Urlop wychowawczy - kiedy można go wykorzystać?

Pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę przysługuje prawo do urlopu wychowawczego, który można wykorzystać w całości lub podzielić na kilka części. Jest on dostępny wyłącznie dla pracowników z półrocznym stażem pracy. Mogą się o niego ubiegać oboje rodziców, dzieląc go między sobą. Warto poznać więcej szczegółów i dowiedzieć się, kiedy dokładnie pracownik ma prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego.

Źródło zdjęć: © Adobe Stock

●      Urlop wychowawczy przysługuje pracownikom z minimum 6-miesięcznym stażem pracy i przyznaje się go na podstawie wniosku, który można złożyć pisemnie lub elektronicznie.

●      Nie jest możliwe skorzystanie z urlopu wychowawczego na dziecko powyżej 6. roku życia - wyjątek dotyczy rodziców i opiekunów dzieci z niepełnosprawnością.

●      Całkowity wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy, które można podzielić na kilka części, również między dwojgiem rodziców.

Komu przysługuje urlop wychowawczy?

Na początku warto zastanowić się, kto ma prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przysługuje on każdemu pracownikowi, który przepracował minimum sześć miesięcy na umowie o pracę. Nie mogą zatem z niego skorzystać osoby zatrudnione na umowę zlecenie lub umowę o dzieło, a także osoby bezrobotne oraz ubezpieczone w KRUS. Należy też podkreślić, że aby otrzymać urlop wychowawczy, składa się pisemny wniosek, dołączając do niego akt urodzenia dziecka - trzeba to zrobić na trzy tygodnie przed planowanym urlopem. Dodatkowo nie zapominaj, że ten rodzaj urlopu jest bezpłatny. Co więcej, można go pobierać maksymalnie w pięciu częściach.

Wejdź na Pracuj.pl, w wyszukiwarkę wpisz "Praca Gorzów Wielkopolski" i znajdź idealne dla siebie miejsce zatrudnienia.

Do kiedy można wykorzystać urlop wychowawczy?

Nie każdy rodzic ma prawo do skorzystania z urlopu wychowawczego - wiele zależy przede wszystkim od wieku pociechy. W świetle obowiązujących przepisów urlop wychowawczy przysługuje wyłącznie rodzicom dzieci do szóstego roku życia. W praktyce można go wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym pociecha kończy 6 lat. Należy podkreślić, że urlop wychowawczy przysługuje nie tylko rodzicom, ale także opiekunom prawnym. Warto też dodać, że ograniczenie wiekowe dotyczące dzieci nie obowiązuje w przypadku niepełnosprawności. Jeśli pociecha ma orzeczenie o niepełnosprawności, rodzic może skorzystać z urlopu wychowawczego aż do 18 roku życia dziecka. Również w tym przypadku istnieje możliwość rozłożenia urlopu w czasie i podzielenia na pięć części.

Chciałbyś zdobyć pracę IT w Elblągu? Przejrzyj najnowsze ogłoszenia i sprawdź, czy spełniasz wymagania potencjalnych pracodawców.

Jak długo trwa urlop wychowawczy?

Pełny wymiar urlopu wychowawczego wynosi 36 miesięcy i od rodzica zależy, kiedy dokładnie zamierza go wykorzystać. Należy przy tym podkreślić, że jeden z 36 miesięcy przysługuje zawsze drugiemu rodzicowi lub opiekunowi. Jeżeli nie zdecyduje się na jego wykorzystanie, pierwszy z rodziców nie ma prawa przejęcia tego dodatkowego miesiąca. Od tej zasady jest jednak wyjątek - w przypadku utraty przez drugiego rodzica praw rodzicielskich lub w przypadku jego śmierci, pierwszy opiekun może wykorzystać cały wymiar urlopu. Warto zaznaczyć, że rodzice mają prawo sami podzielić między sobą przysługujące im 36 miesięcy. Przykładowo, można wykorzystać urlop wychowawczy, dzieląc go pół na pół - każdy z opiekunów otrzymuje wówczas po 18 miesięcy. W świetle obowiązujących przepisów nie ma możliwości podzielenia urlopu na więcej niż pięć części. Warto też podkreślić, że w trakcie jego trwania można podejmować pracę, nie tylko u swojego pracodawcy.

Myślisz o pracy w Jeleniej Górze? Przejrzyj najnowsze ogłoszenia z interesującej Cię branży i aplikuj na wybrane stanowisko!

Podsumowanie

Jeśli opiekujesz się dzieckiem, które nie ukończyło szóstego roku życia, możesz skorzystać z urlopu wychowawczego, o ile taką możliwość Cię interesuje. Zastanów się, jak chcesz zaplanować go w czasie, pamiętając o możliwości podzielenia go na kilka części.

Wybrane dla Ciebie