Wirtualna Polska

Céline Dion kończy dzisiaj 50 lat. Spektakularna kariera i metamorfoza gwiazdy [DUŻO ZDJĘĆ]

Céline Dion kończy dzisiaj 50 lat. Spektakularna kariera i metamorfoza gwiazdy [DUŻO ZDJĘĆ]

Celine Dion – metamorfoza

Céline Dion ma dziś swoje święto. Gwiazda 30 marca skończyła 52 lata. Jak wyglądały początki jej kariery? Sukcesy gwiazdy to nie tylko Titanic i Eurowizja.

50 urodziny Céline Dion – historia gwiazdy

Wirtualna Polska

Céline Dion urodziła się 30 marca 1968 roku w Charlemagne, w kanadyjskiej prowincji Quebec. W tym roku diwa muzyki rozrywkowej obchodzi swoje 52 urodziny.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Piosenkarka wychowywała się w wielodzietnej rodzinie. Jest najmłodsza spośród swojego czternaściorga rodzeństwa. Rodzice Dion byli muzykami. Prowadzili klub, w którym Céline oswajała się ze sceną już od pierwszych lat swojego życia. Swój pierwszy utwór nagrała razem z matką i bratem w wieku 12 lat. Kaseta z tym nagraniem trafiła do sławnego menadżera René Angelila – jej przyszłego męża. Po wysłuchaniu piosenki, producent zachwycił się tak bardzo jej głosem, że postawił wszystko na jedną kartę, żeby wypromować młodą artystkę. Zastawił swój dom, aby sfinansować jej pierwszą płytę. Album pt. La voix du bon Dieu ukazał się w 1981 roku. Dwa lata później wokalistka stała się pierwszą kanadyjską piosenkarką, której album we Francji osiągnął status złotej płyty.

Céline Dion na Eurowizji reprezentowała Szwajcarię

Światową sławę zyskała dzięki Eurowizji w 1988 roku. Céline Dion, reprezentując w konkursie Szwajcarię (ponieważ Kanada nie może brać udziału w europejskim konkursie), wystąpiła w Dublinie z utworem Ne partez pas sans moi i zajęła pierwsze miejsce.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Pamiętam, że Eurowizja była dla mnie bardzo dziwną przygodą. Otrzymałam telefon, gdy byłam w Montrealu, gdzie mieszkam na co dzień, z propozycją wyjazdu do Irlandii w barwach Szwajcarii. Powiedziałam: „Nie rozumiem, to w Szwajcarii nie ma artystów? Przecież będą myśleć – kim ona jest? Skąd pochodzi? Nawet jej nie znamy”. Ale ostatecznie przyjęłam tę propozycję, pojechałam tam i czułam się jak na wyścigach konnych [chodzi o rywalizację – red.]. Mój mąż, który był hazardzistą, stawiał na mnie wszystkie zakłady. Wydał na to majątek, a ja czułam przez to jeszcze większą presję, że muszę wygrać. Ostatecznie wygraliśmy dla Szwajcarii, więc Szwajcarzy mnie pokochali, a w nagrodę dostałam duuuużo czekolady – wyznała Céline w 2013 roku w programie „The Jonathan Ross Show”.

Piosenka Céline znalazła się w zestawieniu 14 największych eurowizyjnych przebojów w 50-letniej historii konkursu.

Dla wokalistki udział w konkursie był przepustką do międzynarodowej kariery. Céline do dziś jest wymieniana obok m.in. Abby jako przykład, że Eurowizja może być przepustką do międzynarodowej sławy.

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Céline Dion z Grand Prix Eurowizji 1988

Céline Dion z Grand Prix Eurowizji 1988

Kariera Céline Dion po Eurowizji

Wirtualna Polska

Artystka dysponuje 3-oktawową skalą głosu. Jej barwa jest charakterystyczna i rozpoznawalna na całym świecie. Céline Dion wydała dwadzieścia sześć albumów studyjnych, których zdecydowana większość pokryła się platyną.

Jej karierze od samego początku wiernie towarzyszył René Angelil, jej producent, menadżer, później ukochany mąż. Długo ukrywali swój związek, do czasu, w którym w 1994 roku wzięli ślub w Montrealu. Para doczekała się trójki dzieci – René Charlesa oraz bliźniąt Eddy’ego i Nelsona.

14 stycznia 2016 roku René, miłość życia Céline, zmarł na raka krtani. Ta tragedia bardzo odbiła się na wokalistce. Sytuację pogorszyła kolejna śmierć w rodzinie wokalistki – dwa dni później zmarł bowiem ukochany brat Dion, Daniel, który również chorował na raka krtani. W styczniu 2020 roku zmarła matka gwiazdy.

Céline Dion i Rene Angelil w 1997 roku

Céline Dion i Rene Angelil w 1997 roku

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Nie tylko Titanic, czyli największe przeboje Céline Dion

W dniu 50. urodzin artystki przypominamy jej największe hity, które na stałe zagościły w repertuarze kultowej muzyki rozrywkowej – oscarowa piosenka My Heart Will Go On do filmu Titanic – będącą jedną z najpiękniejszych w historii ścieżek dźwiękowych, ponadto piosenka stała się jednym z najlepiej sprzedających się singli w historii muzyki i jednym z największych przebojów wszech czasów, poprzez I’m Alive, That’s The Way It Is, The Power Of Love, piosenkę do filmu anonimowego Disneya Piękna i Bestia, za którą wokalistka również otrzymała Oscara, po wielokrotnie nagradzaną Falling Into You i wiele, wiele innych.

Wirtualna Polska

W sumie Céline Dion wydała 153 single – pierwszym była piosenka Ce n’était qu’un rêve z 1981 roku, zaś ostatnim (nie licząc utworów świątecznych) – How Does a Moment Last Forever (2017).

W swojej karierze Céline Dion otrzymała aż pięć nagród Grammy, w tym m.in. w kategorii Album Roku za płytę Falling into You oraz Nagranie Roku za przebój My Heart Will Go On. Ten ostatni został nagrodzony również Oscarem w kategorii Najlepsza oryginalna piosenka filmowa. 

Celine Dione

Celine Dione

My Heart Will Go On – przebój wszech czasów

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Singel z piosenką był najlepiej sprzedającym się singlem 1998 roku. Na całym świecie sprzedał się w ilości 10 mln egzemplarzy. Muzyka do filmu Titanic stała się jedną z najlepiej sprzedających się w historii muzyki filmowej. Przebój ten jest uważany – zaraz obok I Will Always Love You Whitney Houston do filmu The Bodyguard oraz Everything I Do I Do It for You Bryana Adamsa do filmu Robin Hood: Książę złodziei – za najpiękniejszą balladę lat 90.

To było szalone. Pamiętam, że nie czułam się zbyt dobrze w dniu, w którym nagrywaliśmy piosenkę w studiu, bo miałam „kobiece dni”. Żeby uspokoić się i pobudzić swoje wibrato, wypiłam wtedy czarną kawę z cukrem, czego nigdy wcześniej nie robiłam przed nagraniami. Efekt zaskoczył mnie samą – powiedziała Céline w wywiadzie dla magazynu „Billboard”, którego udzieliła w 2017 roku.

Nuty miłosnej i ckliwej piosenki My Heart Will Go On na zawsze zapisały się w historii muzyki filmowej, do której z lubością wracają zarówno miłośnicy kina, jak również fani wybitnej diwy Céline Dion.

Wirtualna Polska

 


Celine Dion w dzieciństwie

Celine Dion w dzieciństwie

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska
Céline Dion w 1987 roku

Céline Dion w 1987 roku

Céline Dion z Grand Prix Eurowizji 1988

Céline Dion z Grand Prix Eurowizji 1988

Wirtualna Polska
Wirtualna Polska

Komentarze

Najczęściej czytane dziś

Wirtualna Polska

Może Cię zainteresować

×