Z jakim nowotworem walczy księżna Kate? Lekarze mają swoje przypuszczenia
Wiadomość o nowotworze księżnej Kate wywołał ogromne zamieszanie w mediach. Przyszła królowa oczywiście poinformowała, że podjęła się leczenia i jest pod opieką najlepszych lekarzy. Inni specjaliści medycyny zaczęli zaś spekulować, o jaki nowotwór może chodzić.
Na przełomie 2023 i 2024 roku księżna Kate przeszła planowaną wcześniej operację w londyńskiej klinice. Rodzina królewska poinformowała wówczas, że był to zabieg jamy brzusznej, a żona następcy tronu czuje się dobrze. Ze względu na rekonwalescencję potrzebowała przerwy od obowiązków, a to miało mieć miejsce około Wielkanocy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dagmara Kaźmierska o chorobie i zniknięciu księżnej Kate. "Mamy taką niedobrą cechę"
I chociaż jasno zakomunikowano, kiedy Kate może powrócić do życia publicznego, to fani royalsów i media zaczęły spekulować, czy przypadkiem nie chodzi o coś więcej. Pojawiały się więc coraz to kolejne teorie spiskowe dot. potencjalnej ciąży księżnej, romansów księcia Williama i innych mniej lub bardziej prawdopodobnych scenariuszy. W końcu presja wywoływana na rodzinie królewskiej stała się zbyt mocna i rodzina zareagowała. Kate Middleton zabrała głos sama, publikując oświadczenie, w którym powiedziała, że zdiagnozowano u niej nowotwór i przechodzi obecnie chemioterapię.
Jaki nowotwór ma księżna Kate? Ekspert komentuje
To oczywiście sprawiło, że domorośli lekarze zaczęli teoretyzować, o co może chodzić. Głos zabrali także wykształceni profesjonaliści, czyli lekarze specjaliści w sprawach onkologicznych. Ci właściwie jednym chórem podkreślili, że choć istnieje kilka teorii, to publicznie dysponujemy zbyt małą ilością informacji, by móc zdecydowanie to określić.
Raczej wykluczono raka piersi, bo żona księcia Williama przeszła operację w obrębie jamy brzusznej. Zdaniem Dr Beth Karian, która jest ginekolożką i onkolożką z Jonsson Comprehensive Cancer Center na UCLA (Uniwersytet Los Angeles w Kalifornii), w przypadku księżnej Kate może chodzić m.in. o żołądek, okrężnicę, wyrostek robaczkowy, a nawet jajniki.
Każdy z tych narządów z okolicy jamy brzusznej może być dotknięty nowotworem złośliwym - przyznała lekarka.
Najczęstsze nowotwory wśród kobiet około 40. roku życia
Jak dowiadujemy się z danych Światowego Funduszu Badań nad Rakiem, najczęściej rozpoznawanymi nowotworami u Brytyjek około 40. roku życia, zlokalizowanymi w okolicy jamy brzusznej są nowotwory jajników, macicy, jelita, nerek oraz trzustki. Statystyki pokazują również, że coraz więcej młodszych pacjentów zapada na choroby nowotworowe. Ta tendencja stała się bardziej wyraźna na przestrzeni ostatnich trzech dekad.
ZOBACZ TEŻ: Cleo wchodzi w nową branżę. Oto co będzie robić