Nie żyje Jolanta Szczypińska. Posłanka PiS‑u przez lata walczyła z chorobą nowotworową
Jolanta Szczypińska nie żyje. 8 grudnia około godziny 11.00 zmarła posłanka Prawa i Sprawiedliwości. Odeszła w wieku 61 lat, od kilkunastu lat zmagała się z chorobą nowotworową, o której nie chciała mówić publicznie.
08.12.2018 | aktual.: 08.12.2018 15:00
Informację o śmierci Jolanty Szczypińskiej przekazała Elżbieta Witek z PiS-u. Smutną wiadomość potwierdziła rzecznika Prawa i Sprawiedliwości, Beata Mazurek:
Jolanta Szczypińska walczyła z rakiem
Kilka lat temu Szczypińskiej udało się pokonać groźną chorobę nowotworową. W 2015 roku do mediów przedostały się informacje o nawrocie raka. W listopadzie Jolanta Szczypińska trafiła do szpitala. Ostatnie problemy posłanki nie były jednak związane z nowotworem.
Jak informuje TVP, Szczypińska trafia do szpitala z powodów powikłań po zabiegu urologicznym. Jej stan szybko stał się poważny. Lekarze musieli wprowadzić żywienie pozajelitowe.
O życie Jolanty Szczypińskiej modlili się politycy PiS-u, w tym celu odbyło się kilka nabożeństw w jej intencji, w tym msza w sejmowej kaplicy.
Relacja Jolanty Szczypińskiej i Jarosława Kaczyńskiego
Jolanta Szczypińska była jedną z najbliższych osób w otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego. Posłanka PiS-u często towarzyszyła prezesowi partii podczas ważnych wystąpień w sejmie i w trakcie spotkań z wyborcami. Plotkowało się nawet, że para może mieć romans, co Szczypińska skwitowała krótkim komentarzem dla portalu Pudelek:
Informacja o śmierci Szczypińskiej musi być ogromnym ciosem dla Kaczyńskiego, który w chwili śmierci posłanki przebywał w Jachrance, gdzie odbywało się wyjazdowe zebranie najważniejszych polityków partii rządzącej.
Kim była Jolanta Szczypińska?
Szczypińska pochodziła ze Słupska. Była posłanką na Sejm RP IV, V, VI, VII oraz obecnej kadencji. Pracowała w Komisji Zdrowia oraz Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Była wiceprzewodniczącą Klubu Parlamentarnego PiS. Z zawodu była pielęgniarką, w latach 80. była inicjatorką ruchu Solidarność w Służbie Zdrowia w Słupsku. Jak zaznacza Gazeta.pl, działała też w podziemiu.
Duże poruszenie w mediach wywołała jej rezygnacja z leczenia choroby nowotworowej za czasów rządów Platformy Obywatelskiej. W ten sposób Szczypińska solidaryzowała się z innymi chorymi, którzy muszą czekać długo w kolejce do lekarza i przez to nie otrzymują odpowiedniej opieki lekarskiej.