Gwiazdy na gali otwarcia Festiwalu LGBT Film: Mandaryna, Fabienne Wiśniewska, Ramona Rey, Rafał Grabias
22 kwietnia odbyła się uroczysta gala otwarcia Festiwalu LGBT Film, czyli największego festiwalu tęczowego kina w Polsce. Podczas 13. edycji wydarzenia w dziewięciu polskich miastach – Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Koninie i Bydgoszczy, a także online na MOJEeKINO.PL – można będzie zobaczyć filmy, fabularne i dokumentalne, które przybliżą widzom perspektywę osób LGBTQ+ na całym świecie.
Na imprezie pojawiły się osoby znane i lubiane. Kto?
Gwiazdy na gali otwarcia 13. Festiwalu LGBT Film. Kto się pojawił?
Choć określenie pojawiło się dopiero w połowie lat 80., queerowe kino rozwijało się dużo wcześniej. Wątki miłości homoseksualnej, zjawisko transpłciowości czy próby uchwycenia queerowej wrażliwości odnajdziemy w powojennym kinie francuskim, awangardowych produkcjach lat 60. czy filmach artystek i aktywistek drugiej fali feminizmu.
Przez lata perspektywa osób LGBTQ+ była niszowa. Dziś produkcje możemy oglądać w niemal każdym kinie i na platformach streamingowych, a ich twórcy walczą o najważniejsze filmowe statuetki.
Dzieła przybliżające tematykę queer można obejrzeć właśnie podczas 13. Festiwalu LGBT Film. Kto przybył na imprezę? Marta Mandaryna Wiśniewska, Fabienne Wiśniewska, Ramona Rey, Rafał Grabias, Magdalena Popławska, Aleksandra Popławska, Michał Szczerba, Tomasz Ciachorowski, Marianna Schreiber.
Zdjęcia znajdziecie w galerii.
LGBT - co kryje się za tym skrótem?
Skrót LGBT oznacza Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender i odnosi się do społeczności osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych. Termin LGBT bywa również używany w stosunku do osób, które nie uznają siebie za heteroseksualne, ale nie zdążyły jeszcze określić, jaka jest ich orientacja seksualna.
Osoby queer, bo o nich mowa, często nie chcą określać swojej orientacji i tożsamości takimi słowami jak heter, gej, lesbijka, osoba biseksualna czy transpłciowa. Odpowiednim terminem staje się w tym momencie LGBT, które obejmuje wachlarz tożsamości.
Sam skrót LGBT powstał w latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych, jednak do powszechnego obiegu wszedł dopiero w latach 90.