PiS i Konfederacja zdecydowały! Rok 2022 – rokiem lesbijki. Skąd ta zmiana w ich nastawieniu?
PiS, Konfederacja i Kukiz'15, ugrupowania narodowo-katolickiej prawicy, dotychczas nie były zbyt przychylne społeczności osób LGBT+. Politycy tych partii, twierdząc, że bronią wartości, nierzadko atakowali mniejszości seksualne i oskarżali je o próby szerzenia światopoglądu neomarksistowskiego lub demoralizowanie i seksualizowanie najmłodszych obywateli naszego kraju. Tym większe zdziwienie budzi najnowsza decyzja polityków wspomnianych partii, którzy zdecydowali się, aby uczcić pamięć o słynnej polskiej członkini społeczności lesbijskiej.
15.10.2021 | aktual.: 15.10.2021 16:05
Prawica honoruje sylwetkę lesbijki. Jakiej?
Sejm przegłosował w czwartek projekt uchwały, który zakłada, że rok 2022 będzie rokiem Marii Konopnickiej, czyli literatki, ale również ikony społeczności homoseksualistów w Polsce. Uchwałę, oczywiście, poparli liberałowie, lewicowcy i chadecy, ale także politycy z obozu konserwatywnego i narodowego, uznający, że Konopnicką warto upamiętnić jako autorkę patriotycznej Roty. Uchwałę poparło łącznie 444 członków niższej izby parlamentu. Jeden był przeciwko. Kilkunastu w ogóle nie wzięło udziału w głosowaniu z powodu nieobecności na sali plenarnej Sejmu.
Konopnicka, z domu Wasiłowska, żyła w latach 1842-1910. W 1862 roku poślubiła Jarosława Konopnickiego. Później rozstała się z nim i związała się z Marią Dulębianką – obie kobiety łączył związek, przyjaźń, wspólne poglądy, podróże i działalność społeczna. Obie były feministkami, socjalistkami i przeciwniczkami wpływów kościoła katolickiego. Konopnicka przeszła do historii Polski przede wszystkim jako wielka poetka i nowelistka czasów pozytywizmu, autorka Roty, Naszej szkapy, Mendla gdańskiego, Dymu, czy Miłosierdzia gminy.
W swoich utworach poruszała tematykę patriotyczną, oporu wobec germanizacji w zaborze pruskim, antysemityzmu, emancypacji kobiet i wyzwolenia ludu wiejskiego. Przez całe życie była krytykowana przez kler i prawicę. W 1910 roku, gdy zmarła, ultrakonserwatywny arcybiskup Józef Bilczewski zabronił, aby duchowieństwo wzięło udział w jej pogrzebie. Świecki pogrzeb i tak stał się wielką manifestacją.
Partnerka życiowa Konopnickiej, Dulębianka, była malarką, pisarką i progresywną publicystką. Reprezentowała styl znany wśród niektórych lesbijek do dziś: ubierała się i strzygła "po męsku". Kilkukrotnie malowała portrety swojej kochanki, ale również pejzaże i portrety innych osób, w tym uczonych (sławny obraz Uczony z księgą). Swoje teksty publikowały w czasopismach feministycznych i lokalnych, w tym w Nowym słowie, Głosie kobiet, Kurierze lwowskim. Artystka doczekała się odzyskania niepodległości. Zmarła w 1919 roku we Lwowie. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Niepodległości przez prezydenta Ignacego Mościckiego.
Znacie twórczość Konopnickiej i Dulębianki? Czy waszym zdaniem te kobiety zasługują na upamiętnienie przez nam współczesnych? Co ciekawe, w 1926 roku władze II Rzeczpospolitej przez krótki czas rozważały zmianę hymnu państwowego Polski na Rotę. Inicjatywa ta upadła na skutek zawirowań politycznych związanych m.in. z puczem majowym i konfliktem wewnętrznym.