Pałac Buckingham gotowy na pogrzeb Karola III. Przygotowano specjalny plan
Pałac Buckingham przygotował się na śmierć Karola III i opracował najdrobniejsze szczegóły operacji, którą nazwano "Menai Bridge". Co się wydarzy, gdy zabraknie obecnego monarchy? Znamy szczegóły.
Karol III, syn królowej Elżbiety II, przejął tron brytyjski po śmierci swojej matki, która panowała przez 70 lat. Ceremonia inauguracji Karola III odbyła się w sposób tradycyjny, zgodnie z wieloletnimi zwyczajami brytyjskiego dworu królewskiego. Podczas swojego pierwszego przemówienia jako król, Karol III podkreślił swoje zobowiązanie do kontynuowania dziedzictwa swojej matki. Wyraził również swoje plany na przyszłość, które obejmują modernizację monarchii oraz większe zaangażowanie w sprawy społeczne. Sporą część czasu Karol III spędził jednak na leczeniu nowotworu, który został u niego wykryty na początku 2024 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego świat uwielbia rodzinę królewską? Anna Senkara komentuje.
Królewskie pogrzeby Jerzego IV, Elżbiety II, Karola III
To może być trzecia ceremonia pogrzebowa monarchy Wielkiej Brytanii, jaką przeżyją niektórzy jej mieszkańcy. Niektórzy doskonale pamiętają atmosferę, jaka panowała po śmierci Jerzego IV. Dwa lata temu Brytyjczycy żegnali Elżbietę II, która rządziła krajem przez 70 lat.
Teraz przyszedł czas na przygotowanie ceremonii pogrzebowej Karola III. Jest ona skomplikowana, dotyczy wielu aspektów, angażuje wiele osób i instytucji, dlatego w najdrobniejszych szczegółach opracowuje się ją na długo przed śmiercią władcy. Tak jest w przypadku obecnego króla. Choć akurat w tym przypadku nowotwór, który leczy Karol mógł przyspieszyć opracowanie całej procedury.
CZYTAJ TAKŻE: Książę Harry udzielił wywiadu, by rozwiać wątpliwości. Miało być super, a wyszło jak zwykle. "Współczuję"
Pogrzeb Karola III. Jak będzie wyglądał?
Operacja Manei Bridge, inspirowana jest nazwą mostu, znajdującego się w Walii. Podkreśla ona szczególny związek Karola III z tą częścią kraju, a także jego tytułem księcia Walii, który obecny król nosił przez 64 lata.
Tuż po śmierci króla rozegra się scenariusz identyczny jak w przypadku królowej Elżbiety II. Najpierw zabiją dzwony w Opactwie Westminsterskim, zamku w Windsorze i katedrze Świętego Pawła. Następnie telewizja BBC wyemituje informację o zgonie monarchy, wyświetlona zostanie królewska chorągiew, widzowie usłyszą też hymn "God Save the King". Na bramie Pałacu Buckingham zawiśnie tablica z informacjami o śmierci króla.
Dzień po śmierci Karola III pierwsze przemówienie do narodu wygłosi obecny książę William, który zostanie nowym królem. Odbierze on przysięgę wierności od rządu, a parlament zwoła specjalne posiedzenie, podczas którego oddany zostanie hołd zmarłemu władcy i uhonorowany nowy król.
Podczas parady wojskowej trumna z ciałem Karola III zostanie przeniesiona do Westminster Hall, czemu towarzyszyć będą także członkowie rodziny królewskiej. Tam, dokładnie jak w przypadku Elżbiety II, poddani, a także politycy i władcy innych krajów będą mogli oddać hołd zmarłemu.
Uroczystości pogrzebowe zostaną odprawione w Opactwie Westminsterskim, natomiast ostatecznie trumna spocznie w kaplicy św. Jerzego na zamku Windsor.