NewsyNajtrudniejsza konferencja polskiej kadry. Robert Lewandowski już wie dlaczego ponieśliśmy klęskę na Mundialu 2018 [WIDEO]

Najtrudniejsza konferencja polskiej kadry. Robert Lewandowski już wie dlaczego ponieśliśmy klęskę na Mundialu 2018 [WIDEO]

Robert Lewandowski i Adam Nawałka na konferencji prasowej
Robert Lewandowski i Adam Nawałka na konferencji prasowej
Zuza Maciejewska
26.06.2018 12:10, aktualizacja: 26.06.2018 12:34

Polska kadra narodowa przegrywając niedzielne spotkanie z Kolumbią 0:3 przekreśliła szansę biało-czerwonych na dalszy awans podczas Mundialu. Chociaż przed podopiecznymi Adama Nawałki jeszcze jeden mecz, będzie on jedynie grą o honor, a nie o kluczowe dla dalszej gry punkty. W poniedziałek wczorajsze spotkanie postanowił podsumować selekcjoner naszej kadry oraz jej kapitan Robert Lewandowski. Co powiedzieli i jak się tłumaczyli z mundialowej porażki?

Adam Nawałka umowę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej podpisał do końca Mundialu. Sytuacja jednak sprawiła, że oddaje się do dyspozycji prezesa oraz zarządu i to oni mają podjąć decyzję czy jego przygoda z kadrą zakończy się  już teraz. Czy po porażkach mógłby dalej pracować z drużyną? Na takie dywagacje jest zdecydowanie za wcześnie:

Mieliśmy duże oczekiwania, co do mistrzostw świata. Mundial to nie to samo, co Euro. Każdy miał swoje marzenia i plany. Staraliśmy się zrobić wszystko, aby optymalnie się przygotować. Stało się inaczej – wracamy do domu. Nie zaprezentowaliśmy się tak, jakbyśmy chcieli.

Co więc zawiodło, zwłaszcza że drużyna pod względem mentalnym osiągnęła duży postęp? Selekcjoner uważa, że wynik wczorajszego spotkania nie był winą naszych piłkarzy:

Pod względem mentalnym był bardzo duży postęp. (...) Zawodnicy wczoraj dali z siebie wszystko. Ale przeciwnik był bardzo mocny, z najwyższej półki. To jeden z najlepszych naszych zawodników z ostatnich lat. Nawet nasza dyspozycja z Euro by nie wystarczyła do pokonania takiego przeciwnika. Nie rozpatruję tego meczu w aspekcie strachu.

Czy Adam Nawałka ma sobie coś do zarzucenia? Jak przyznał podczas konferencji, winę bierze na siebie

Jesteśmy rozczarowani. To ja ponoszę odpowiedzialność i nie ma co do tego mieszać zawodników. Myślę, że był to bardzo wartościowy czas. W ciągu ponad 4 lat zaliczyliśmy 2 największe imprezy. W bardzo dobrym stylu przechodziliśmy eliminacje i jest to zasługa ciężkiej pracy zawodników. I mam olbrzymią satysfakcję, że mogłem pracować z tymi zawodnikami.

Robert Lewandowski o przegranej Polski na Mundialu 2018

Kapitan reprezentacji Robert Lewandowski uważa, że to nie piłkarze i trener zawiedli. To wina czasu, który nasza reprezentacja miała na przygotowania:

Jeśli porównamy to jaki każdy z nas miał sezon poprzedzający mistrzostwa, a jaki miał przed Euro, to ciężko jest przygotować drużynę w 2-3 tygodnie. Ostatnie 4 lata daliśmy dużo satysfakcji, teraz zawaliliśmy. Ale nie jesteśmy w stanie przeskoczyć pewnego poziomu. Zaważyło wiele elementów. (...) Każdy z nas chciał dać jak najwięcej, jak najlepiej się przygotować. Ale widać, że to było za mało. (...) Przez ostatnie lata daliśmy wiele radości kibicom. W czasie tego mundialu nie daliśmy jej w ogóle. W ostatnim meczu zagramy o honor, ale także pokażemy, że dalej jesteśmy tą reprezentacją, która zaprowadziła nas tam, gdzie jesteśmy.

Lewandowski zdementował krążące informacje o tym, że w naszej kadrze zawodnicy są podzieleni. Przyznaje, że atmosfera pomimo osiąganych przez piłkarzy wyników, jest wzorcowa. W momentach takich jak te, wszyscy trzymają się razem. Kapitan polskiej drużyny stwierdził, że nigdy nie uważali się za faworytów i wiedzieli, że będzie to bardzo ciężka grupa:

Walczyliśmy, próbowaliśmy, ale pewnego poziomu nie przeskoczymy. Dalej wierzę w reprezentację, dalej będziemy w niej grali i będziemy dumni z tego, że nosimy orzełka na piersi. Pomimo porażki nie poddamy się. Będziemy walczyli, żeby te sukcesy były. Żeby sprawiać jak najwięcej radości. To nie jest łatwe dla nas i dla Was. Wiele wyrzeczeń nas kosztowało, żeby się przygotować do Mundialu, ale poszło na marne. I to najbardziej boli. Czasami to w jaki sposób podchodzimy, z jakim entuzjazmem nie do końca zgadza się z tym, co na papierze. Warto pisać o tym, co jest realne.

W momencie kiedy Polacy są już poza Mundialem nie mogło zabraknąć pytań o bazę w Soczi, w której zamieszkała polska ekipa. Selekcjoner przyznał, że był to dobry wybór.

Dodajmy, że ostatnim mecz polskiej reprezentacji, z Japonią, już w czwartek. Po nim polska kadra wróci do kraju.

  • Robert Lewandowski i Adam Nawałka na konferencji prasowej
  • Robert Lewandowski i Adam Nawałka na konferencji prasowej
  • Robert Lewandowski i Adam Nawałka na konferencji prasowej
  • Robert Lewandowski i Adam Nawałka na konferencji prasowej
  • Robert Lewandowski na meczu Polska-Kolumbia
  • Robert Lewandowski na meczu Polska-Kolumbia
  • Robert Lewandowski na meczu Polska-Kolumbia
[1/7] Robert Lewandowski i Adam Nawałka na konferencji prasowej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także