Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego. Rodzina podjęła trudną decyzję
Krzysztof Penderecki nie żyje. Jeden z najwybitniejszych kompozytorów i dyrygentów odszedł w niedzielę, 29 marca, o czym jako pierwsze poinformowało Radio Kraków. W krótkim czasie informację potwierdziła rodzina muzyka, a media społecznościowe zalała masa wpisów, w których znane osoby żegnały wybitnego artystę.
Pogrzeb Krzysztofa Pendereckiego. Kiedy się odbędzie?
Do mediów dotarły pierwsze informacje odnośnie pogrzebu Krzysztofa Pendereckiego. Z racji trwającej epidemii koronawirusa w Polsce, rząd wprowadził ograniczenia, które dotyczą także uroczystości religijnych. Nie może uczestniczyć w nich więcej niż 5 osób. Okazuje się, że był to powód, dla którego postanowiono przesunąć ostatnie pożegnanie
Jak donosi Gość Niedzielny, uroczysta ceremonia pogrzebowa odbędzie się dopiero po ustąpieniu zagrożenia. Jego prochy zostaną złożone w sarkofagu w Panteonie Narodowym, który znajduje się w Krakowie. Spocznie obok wybitnych twórców takich jak m.in. Sławomir Mrożek. Wcześniej zostanie odprawiona uroczysta msza święta żałobna z udziałem najbliższych.
Na dokładny termin ostatniego pożegnania Krzysztofa Pendereckiego trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Urząd Miasta Krakowa zachęca do wpisywania się do księgi kondolencyjnej. Ze względu na epidemię koronawirusa wybrano formę elektroniczną.
Kim był Krzysztof Penderecki?
Krzysztof Penderecki był wybitnym kompozytorem, który na światowych scenach zadebiutował w 1959 roku podczas Festiwalu Warszawska Jesień. Przez lata skomponował nie tylko wiele ponadczasowych utworów takich jak m.in. Strofy, czy Emanacje, ale także był nagradzany krajowymi i zagranicznymi nagrodami, w tym pięć razy nagrodą Grammy. Jego utwory znajdowały się w filmach takich jak m.in. Lśnienie Stanleya Kubricka oraz Katyń Andrzeja Wajdy.