską, historyczną przygodę z Eurowizją, z dużym sukcesem na swoim koncie, rozpoczęła Edyta Górniak, która w 1994 roku reprezentowała Polskę po raz pierwszy w Konkursie Piosenki Eurowizji. Pierwszą kandydatką, do której zwróciły się władze TVP, była Edyta Bartosiewicz, ale piosenkarka odrzuciła ich propozycje.
Artyści, którzy byli "o krok" od zwycięstwa i reprezentowania Polski na arenie międzynarodowej:
Wilki – Here I Am (2003)
W 2003 roku Polskę na Eurowizji reprezentował zespół Ich Troje z piosenką Keine Grenzen/Żadnych granic, z którą zajął 7. miejsce w Rydze. Czy piosenka Wilków poradziłaby sobie lepiej?
Łzy – Julia, Tak Na Imię Mam (2004)
Niewiele brakowały, a to właśnie zespół Łzy pojechałby do Stambułu by reprezentować Polskę. Ostatecznie wygrała jednak formacja Blue Café, która z piosenką Love Song zajęła 17 miejsce.
Kasia Cerekwicka – Na Kolana (2006)
Kasia Cerekwicka z utworem Na kolana zremisowała z Ich Troje i Follow My Heart. Ówczesny regulamin określał, że w przypadku remisu ważniejsze są głosy przyznane przez publiczność, dlatego na Eurowizję, po raz drugi, pojechała grupa Michała Wiśniewskiego. Powrót nie był jednak tak spektakularny jak debiut trzy lata wcześniej, bowiem zespół zajął "pechowe" 11 miejsce w półfinale, co nie zapewniło Polsce awansu do wielkiego finału (przechodziła pierwsza 10-tka).
Hania Stach – Re-Group (2007)
Hania Stach o włos przegrała z duetem The Jet Set. Kilkadziesiąt SMS-ów (!) mogło sprawić, że to właśnie ona reprezentowałaby Polskę na Eurowizji w Helsinkach. Czy Re-Group poradziłoby sobie lepiej niż Time To Party (14 miejsce w półfinale)? Tego nie dowiemy się już nigdy…
Natasza Urbańska – Blow Over (2008)
Natasza Urbańska z Blow Over dostała się do preselekcji dzięki "dzikiej karcie" przyznanej przez organizatorów konkursu (oznaczało to, że nie musiała wcześniej wysyłać swojego zgłoszenia). Pomimo spektakularnego show, Natasza zajęła drugie miejsce przegrywając z Isis Gee, której For Life otrzymało maksymalne noty od jury i publiczności. Podczas Eurowizji w Belgradzie amerykańska wokalistka z polskimi korzeniami była pierwszą reprezentantką Polski, która awansowała do finału z półfinału (jako faworyt jurorów). Ostatecznie zajęła przedostatnie, 24 miejsce (dostała 14 punktów – 10 z Irlandii i 4 z Wielkiej Brytanii).
Marco Bocchino, Aleksandra Szwed – All My Life (2009)
Egzotyczny duet – Ola Szwed i Włoch Marco Bocchino z piosenką All My Life zajął drugie miejsce. Choć stanęli na podium, od zwycięskiej propozycji dzieliło ich aż 4 punkty – przegrali z Lidią Kopanią, której I Don't Wanna Leave zostało ocenione na 12 miejsce w półfinale Eurowizji w Moskwie, co nie zapewniło jej występu w finale konkursu.
Anna Cyzon – Love Me (2010)
Anna Cyzon wśród wielu fanów Eurowizji uważana jest za największą przegraną w historii polskich preselekcji. Według internautów, gdyby to właśnie ona reprezentowała Polskę w Oslo, poradziłaby sobie lepiej niż Marcin Mroziński (Martin Fitch), którego Legenda zajęła 13., niepremiowane awansem miejsce.
Anna Gogola – Ktoś Taki Jak Ty (2011)
Anna Gogola z piosenką Ktoś taki jak ty zajęła drugie miejsce, ustępując jedynie Magdalenie Tul, która wygrała preselekcje piosenką Jestem. Ciekawe czy na Eurowizji w Düsseldorfie (Niemcy) zajęłaby wyższe miejsce niż Magda – jedyna polska reprezentantka, która znalazła się na ostatnim, 19. miejscu, i to w półfinale.
Margaret – Cool Me Down (2016)
Cool Me Down Margaret od początku było typowane do zwycięstwa eliminacji, ba, nawet całej Eurowizji! Bukmacherzy wróżyli Polsce miejsce w czołówce konkursu, a producenci reklamowi przygotowali już nawet alternatywne spoty opatrzone hasłem "Margaret – reprezentantka Polski na Eurowizji 2016", które zostały wycofane z emisji zaraz po ogłoszeniu wyników eliminacji. Do Sztokholmu pojechał Michał Szpak, którego Color Of Your Life zajęło wysokie, 8. miejsce w finale (i 6. w półfinale).
Rafał Brzozowski – Sky Over Europe (2017)
W opinii fanów piosenka Rafała BrzozowskiegoSky Over Europe uważana jest za jedną z najsłabszych polskich propozycji na Eurowizję, nieco innego zdania byli widzowie i jurorzy, którzy przyznali Rafałowi po 8 punktów, co dało mu 2. miejsce. Preselekcje wygrała wówczas Kasia Moś, której Flashlight awansowało do finału i zajęło 22 miejsce.
Preselekcje na Eurowizję 2018 – kandydaci
Przypomnijmy, kto w tym roku zawalczy o zwycięstwo w Lizbonie. Oto artyści, którzy pretendują do wzięcia udziału w tym wielkim muzycznym wydarzeniu:
- SaszanNie chcę ciebie mniej (posłuchaj)
- Monika Urlik Momentum (posłuchaj)
- Isabel Otrebus Delirium (posłuchaj)
- Ifi Ude Love is stronger (posłuchaj)
- Future Folk Krakowiacy i górale (posłuchaj)
- Gromee feat. Lukas MeijerLight me up
- Marta Gałuszewska Why don’t we go (posłuchaj)
- Pablosson Sunflower
- Maja Hyży Skin (posłuchaj)
- Happy Prince Don’t let go
Macie już swojego faworyta?
https://jastrzabpost.pl/newsy/polacy-w-konkursie-piosenki-eurowizji_513706.html#galeria0