ImprezyGwiazdy na premierze spektaklu "Wisławie-Grażyna": Joanna Racewicz, Nina Terentiew, Daniel Olbrychski

Gwiazdy na premierze spektaklu "Wisławie-Grażyna": Joanna Racewicz, Nina Terentiew, Daniel Olbrychski

Gwiazdy na premierze spektaklu Wisławie-Grażyna
Gwiazdy na premierze spektaklu Wisławie-Grażyna
Elwira Szczepańska
30.06.2023 21:30, aktualizacja: 30.06.2023 21:41

Dla uczczenia Wisławy Szymborskiej Grażyna Szapołowska po 10 latach wróciła na deski teatru i wraz ze swoją córką Katarzyną Jungowską przygotowała spektakl muzyczno-poetycki WISŁAWIE – GRAŻYNA. Na premierze nie zabrakło gwiazd.

Gwiazdy na premierze spektaklu Wisławie-Grażyna. Kto się pojawił?

30 czerwca w teatrze Scena Relax w Warszawie odbyła się premiera spektaklu Wisławie-Grażyna, poświęconego polskiej noblistce, Wisławie Szymborskiej z okazji 100-lecia jej urodzin.

Na program spektaklu, realizowanego pod patronatem Fundacji Wisławy Szymborskiej, złożą się m.in. takie wiersze jak: Nic dwa razy, Portret kobiecy czy Muzeum, które wybrzmiały z ust cenionej aktorki, Grażyny Szapołowskiej.  Całość została zrealizowana na podstawie scenariusza i w reżyserii jej córki Katarzyny Jungowskiej.

Moja mama, Grażyna Szapołowska pięknie czyta wiersze i poezję. Pomysł na to, aby zrealizować sztukę, był wspólny. Napisałam scenariusz, wybrałam wiersze i stworzyłam z tego całość. Chcę, aby przedstawienie, było spotkanie z duchem Wisławy Szymborskiej. W moim odczuciu spektakl będzie bezpośrednim przesłaniem od samej Wisławy, która była całkiem podobna do mnie. Ona była rozdarta między euforią a rozpaczą. Jak wszyscy artyści, którzy są wrażliwi. I to właśnie ta wrażliwość nas łączy - zdradziła.

Autorem oprawy muzycznej jest kompozytorka Karo Glazer, jedna z najbardziej utalentowanych młodych wokalistek, kompozytorów, aranżerów i producentów jazzowych. Multimedia do spektaklu przygotował Hektor Werios, a światła wyreżyserowała Jacqueline Sobiszewski.

Dodatkową atrakcją na scenie jest obecność aktora Piotra Makarskiego - narratora spotkania oraz aktorki i wokalistki Natalii Lesz, która wcieliła się w postać młodej Wisławy Szymborskiej.

Wisława Szymborska była bardzo wrażliwą osobą z niesamowitym poczuciem humoru i zawsze czułam w jej poezji ogromną wrażliwość na to, co się dzieje dookoła. Propozycja jest niesamowita, bo poezja Wisławy jest mi bliska od wielu lat. Takie role nie zdarzają się często, więc jest to dla mnie bardzo ważny projekt - mówiła Lesz.

Premiera przyciągnęła sporo gwiazd. W teatrze pojawili się m.in.: Mateusz Banasiuk, Laura Łącz, Joanna Racewicz, Nina Terentiew, Rafał Grabias, Stanisław Banasiuk, Daniel Olbrychski i Krystyna Demska-Olbrychska.

Zdjęcia w galerii.

  • Rafał Grabias - premiera spektaklu Wisławie-Grażyna (fot. AKPA)
  • Nina Terentiew - premiera spektaklu Wisławie-Grażyna (fot. AKPA)
  • Natalia Lesz - premiera spektaklu Wisławie-Grażyna (fot. AKPA)
  • Joanna Racewicz - premiera spektaklu Wisławie-Grażyna (fot. AKPA)
  • Mateusz Banasiuk - premiera spektaklu Wisławie-Grażyna (fot. AKPA)
  • Mateusz Banasiuk, Stanisław Banasiuk - premiera spektaklu Wisławie-Grażyna (fot. AKPA)
  • Daniel Olbrychski, Krystyna Demska-Olbrychska - premiera spektaklu Wisławie-Grażyna (fot. AKPA)
  • Laura Łącz - premiera spektaklu Wisławie-Grażyna (fot. AKPA)
[1/8] Rafał Grabias - premiera spektaklu Wisławie-Grażyna (fot. AKPA)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także