NewsyEurowizja 2023. To ona pojedzie do Liverpoolu! Blanka występem położyła konkurentów na łopatki

Eurowizja 2023. To ona pojedzie do Liverpoolu! Blanka występem położyła konkurentów na łopatki

Blanka wygrała preselekcje do Eurowizji 2023
Blanka wygrała preselekcje do Eurowizji 2023
Elwira Szczepańska
26.02.2023 19:24, aktualizacja: 26.02.2023 23:46

67. Konkurs Piosenki Eurowizji zbliża się wielkimi krokami. Pierwszy półfinał odbędzie się 9 maja, drugi 11 maja, a wielki finał rozegra się 13 maja w M&S Bank Arena w Liverpoolu. Tegoroczne wydarzenie upłynie pod hasłem: United by Music, a na międzynarodowej scenie zaprezentują się przedstawiciele z aż 37 krajów.

W niedzielę 26 lutego w Polsce odbyły się preselekcje i jury oraz widzowie zdecydowali, kto będzie reprezentował nasz kraj.

Eurowizja 2023. Blanka wygrała polskie preselekcje

Preselekcje Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję! odbyły się 26 lutego w Warszawie. Koncert oglądaliśmy w relacji na żywo prosto ze studia Transcolor.

O reprezentowanie naszego kraju w europejskim konkursie starało się kilkanaścioro uczestników. Blanka zgłosiła utwór – Solo, YAN (Jan Majewski) – ChampionFelivers – Never Back DownAhlena – BootyDominik Dudek – Be GoodMaja Hyży – Never HideJann – GladiatorNatasza Urbańska – Lift u upJakub Szmajkowski – You do meAlicja Szemplińska – New home.

Preselekcyjny koncert poprowadzili doświadczeni prezenterzy TVP. Wszyscy troje mieli okazję prowadzić Eurowizję Junior. Gospodarzami show byli Ida Nowakowska, Aleksander Sikora i Małgorzata Tomaszewska. W jury zasiedli Edyta Górniak, Marcin Kusy, Marek Sierocki i Agustin Egurrola.

Zwycięzcę wybrali widzowie oraz jurorzy. Głosowanie jurorów przedstawiła Edyta Górniak

10. Alhena

9. Maja Hyży

8. Kuba Szmajkowski

7. Yan Majewski

6. Alicja Szemplińska

5. Natasza Urbańska

4. Jann

3. Felivers

2. Dominik Dudek

1.Blanka

Widzowie zdecydowali, że w pierwszej trójce znaleźli się:

3. Dominik Dudek

2. Jann

1.Blanka

Do Liverpoolu pojedzie Blanka, która nie miała sobie równych! Okazuje się, że wyjątkowo zgodni byli jurorzy i widzowie, bo wokalistka w ich głosowaniach zajęła wysoką pozycję.

Kim jest Blanka?

Blanka Stajkow to 23-letnia utalentowana i ambitna artystka, która od kilkunastu tygodni szturmem podbija listy przebojów nie tylko w naszym kraju. W jej żyłach płynie polsko-bułgarska krew. A pierwsze doświadczenia artystyczne zdobyła w USA. Występowała tam, śpiewając z gitarą na sesjach Open Mic w różnych restauracjach i pubach w Los Angeles i Nowym Jorku, m.in. w klubie The Bitter End, gdzie swoją karierę zaczynała Gaga.

Jej singiel Solo, z którym zgłosiła się do preselekcji na Eurowizję 2023, podbił już listy przebojów nie tylko w Polsce, ale też w Serbii, Bułgarii czy na Litwie.

Doszły mnie słuchy, że „Solo” jest pierwszym numerem z Polski od wielu lat granym w wielu krajach w Europie. Litwa, Serbia, Bułgaria. Widzę to po moich social mediach, że ludzie z zagranicy nagle mnie followują, piszą do mnie w innych językach. Po bułgarsku, po serbsku. Odpowiadam, tłumaczę dzielnie. Po prostu dziękuję, że są, słuchają mnie i wspierają - mówiła w wywiadzie dla Radia ZET.

Sama Blanka wcale nie ukrywała, że marzyła się jej Eurowizja. W pocie czoła przygotowywała się do występu w eliminacjach:

Nie mam konkretnego pomysłu. Eurowizja na pewno jest w tym celu, bo Solo już jest grane w Grecji, na Litwie, w Finlandii, więc jest parę krajów, w których "Solo" śmiga.

23-latka ze Szczecina zyskała popularność nie tylko za sprawą utrzymanego w latynoskim klimacie hitu. Część widzów pamięta ją z udziału w Top Model.

Eurowizja 2023. Gwiazdy na preselekcjach

Podczas polskich preselekcji nie zabrakło gwiazd, wystąpili: grupa Kalush Orchestra z utworem Stefania, a także finalistki Konkursu Piosenki Eurowizji 2021 – pochodząca z Azerbejdżanu Efendi oraz Stefania, która w Rotterdamie reprezentowała Grecję. Nie zabrakło polskich artystów, a każdy z nich w jakiś sposób zawdzięcza sukces udziałowi w Eurowizji: Edyta Górniak, Sara James, Roxana Węgiel i zeszłoroczny reprezentant Polski w konkursie – Krystian Ochman.

Eurowizja 2023: zmiany w systemie głosowania

W tym roku na konkursie Eurowizji szykują się spore zmiany w systemie głosowania. O tym, kto awansuje do finału, zdecydują wyłącznie widzowie. Co więcej, po raz pierwszy w historii tego widowiska muzycznego na wybór zwycięzcy wpłyną także fani konkursu z całego świata, bo oni także będą mogli oddawać swoje głosy.

  • Blanka wygrała preselekcje na Eurowizję 2023
  • Eurowizja 2023. Preselekcje. Głosowanie widzów
  • Eurowizja 2023. Preselekcje. Głosowanie jurorów
  • Blanka wygrała preselekcje na Eurowizję 2023
  • Blanka wygrała preselekcje na Eurowizję 2023
  • Blanka wygrała preselekcje na Eurowizję 2023
  • Blanka wygrała preselekcje na Eurowizję 2023
  • Blanka wygrała preselekcje na Eurowizję 2023
[1/8] Blanka wygrała preselekcje na Eurowizję 2023
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także