Polacy chcą nazywać dzieci jak popularną kawę? Urzędy stanu cywilnego mają robić problemy
Urzędy stanu cywilnego miały robić problemy rodzicom, którzy chcieli nadać córkom imię zyskujące obecnie na popularności. Co ciekawe, mocno kojarzy się ono z popularną kawą. O jakim imieniu mowa i dlaczego urzędnicy odmawiają jego rejestracji?
Wybór imienia dla dziecka to często duże wyzwanie dla rodziców. Wielu z nich stawia na klasykę. Najwięcej urodzonych w Polsce dziewczynek otrzymuje imię Zuzanna, popularne są także Hanie, Laury i Oliwie. Co, jednak kiedy urzędnicy spotkają się z o wiele oryginalniejszym pomysłem?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Katarzyna Glinka zaadoptowała dziecko z Afryki.
Polacy chcą nazywać dzieci jak popularną kawę
Nie jest tajemnicą, że polscy rodzice coraz częściej decydują się na nadawanie dzieciom oryginalnych imion. Rosnącą popularnością cieszyć ma się Inka, mocno kojarząca się z popularną kawą. Jak informował portal RadioZet, w naszym kraju żyje już 939 dziewczynek o tym imieniu. Mimo to nie wszyscy urzędnicy zgadzają się na rejestrację Inki.
W naszym urzędzie odmówiono nam zarejestrowania tego imienia, tłumacząc, że to zdrobnienie. Zarejestrowaliśmy naszą córeczkę jako Inę, ponieważ to imię istniało w księdze imion. Jednak po pewnym czasie spotkaliśmy przypadkiem inną Inkę – zarejestrowaną w tym samym urzędzie, w tym samym roku. Po interwencji i naszych pytaniach, dlaczego jednym osobom odmówiono czegoś, na co pozwolono innym, urząd zaproponował, że możemy zmienić imię na Inka - czytamy w relacji jednej z mam.
ZOBACZ: Syn Dagmary Kaźmierskiej ma najbardziej oryginalne imię pod słońcem. Królowa życia tłumaczy dlaczego
Jedna z par postanowiła zasięgnąć języka u Rady Języka Polskiego. Jaka była opinia ekspertów w sprawie oryginalnego imienia?
Urzędy stanu cywilnego nie chcą rejestrować imienia Inka? Rada Języka Polskiego zabrała głos
Zdaniem Rady Języka Polskiego urzędnicy mają możliwość zarejestrowania imienia Inka i nie ma przesłanek do uznania, że nie występuje ono samodzielnie.
Inka to forma powstała jako zdrobnienie imienia "Inez", jednak, jak można sądzić, współcześnie jest używana także jako imię samodzielne. Może to dla urzędu stanu cywilnego stanowić przesłankę za wpisaniem jej do akt stanu cywilnego - czytamy.
Poza zdrobnieniami, w Polsce nie można nadawać dzieciom imion, które uznane zostaną za prześmiewcze, wulgarne lub krzywdzące dla dziecka.