Podczas jej pogrzebu wybuchł skandal. Teraz sekretne zapiski Aliny Janowskiej zostaną upublicznione
Podczas pogrzebu Aliny Janowskiej wybuchł ogromny skandal. Okradziono ją z odznaczeń, jakie otrzymała za życia. Choć pamiątki wróciły do rodziny, to nie jest oczywiste, co się z nimi działo. Teraz jej rodzina postanowiła upublicznić sekretne zapiski aktorki i wojennej bohaterki. Gdzie będzie można się z nimi zapoznać?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Alina Janowska była bohaterką
Alina Janowska była wyjątkowo skromną osobą. Pytana o swoje osiągnięcia, powtarzała, że niczego takiego nie osiągnęła. Choć została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, zawsze mówiła, że otrzymała to "z rozdzielnika". Zależało jej jedynie na odznaczeniu od jej dowódcy z powstania warszawskiego.
Gdybym miała siebie odznaczać za coś, to za posłuszeństwo mojemu przełożonemu, który za każdym razem mówił: "Alina, uważaj na siebie" - mówiła.
Podczas pogrzebu Aliny Janowskiej, w listopadzie 2017 roku, doszło do skandalu. Wyeksponowane na specjalnej poduszce odznaczenia aktorki zniknęły.
Trudno wejść w głowę każdego złodzieja, ale zdarzenie, o którym piszę, wymyka się możliwości jakiegokolwiek komentarza. Ciężko jest też przypisać złodziejom jakieś barwy polityczne, bo wydaje mi się, że działają w każdej formacji - napisał o tym wydarzeniu Krzysztof Materna.
Niedługo potem odznaczenia wróciły do rodziny aktorki. Okazało się, że torby, w których się znajdowały, zostały znalezione przez dwie starsze kobiety, które zwróciły pamiątki.
Sekretne zapiski Aliny Janowskiej w muzeum
Rodzina aktorki postanowiła, że przekaże do muzeum jej sekretne zapiski. Syn aktorki przekazał, że czekają one już na ekspozycję. Pozwolą poznać wspaniałą aktorkę i żołnierza z innej, bardziej osobistej strony.
Życiorys Aliny Janowskiej jest niezwykły. W chwili wybuchu wojny miała 16 lat, po aresztowaniu ojca została z mamą wywieziona z Warszawy. Brała udział w powstaniu warszawskim, spędziła siedem miesięcy w więzieniu. W Polsce Ludowej nie mogła mówić o wielu rzeczach, które przeżyła. W ostatnich latach życia chorowała na Alzheimera. Jej notatki mogą pomóc odkryć jej postać na nowo.