Szukaj

Oficjalny plakat festiwalu w Cannes 2019 to hołd dla zmarłej legendy kina. Piękny gest organizatorów

Plakat festiwalu w Cannes 2019 został opublikowany. Bohaterką zdjęcia promującego 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy została Agnes Varda, francuska reżyserka, która zmarła w marcu bieżącego roku. Zdjęcie pełne ciepłych barw idealnie oddaje charakter wydarzenia i osobowość legendy europejskiego kina.
Cannes 2019 – plakat promujący festiwal filmowy

Już 14 maja rozpocznie się 72. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, który zakończy się 24 maja. Na niespełna dwa tygodnie Lazurowe Wybrzeże stanie się europejską stolicą kina. Tradycyjnie udział w wydarzeniu weźmie plejada światowych gwiazd, wśród których nie zabraknie polskich akcentów, m.in. ambasadorem marki L’Oreal Paris, z piękną Grażyną Torbicką na czele.

Zanim po czerwonym dywanie przejdą się tuzy świata filmu i branży rozrywkowej, organizatorzy festiwalu w Cannes zaprezentowali oficjalny plakat, który przez najbliższe tygodnie będzie reprezentował kulturalne wydarzenie w mediach. Nasycony intensywnymi, ciepłymi barwami, przykuwający uwagę poster promocyjne jest hołdem dla zmarłej w marcu tego roku słynnej francuskiej reżyserki Agnes Vardy, która zapisała się na kartach historii jako reprezentantka “nowej fali”. To właśnie w Cannes legenda kina nakręciła swój debiutancki film La Pointe Courte, który premierę miał w sierpniu 1955 roku.

Zdjęcie Agnes Vardy wykorzystane na plakacie promującym festiwal w Cannes 2019 ukazuje francuską reżyserkę stojącą na barkach technika. Według organizatorów ujęcie ukazuje wszystkie cechy bohaterki: pasję, pewność siebie i figlarność:

Awangardowe, ale popularne, intymne i uniwersalne zarazem, jej filmy zawsze wyznaczały nowe kierunki. I tak właśnie, wysoko, na tej piramidzie, przyglądając się plaży w Cannes, młoda i wieczna Agnes Varda będzie inspirującym światłem 72. edycji festiwalu – poinformowali w oficjalnym komunikacie.

Premiery filmowe na festiwalu w Cannes 2019

Festiwal w Cannes 2019 rozpocznie się najnowszym filmem Jima Jarmuscha o zombie The Dead Don’t Die. Reżyser dwukrotnie został nagrodzony Złotą Palmą – w 1989 uhonorowano go za Mystery Train, a w 1993 otrzymał trofeum za najlepszy film krótkometrażowy – Kawę i papierosy III.

Lista filmów, które zostaną zaprezentowane w ramach 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes zostanie upubliczniona 18 kwietnia. Plotki głoszą, że jednym z dzieł będzie długo wyczekiwane przez widzów Pewnego razu… w Hollywood Quentin Tarantino z Bradem Pittem i Leonardo DiCaprio w rolach głównych. Przypomnijmy, że w produkcji pojawia się polski wątek w postaci tragicznej śmierci ciężarnej żony Romana Polańskiego i jej towarzyszy (w tym Wojciecha Frykowskiego, ojca Mai Frykowskiej), której dokonała banda Charlesa Mansona.

W lutym organizatorzy imprezy poinformowali, że przewodniczącym jury Konkursu Głównego został meksykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy Alejandro Gonzalez Inarritu. Pod koniec marca podano, że jury sekcji Un Certain Regard przewodniczyć będzie libańska aktorka i reżyser Nadine Labaki. Z kolei przewodniczącą jury sekcji Cinefondation i filmów krótkometrażowych będzie francuska reżyser i scenarzystka Claire Denis.

Śledzicie relacje z festiwalu w Cannes?

Zobacz: Julia Wieniawa pęka z dumy. Światowa gwiazda aż zaniemówiła z wrażenia na widok jej kreacji

Zobacz: Jak ona to robi?! Grażyna Torbicka pokazała zdjęcie sprzed 19 lat! Zupełnie się nie zmieniła

Zobacz: Grażyna Torbicka wyjawiła szczegóły swojej współpracy z TVN! Tak dobrze nie mają nawet ulubienice Edwarda Miszczaka!


Śledzisz relacje z festiwalu w Cannes?

×