NewsyGłówna wygrana w "Milionerach" TVN poleciała ostro w dół! Zaszły poważne zmiany w teleturnieju. "Zmieniły się realia gospodarcze"

Główna wygrana w "Milionerach" TVN poleciała ostro w dół! Zaszły poważne zmiany w teleturnieju. "Zmieniły się realia gospodarcze"

Milionerzy to popularny teleturniej, który od pierwszego odcinka prowadzi Hubert Urbański. Format po raz pierwszy wyświetlono na ekranach 3 września 1999 roku. Przez kolejne lata produkcja przyciągała łaknących wiedzy i emocji widzów przed telewizory.  Ci z nadzieją czekali na moment, w którym poznają pierwszego zdobywcę głównej nagrody. W 2003 roku produkcja zniknęła aż na 5 lat z ramówki TVN.

Milionerzy
Milionerzy
Krystyna Miśkiewicz

Ponownie wróciła do łask 19 stycznia 2008 roku, jednak i tym razem szybko podjęto decyzję o jej zdjęciu z anteny. Od 9 lutego 2017 roku emitowana jest bez przerwy. Jak do tej pory jest pięciu tytułowych milionerów, którym udało się zdobyć główną nagrodę. Pierwszym zwycięzcą był Krzysztof Wójcik, który zdobył nagrodę w marcu 2010. Jego następcami byli Maria Romanek (21 marca 2018 roku), Katarzyna Kant-Wysocka (14 marca 2019 roku), Jacek Iwaszko (21 września 2021 roku), a także Tomasz Orzechowski (19 września 2022).

Ile warta jest główna wygrana w Milionerach?

Teleturniej jest niezwykle popularny, a biorąc w nim udział trzeba wykazać się wiedzą z najróżniejszych dziedzin. Spotkanie oko w oko z Hubertem Urbańskim poprzedzają krótkie eliminacje w studiu. Obecni w nim uczestnicy muszą jak najprędzej odpowiedzieć na zadanie pytanie. Kto nie popełni błędu i wyprzedzi pozostałych zaczyna grę o milion złotych.

W pierwszych latach emisji teleturnieju uczestnik musiał odpowiedzieć aż na 15 zamkniętych pytań, by wygrać główną nagrodę. Od 2017 roku wystarczy udzielić dwunastu poprawnych odpowiedzi. W międzyczasie można skorzystać z trzech kół ratunkowych, czyli: pół na pół, pytania do publiczności i telefonu do przyjaciela.

Są też gwarantowane progi wygranej. Po dwóch pytaniach gracz może liczyć na 1 tys. złotych, po siedmiu na 40 tys. złotych. A po 12 poprawnych odpowiedziach zgarnia milion. Jednak od czasu startu teleturnieju wysokość wygranej uległa zmianie. Jak to możliwe skoro uczestnik nadal otrzymuje milion złotych? Galopująca inflacja sprawiła, że wygrana ustalona we wrześniu 1999 roku jest obecnie warta zaledwie 455 356,17 zł przekazał portal cinkciarz.pl.

Od 1999 r., gdy w Polsce po raz pierwszy usłyszeliśmy pytanie „Czy to twoja ostateczna odpowiedź?". W teleturnieju Milionerzy, mocno zmieniły się ceny i realia gospodarcze. Spadającą realną wartość pieniędzy, które można wygrać, bardzo wyraźnie widać na przykładzie rynku nieruchomości – ocenia Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl.

Okazuje się, że za tę samą wygraną można obecnie kupić znacznie mniejszą nieruchomość, co zobrazowano na konkretnym przykładzie.

Łatwo zatem policzyć, że w obecnych warunkach główna wygrana w Milionerach powinna wystarczyć na niemal 189 m kw. mieszkania w średniej wielkości miasteczku. Tymczasem w 1999 r. laureatkę czy też laureata było stać na ponad 454 m kw. w podobnej lokalizacji - przekazał Robert Błaszczyk.

Stale rosnąca inflacja sprawiła, że wygrana w Milionerach nie jest już tak atrakcyjna, a sporym szokiem może być to, jak bardzo na przestrzeni dwóch dekad zmieniła się jej wartość. Chętnych do udziału w programie nadal jednak nie brakuje. W obecnych czasach liczy się bowiem każdy grosz.

  • Milionerzy z gwiazdami - Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan - kiedy emisja?
  • Krzysztof Wójcik wgrał program Milionerzy w 2010 roku
  • Milionerzy – kto wygrał milion?
  • Dorota Wellman, Marcin Prokop - Milionerzy
  • Małgorzata Rozenek-Majdan, Krzysztof Skórzyński -  Gwiazdy w Milionerach
  • Michel Moran, Tomasz Jakubiak -  Gwiazdy w Milionerach
  • Na jakie pytanie Kinga Rusin nie znała odpowiedzi w Milionerach?
[1/7] Milionerzy z gwiazdami - Małgorzata Rozenek i Radosław Majdan - kiedy emisja?

Wybrane dla Ciebie