Irena Santor wspomina trudną walkę z rakiem. Zaatakował ją złośliwy nowotwór. „Przestraszyłam się nie na żarty”

Irena Santor

Irena Santor

Irena Santor wróciła myślami do walki z rakiem. Gwiazda do dziś pozostaje pod opieką lekarzy Instytutu Onkologii. Początki leczenia były szczególnie ciężkie...

Irena Santor to już legenda polskiej estrady. W latach 50. była solistką Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Później zdecydowała się kontynuować karierę jako artystka solowa. Wylansowała wiele hitów, które śpiewały całe pokolenia Polaków. Ulubienica słuchaczy dopiero w 2021 roku przeszła na muzyczną karierę.

88-latka z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem (4 lutego) udzieliła wywiadu portalowi Świat Gwiazd, w którym opowiedziała o swojej walce ze złośliwym nowotworem piersi.

Irena Santor wspomina walkę z rakiem

Artystka straszną diagnozę usłyszała w kwietniu 2000 roku. Początki były dla niej koszmarem. W tamtym czasie dla opinii publicznej rak oznaczał wyrok śmierci. Na szczęście, choć rak okazał się złośliwy, lekarzom udało się go pokonać.

Najpierw przeczytałam wszystko, co mogłam na temat, w związku z czym niezwłocznie podjęłam walkę z tym upiorem. W tamtym czasie w opinii publicznej rak oznaczał wyrok. Rozpoczęłam intensywne leczenie, zgodnie z zaleceniami lekarzy. Nowotwór okazał się złośliwy, w związku z tym konieczna była operacja, szczęśliwie dla mnie, nieradykalna. Obyło się bez chemii, zostałam poddana radioterapii. Do dziś kontroluję stan zdrowia, przestrzegam terminów wyznaczonych wizyt oraz badań, takich jak mammografia i USG – powiedziała.

Choroba wiązała się dla Santor z wielkim obciążeniem psychicznym, czemu absolutnie nie można się dziwić:

Przestraszyłam się nie na żarty, co szczególnie podkreślam, bo w tej chorobie najważniejsze na początku jest, by nie ulec presji strachu i nie dać się sparaliżować psychicznie. Powodzenie leczenia w dużym stopniu zależy od wczesnego rozpoznania i szybkiego podjęcia terapii.

Do dziś gwiazda pozostaje pod opieką lekarzy z Instytutu Onkologii. Przed dwiema dekadami Santor znalazła się w gronie założycieli Polskiej Unii Onkologii. Od tej pory aktywnie wspiera profilaktykę raka. Niestety, państwo wciąż nie robi dostatecznie wiele, by pomóc chorym. Rozmówczyni Świata Gwiazd zauważyła, że nakłady na służbę muszą być większe.

Dbanie o kobiety to dbanie o społeczeństwo. Państwo proponuje pewne programy w zakresie profilaktyki, ale ich skuteczność jest ciągle niedostateczna. Niestety, nakłady na leczenie onkologiczne, wciąż są niewystarczające.

Na zakończenie wywiadu Santor zaapelowała o to, aby kobiety nie bały się pójść do lekarza. Jedna z jej znajomych zmarła, ponieważ zwlekała z podjęciem terapii.

Jakiś czas temu umarła moja znajoma, artystka malarka. Miała 60 lat. Bała się powiedzieć komukolwiek, że miała kłopoty, bała się iść do lekarza. I w pół roku poszła do ziemi – gwiazda polskiej estrady zwieńczyła ten wątek.

Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja ulegnie zmianie i rak przestanie stanowić temat tabu.


Irena Santor - premiera spektaklu Tango

Irena Santor - premiera spektaklu Tango

Irena Santor - Gala Człowiek Roku 2022 – 40-lecie

Irena Santor - Gala Człowiek Roku 2022 – 40-lecie "Wprost"

Irena Santor w DDTVN

Irena Santor w DDTVN

Komentarze

 • Gość pisze:

  Gratulacje dla Pani Ireny i 3mam kciuki, bo to paskudna choroba. Ale jak to jest jak człowiek umiera -to przegrał walkę z rakiem, a jak wygrywa i żyje- to lekarzom udało się go(raka) pokonać.

  • Gość pisze:

   No właśnie to chyba lekarze przegrali (najczęściej po prostu nie właściwie leczyli) !!!

 • Anka pisze:

  Ja akurat mam dobre zdanie. Zapisałam się na mammografie, wykryli zmiany, po swoich tyg.wycielu zmianę mammotonem. Badania wykazały raka złośliwego, ale nieinwazyjnego. Po dwóch tygodniach operacja oszczędzająca z profilaktycznie wyciętymi węzłami wartowniczym i. Teraz czekam na wynik. Jeśli nie znajdą zmian w węzłach, to pozostanie radioterapia i hormonoterapia.

 • Babcia pisze:

  Ta cala szybka sciezka onkologiczna ma sie nijak do rzeczywistosci, to tylko reklama ….rzeczywistosc jest taka ze czeka sie miesiacami do onkologa,ja jak juz sie dostalam po pol roku od operacji dostalam hormony i żadnych badan nawet tych podstawowych jak krew…..skadwiadomo ze po takim okresie czasu nie ma przezutow. 😪

  • Gość pisze:

   Niestety zarówno diagnozowanie jak i samo leczenie ciągnie się jak „flaki z olejem” już nie mówiąc o minimum kontroli po „wyleczeniu”. MASAKRA z tą naszą służbą zdrowia.

Najczęściej czytane dziś

Może Cię zainteresować

×