Płatność gotówką w czasie pandemii. Czy sklep może jej odmówić?
Koronawirus w Polsce w ciągu miesiąca rozprzestrzenił się z zawrotną wręcz prędkością. Ministerstwo Zdrowia codziennie podaje nowe statystyki dotyczące liczby chorych. W sobotni poranek przedstawiają się one następująco: liczba zarażonych 6088, liczba zgonów 195. Dotychczas chorobę pokonało 375 osób. Polski Rząd wprowadził szereg obostrzeń, które mają na celu zminimalizowanie kontaktów międzyludzkich i ograniczenie rozprzestrzeniania się śmiertelnego wirusa z Wuhan.
Koronawirus w Polsce: zakupy na nowych zasadach
Zmiany wprowadzone w całym kraju najbardziej uderzyły w handel. Zamknięte zostały centra handlowe, za wyjątkiem znajdujących się w nich punktów spożywczych i drogerii. Zrobienie podstawowych zakupów spożywczych w marketach również nie należy do najłatwiejszych zadań. Na ich terenie nie może bowiem przebywać więcej niż 3 osoby przypadające na 1 kasę. W związku z tym przed sklepami zaczęły tworzyć się gigantyczne kolejki. Klienci, będąc na zakupach, muszą zachowywać między sobą odległość minimum 2 metrów. Obowiązkowe stało się również noszenie jednorazowych rękawiczek na terenie sklepów. Wprowadzono specjalne godziny zakupów dla seniorów. W godzinach 10-12 na terenie sklepów mogą przebywać jedynie osoby po 65. roku życia. To właśnie dla osób starszych wirus stanowi największe zagrożenie.
Koronawirus: czy sklep może odmówić płatności gotówką ?
Jednym z zaleceń Ministerstwa Zdrowia było ograniczenie płatności gotówkowych i posługiwanie się jedynie kartą płatniczą. Wiele małych sklepów spożywczych w obawie przed zarazkami, które jak wiadomo, gromadzą się na banknotach, odmawiało przyjmowania gotówki od swoich klientów i odsyłało ich z kwitkiem. Stanowisko w tej sprawie postanowił zająć Narodowy Bank Polski.
Płatności gotówkowe zwłaszcza dla osób starszych stanowią jedyną dostępną formę płatności. Emeryci często nie korzystają z kont bankowych i kart płatniczych. Narodowy Bank Polski podał również, do publicznej wiadomości, że banknoty i monety są poddawane kwarantannie.
Mimo wszystko pamiętajmy, że pieniądze, zanim trafią do naszego portfela, przechodzą przez wiele rąk. Zachowajmy zatem w kontakcie z nimi podstawowe środki ochrony. Należy pamiętać o użyciu jednorazowych rękawiczek oraz dokładnym myciu i odkażaniu rąk.