NewsyAnna Grodzka była transpłciową gwiazdą polityki. Po latach wróciła na salony. Już na pierwszy rzut oka widać zmiany w wyglądzie

Anna Grodzka była transpłciową gwiazdą polityki. Po latach wróciła na salony. Już na pierwszy rzut oka widać zmiany w wyglądzie

Anna Grodzka w 2011 roku wzięła udział w wyborach do Sejmu RP z ramienia Ruchu Palikota. Jej kandydatura została dobrze odebrana przez społeczeństwo. Zgromadziła 19 451 głosów. Tym samym została pierwszą transpłciową posłanką w polskim parlamencie oraz pierwszą osobą w Europie, która ujawniła swój transseksualizm i została wybrana do parlamentu na szczeblu krajowym.

Anna Grodzka
Anna Grodzka
Magda Kwiatkowska

Posłanka od początku była poddawana krytyce, jednak do końca walczyła o prawa osób LGBT. Choć zakończyła swoją kadencję, nadal jest bardzo aktywna w środowisku osób transpłciowych i homoseksualnych. Sprawdziliśmy, czym obecnie się zajmuje.

Anna Grodzka – kariera polityczna

Anna Grodzka urodziła się 16 marca 1954 roku w Otwocku, jako Krzysztof Bęgowski i przez lata w taki sposób funkcjonowała. Już jako nastolatka zrozumiała, że tak naprawdę czuje się kobietą. W wywiadzie udzielonym dla magazynu Viva! opowiedziała, jakie emocje jej towarzyszyły w tym czasie:

Miałam 11, może 12 lat. Pisałam pamiętnik z najskrytszymi myślami i na tym zeszycie nagle, niespodziewanie napisałam imię "Ania". I rzeczywiście poczułam, że jestem Anią. Że jestem dziewczynką. Schowałam ten pamiętnik pod obluzowaną deskę w szafie, a z nim wsadziłam do szafy Anię. Pamiętam, że zrobiło mi się wtedy smutno, jakby odszedł ktoś bliski. Ten smutek towarzyszył mi przez większość życia. Nasilał się, kiedy obniżał mi się głos, rozrastałam się w klacie i robiłam się coraz większa. Potem był to smutek pomieszany ze złością. Wszyscy mówili do mnie chłopcze, używali mojego męskiego imienia "Krzysztof". Byłam wyższa o głowę od chłopaków w klasie, ale nie umiałam się z nimi zintegrować. Mnie nie interesowała rywalizacja, byłam daleka od chłopięcej agresji.

Ukończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim z zakresu psychologii klinicznej. Następnie odbyła zasadniczą służbę wojskową. Już w czasach PRLu działała w Socjalistycznym Zrzeszeniu Studentów Polskich oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W 1989 roku założyła własną działalność gospodarczą z branży wydawniczej. W 2005 roku była producencką wykonawczą drugiego sezonu serialu Defekt, który emitowany był przez Telewizję Polską.

Grodzka operację korekty płci przeszła w Bangkoku. Zdecydowała się na nią, dopiero gdy jej syn ze związku małżeńskiego osiągnął pełnoletność.

https://www.facebook.com/annagrodzka.polityk/photos/536909983019294

W latach 2003-2006 działała w partii Socjaldemokracja RP, a w 2011 przeniosła się do Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Warszawie. W tym samym roku wystartowała w wyborach parlamentarnych z ramienia partii Janusza Palikota. Po czym wstąpiła do Partii Zieloni.

W 2015 roku Anna Grodzka utworzyła własny komitet wyborczy, jednak nie zebrała 100 tysięcy podpisów poparcia. Uważana była, za jednego z najlepszych polityków VII kadencji Sejmu.

Anna Grodzka obecnie. Czym się zajmuje?

Anna zrezygnowała z dalszej kariery politycznej, ponieważ miała poważne problemy zdrowotne. W jednym z wywiadów, którego udzieliła dla Super Expressu, wyjawiła, że cierpi na stenozę. Jest to zwężenie kanału kręgowego. Z problemem tym zmagają się niemal wszystkie starzejące się społeczeństwa Europy Zachodniej. Niestety schorzenie bardzo ograniczało jej możliwość samodzielnego poruszania się.

Anna Grodzka od ponad trzech lat zmaga się z poważną chorobą kręgosłupa, która utrudnia jej chodzenie, a co za tym idzie zdecydowanie ogranicza publiczną aktywność. Mimo codziennego bólu, Ania kontynuuje jednak swoją działalność społeczno-polityczną w organizacjach pozarządowych, chociaż w znacznie ograniczonym zakresie – pisała na stronie zbiórki Lalka Podobińska, współpracownica Anny.

Uratować mógł ją kosztowny zabieg, na który przez lata zbierała. Pomocną dłoń wyciągnęli do niej przyjaciele, w tym Robert Biedroń. W Internecie szybko powstała zbiórka, która zakończyła się sukcesem. Mimo operacji Anna nie wróciła do dawnej formy i obecnie musi posługiwać się laską.

Mam nadzieję, że nie usiądę szybko na wózku, a może uda się nawet tego uniknąć. Co się stało? Zablokowanie nerwów w kręgosłupie. Nasi lekarze się specjalizują, więc jak boli kręgosłup, wysyłają do ortopedy. A powinni też do neurologa. Ortopedzi przez ponad dwa lata zalecali rehabilitację, a kiedy w końcu zrobiono mi operację, było już za późno - powiedziała w wywiadzie dla Newsweeka.

Obecnie była posłanka jest już na emeryturze. Pracuje dla kilku fundacji, m.in. Społeczeństwo "FAIR", Fundacja "Naprzód" oraz Trans-Fuzja, której jest fundatorką. Wbrew temu, co powszechnie sądzono, nie ma pokaźnego majątku i żyje "od pierwszego do pierwszego".

Ja jestem teraz zwykłą emerytką. Ktoś może sobie wyobrażać, że mam jakąś poselską emeryturę – nie, mam zupełnie zwykłą, jaką wypracowałam w toku życia. A przez wiele lat byłam przedsiębiorcą i nierozważnie płaciłam minimalne składki. Teraz muszę spinać budżet z miesiąca na miesiąc – powiedziała w wywiadzie opublikowanym w Polityce.

Anna nadal ma plany, aby powrócić do świata polityki, jednak jak na razie nie było jej to dane. Mimo to nie poddaje się i wierzy, że jeszcze kiedyś wróci do Sejmu. W 2019 roku startowała w wyborach parlamentarnych z ramienia partii Lewica Razem.

A jak Grodzka wygląda obecnie? Transpłciowa gwiazda była jednym z gości na gali organizacji KPH Polska (Kampania Przeciw Homofobii) – Korony równości 2022. 68-latka odebrała nagrodę specjalną:

Pierwsza Nagroda Specjalna plebiscytu Korony Równości przyznawana przez zespół KPH trafia w tym roku w ręce Anny Grodzkiej - współzałożycielki Fundacji Trans-Fuzja, społeczniczki, pierwszej transpłciowej posłanki w polskim Sejmie, przyjaciółk i inspiracji – czytamy na Instagramie KPH.

Na wydarzeniu, na którym triumfowali także Qczaj (kat. "ludzie internetu") i Julia Sobczyńska z Top Model (zaangażowanie społeczne), nie zabrakło fotoreporterów. Mieli onie niepowtarzalną okazję sfotografować Annę Grodzką po długiej nieobecności na wydarzeniach publicznych. Pierwsza transpłciowa posłanka w Sejmie niewiele zmieniła się od czasu zakończenia kariery politycznej. Jedyne, co już na pierwszy rzut oka zwraca uwagę, to jej blond fryzura. Dotychczas nosiła włosy w ciemniejszym odcieniu.

Anna Grodzka – Korony równości KPH 2022
Anna Grodzka – Korony równości KPH 2022

W naszej galerii znajdziecie aktualne zdjęcia Anny Grodzkiej, która obecnie jest blondynką.

  • Anna Grodzka w 2012 roku
  • Anna Grodzka w 2014 roku
  • Anna Grodzka w 2017 roku
  • Anna Grodzka – Korony równości KPH 2022
  • Anna Grodzka – Korony równości KPH 2022
  • Anna Grodzka w 2012 roku
  • Anna Grodzka w 2012 roku
  • Anna Grodzka – Korony równości KPH 2022
  • Anna Grodzka - czym się obecnie zajmuje?
[1/9] Anna Grodzka w 2012 roku

Wybrane dla Ciebie