Koloroterapia – wybór idealnych kolorów do Twojej sypialni
O zasadności wpływu kolorów na zdolność do relaksu oraz zasypiania krążą zróżnicowane opinie. Według specjalistów kolory intensywne, działające pobudzająco nie powinny mieć zastosowania w pomieszczeniach, w których chcemy wypocząć. Inni specjaliści twierdzą jednak, że jeżeli lubimy intensywne kolory, nie warto rezygnować z nich dla barw pastelowych, za którymi przykładowo nie przepadamy. Zwróć jednak uwagę, by kolor intensywny nie był tym dominującym. Nie potwierdzono pozytywnego oddziaływania kolorów na jakość wypoczynku w sypialni, lecz dostępne dane nie wykluczają też, że koloroterapia może wpływać na naszą zdolność regeneracji. Warto zatem otaczać się barwami, które lubimy i wśród których czujemy się dobrze.
Jakie kolory warto zastosować w sypialni?
Wśród odcieni najczęściej wymienianych jako barwy idealne do sypialni znajdują się przede wszystkim błękity i fiolety. Tego typu kolory doskonale sprawdzają się w pomieszczeniu, w którym zależy nam na relaksie. Wybierane są w roli dodatków nie tylko do sypialni aranżowanych w domach, ale i do hoteli, a także do pokojów w spa i gabinetach masażu. Dzięki kojącemu efektowi wizualnemu możesz odczuć spokój i łatwość zasypiania. Jeżeli nie lubisz tych odcieni, wybierz neutralne kolory, takie jak beż czy szarość, które również świetnie sprawdzą się w sypialni. Uważaj na biel, która może dominować, ale nie powinna przytłaczać. Jeśli chodzi o odcienie niebieskiego, doskonale sprawdzą się pastele, natomiast wśród fioletów warto zastosować odcienie śliwki, lawendy, wrzosu. Czy do sypialni pasują czerń i grafit? Zdecydowanie tak, ale z umiarem. Postaw raczej na ciemne akcenty niż cały wystrój w tych barwach.
Niezależnie od kolorów, jakie wybierzesz do aranżacji swojej sypialni, dla pełnej wygody i zdrowego snu warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość wyposażenia. Dobrze dobrane oświetlenie, wygodne łóżko, dopasowany do potrzeb materac – to wszystko będzie miało kluczowe znaczenie dla Twojego wypoczynku, a następnie samopoczucia przez cały dzień. Zajrzyj na https://sennamaterace.pl/, stronę oficjalnego dystrybutora najwyższej jakości produktów szwedzkiej marki Hilding Anders – producenta materaców i akcesoriów do sypialni.
Jakich kolorów unikać w aranżacji sypialni?
Zbyt ciemne wnętrze sypialne może nie być komfortowe dla naszego wzroku. Jeżeli chcesz urządzić sypialnię w czerni, postaraj się, by ten kolor nie był dominujący. Zestawiaj barwy na zasadzie uzupełniania się, stosując trzy odcienie, wśród których najciemniejszy będzie obecny w najmniejszej ilości. Unikaj również aranżacji, w której biel zdecydowanie dominuje. W ten sposób uzyskasz niezbyt korzystny efekt wnętrza zbyt jasnego, sterylnego, gdzie nie będziesz czuć się dobrze. Biel doskonale komponuje się z pastelami, które zachowują jasny charakter wystroju i jednocześnie ocieplają wizualnie wnętrze. W aranżacji sypialni unikaj czerwieni i żółci, które w nadmiarze nie wspierają relaksu i ukojenia, potrzebnych do spokojnego zasypiania.
Czy przy wyborze kolorów do sypialni kierować się modą, czy gustem?
Barwy, które działają uspokajająco, sprawdzają się w większości przypadków, jednak nie muszą Ci odpowiadać. Zamiast trendów przy wyborze kolorów do sypialni kieruj się swoim gustem oraz tym, wśród jakich barw czujesz się dobrze. W ten sposób zapewnisz sobie rzeczywisty efekt koloroterapii, tak ważny w codziennym użytkowaniu sypialni. Zwróć jednocześnie uwagę, że sypialnia jest często pomieszczeniem, w którym relaksujesz się Ty oraz Twój partner lub Twoja partnerka. Warto zatem skonsultować wybór kolorystyki sypialni z bliską osobą, aby i ona czuła się w tym wnętrzu komfortowo.
Sypialnia nastolatka – jakie kolory?
Wybór odpowiedniego łóżka i wygodnego materaca jednoosobowego, np. https://sennamaterace.pl/107-materace-80x200, powinien być pierwszym krokiem w aranżacji pokoju dziecka lub nastolatka. Dobrej jakości materac (polecamy tu sprawdzoną markę Hilding Anders) daje bowiem gwarancję, że dziecko będzie wyspane i gotowe na codzienne wyzwania. Sypialnia nastolatka jest jednak także miejscem, w którym może on pozwolić obie na ekspresję i wyrazić swój gust – często za pomocą intensywnych barw. Jeśli zależy Ci na utrzymaniu pozytywnego, relaksującego balansu kolorów w otoczeniu swojego dziecka, spróbuj porozmawiać z nim na ten temat i pójść na kompromis. Jeśli zależy mu na jakiejś intensywnej barwie, warto zastosować ją w formie dodatków. Taki układ pozwoli aranżacji zachować charakter, który odpowiada nastolatkowi, oraz utrzymać relaksujący efekt koloroterapii.