Anna Puślecka wywalczyła refundację leku na raka. Niestety sama go nie dostanie. Dlaczego?
Anna Puślecka usłyszała diagnozę, na którą nie jest gotowa żadna kobieta – rak piersi. Od razu przystąpiła do walki, żeby pokonać chorobę. W tej walce wspierają ją najbliżsi, przyjaciele, a także mnóstwo kobiet. Niestety wraz z postępem leczenia zaczęły się problemy. Dziennikarka otwarcie wytknęła publicznej służbie zdrowia wszystkie błędy. Zamiast wspierać pacjenta w leczeniu, skutecznie go demotywują, nie ma wsparcia finansowego w postaci refundacji potrzebnych leków.
27.08.2019 | aktual.: 30.08.2019 18:57
Niedawno skierowała list otwarty bezpośrednio do ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego. Poruszyła w nim ważny problem dla chorych – brak refundacji rybocyklibu, czyli do leku, który może uratować im życie. Oczywiście, można go kupić, ale nie każdego stać na tak ogromny wydatek. Miesięczny koszt terapii wynosi ok. 12 tys. złotych. Co więcej, Polska okazuje się jedynym krajem należącym do Unii Europejskiej, który nie refunduje rybocyklibu.
Apel dziennikarki odniósł skutek. Jak poinformował w poniedziałek minister zdrowia, Łukasz Szumowski, kobiety walczące z nowotworem piersi będą miały zagwarantowane nowe opcje terapeutyczne.
Niestety, okazuje się, że mimo nagłośnienia sprawy, Anna Puślecka w dalszym ciągu prawdopodobnie nie otrzyma szansy na wyczekiwane leczenie. Tylko wybrana grupa kobiet zmagających się z tego typu nowotworem będzie miała tę szansę. Wydaje się, że dziennikarka odniosła pyrrusowe zwycięstwo.
Apel Anny Puśleckiej do Ministra Zdrowia
Dziennikarka list do ministra zdrowia opublikowała w sieci, żeby miał większy zasięg. Napisała o swoich obawach i nadziejach, nie wahała się też wytknąć błędów.
Anna Puślecka to niejedyna gwiazda, która zmaga się z nowotworem piersi. Niedawno pisaliśmy o dramatycznym apelu Judyty Turan, aktorki znanej z seriali takich jak M jak Miłość, Klan, Barwy szczęścia i Diagnoza, która upubliczniła informację o ciężkiej chorobie, prosząc jednocześnie o pomoc w zatrzymaniu wciąż postępującego, agresywnego typu raka, którego leczenia, bardzo kosztownego, może się podjąć w zagranicznej klinice.