Karol III nie daje sobie rady z obowiązkami? Poprosił o pomoc brata

Karol III nie daje sobie rady z obowiązkami? Poprosił o pomoc brata

Książę Edward zastąpił króla Karola podczas ważnej uroczystości
Książę Edward zastąpił króla Karola podczas ważnej uroczystości
Źródło zdjęć: © ONS
09.04.2024 10:58, aktualizacja: 09.04.2024 12:00

Po wykryciu choroby nowotworowej król Karol III musiał ograniczyć swoje uczestnictwo w wydarzeniach państwowych. W ostatnim okresie jest ich na tyle dużo, że zdecydował się poprosić swojego brata, księcia Edwarda, o zastąpienie go na ważnej uroczystości. To pierwsza taka sytuacja od początku rządów monarchy.

Ostatnie miesiące nie są dla rodziny królewskiej zbyt dobre. Po smutnych wieściach na temat choroby nowotworowej króla, ale też księżnej Kate, sporo na brytyjskim dworze się zmieniło. Coraz rzadziej royalsi pokazują się w pełnym składzie na ważnych wydarzeniach, a dużo obowiązków monarchy przejęła jego żona Camilla. Teraz również brat Karola, książę Edward zastąpił go podczas jednej z ważnych uroczystości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Książę Edward zastąpił króla Karola III. Po raz pierwszy został poproszony o uczestnictwo w ważnym wydarzeniu

Od kiedy Karol został królem, wypełniał swoje obowiązki bardzo skrupulatnie, będąc tam, gdzie było to wymagane. Gdy na początku stycznia poinformowano o złym stanie i wykryciu choroby nowotworowej, rozpoczął walkę z rakiem, usuwając się nieco w cień. I tak naprawdę poza uczestnictwem podczas mszy z okazji Wielkanocy i kilku mniejszych uroczystościach, rzadko kiedy pokazuje się publicznie. Często zastępuje go królowa Camilla, na której barkach spoczywa obecnie mnóstwo obowiązków. Podczas obchodów 120. rocznicy powstania entente cordiale (układ pomiędzy Francją a Wielką Brytanią) nastąpił przegląd wojsk sojuszniczych. Zwykle na tego typu wydarzeniach brał udział monarcha, jednak tym razem na miejscu pojawił się oddelegowany książę Edward z żoną Sophie.

Król Karol III musiał odejść od tradycji. Sporo zmian u royalsów

Po wykryciu nowotworów u króla i księżnej Kate nastąpiło sporo zmian na dworze królewskim w Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy w historii monarcha nie wziął udział w świątecznym Royal Maundy. Do tego dochodzi również delegacja księcia Edwarda na wspomnianą rocznicę ententy. To jednak nie wszystko, bowiem książę William również mocno zaangażował się w leczenie Kate, przez co opuścił kilak ważnych wydarzeń, a także nie pojawił się - jak miało to miejsce dotychczas - na uroczystościach Wielkanocy. Rodzina królewska obecnie skupia się na powrocie do zdrowia zarówno króla Karola jak i księżnej Walii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także