NewsyChoroba Kate, rak i śmierć przyjaciela. Pierwszy rok panowania króla Karola

Choroba Kate, rak i śmierć przyjaciela. Pierwszy rok panowania króla Karola

Karol III - minął rok od koronacji
Karol III - minął rok od koronacji
Źródło zdjęć: © Getty Images,

06.05.2024 11:48, aktual.: 06.05.2024 11:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Karol III został koronowany na króla Wielkiej Brytanii 6 maja 2023 roku. Od tego momentu wiele się wydarzyło w rodzinie królewskiej i trzeba przyznać, że był to bardzo trudny dla rodziny królewskiej czas. Co wydarzyło się w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy panowania Karola?

Karol III wstąpił na tron Wielkiej Brytanii we wrześniu 2022 roku, po śmierci swojej matki, Elżbiety II. 6 maja 2023 odbyła się uroczysta koronacja Karola, która była transmitowana na całym świecie. W Londynie zaś zgromadzili się przedstawiciele wielu krajów, także prezydent Polski, Andrzej Duda z małżonką.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niełatwy pierwszy rok od koronacji Karola III

Wydawało się, że panowanie Karola III będzie spokojnym czasem. Monarcha nie jest już najmłodszy, nie spodziewano się zatem wielkich rewelacji i zmian w kursie, obranym przez jego matkę, Elżbietę II.

Tymczasem podczas ostatnich miesięcy w rodzinie królewskiej wydarzyło się wiele - i to raczej niezbyt wesołych zdarzeń. Karol III musi to wszystko udźwignąć i zmierzyć się z bezlitosnymi sondażami opinii publicznej.

Dwanaście miesięcy od koronacji Karola III

Pierwsze miesiące po koronacji rzeczywiście upłynęły we względnym spokoju. Karol III wybrał się z oficjalną podróżą do Francji. Przyjął też prezydenta Korei Południowej.

Zaraz po Bożym Narodzeniu gruchnęło kilka fatalnych wiadomości. Najpierw Karol III miał udać się do szpitala jedynie w celu skorygowania łagodnie przerośniętej prostaty. Król wyszedł stamtąd z diagnozą nowotworu. To samo stało się w przypadku księżnej Kate, która zniknęła z pola widzenia na kilka miesięcy, by w końcu ogłosić, że po operacji brzucha, jakiej poddała się w styczniu, także otrzymała diagnozę raka. Z czerniakiem zaczęła też walkę Sarah Ferguson, była żona księcia Andrzeja, która niedawno wyleczyła nowotwór piersi.

W styczniu 2024 roku zmarł także dobry przyjaciel Karola III, Konstantyn II, ostatni król Greków. W lutym w Anglii odbyło się nabożeństwo upamiętniające go. To właśnie wtedy Kate i William poznali diagnozę księżnej Walii.

Karol III, mimo leczenia, wrócił do pełnienia obowiązków króla. Docenili to Brytyjczycy, przyznając mu czwarte miejsce w rankingu najbardziej lubianych royalsów, zaraz za księżną Kate, księciem Williamem i księżniczką Anną. Dobrze ocenia go 56% ankietowanych w badaniu ipsos, choć w zeszłym roku w tym samym badaniu otrzymał aż 7% pozytywnych ocen mniej.

Karol III tuż po koronacji
Karol III tuż po koronacji © Getty Images, | GARETH CATTERMOLE
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także