Anna Dereszowska ze łzami w oczach opowiedziała o chorobie córki. NFZ ją zawiódł
Anna Dereszowska mierzyła się z chorobą córki, o czym otwarcie opowiedziała w Senacie. Teraz przypomniała własne słowa, by nagłośnić kwestię zdrowia psychicznego. – Zwracanie się o pomoc nie jest oznaką słabości! – podkreśliła aktorka, która w trakcie wystąpienia pożaliła się na publiczną służbę zdrowia. Na mównicy nie mogła powstrzymać emocji.
11.10.2024 07:40
Anna Dereszowska jest popularną aktorką, a prywatnie – mamą trójki dzieci, w tym 16-letniej Leny. Dziewczyna w dzieciństwie zmagała się z poważną wadą wzroku, później zdiagnozowano u niej chorobę Hashimoto. Gwiazda filmu "Lejdis" jakiś czas temu ujawniła mediom również fakt, że nastolatka mierzyła się także z zaburzeniami depresyjnymi. Więcej o kłopotach córki powiedziała 3 września podczas wizyty w Senacie na konferencji "MówMY o zdrowiu psychicznym młodych ludzi". Przeszło miesiąc później, a dokładnie 10 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, udostępniła fragment swojego przemówienia. Nie brakowało emocji i z trudem powstrzymywanych łez.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Anna Dereszowska opowiedziała o chorobie córki. Z trudem powstrzymywała łzy
Anna Dereszowska już na początku przemowy wspomniała o chorobie córki i tym, że nastolatce udało się pokonać chorobę. Aktorka ujawniła, że w procesie leczenia rozczarował ją brak wsparcia ze strony państwa, a 16-latka leczyła się prywatnie. Dereszowska powiedziała:
Staję przed państwem jako mama szesnastolatki, która dwa lata temu mierzyła się z depresją. Na szczęście nam się udało. (...) Jako mama, szukając pomocy w systemie zdrowotnym, zderzyłam się ze ścianą. Tej pomocy nie mogliśmy uzyskać. Na szczęście w dużym mieście, w Warszawie, udało nam się znaleźć pomoc prywatną. Na czas zdążyliśmy.
Anna Dreszowska oceniła, że pomoc osobom z problemami psychicznymi jest w Polsce niewystarczająca. Zauważyła, że choć politycy chwalą się postępami w dziedzinie wsparcia psychicznego Polaków, to w rzeczywistości wciąż jest dużo do zrobienia.
Mówię o tym dlatego, że doświadczyłam braku rozwiązań systemowych. Takich, które pozwoliłyby wszystkim – rodzicom, nauczycielom, lekarzom, psychologom – działać wspólnie. Tego nam potrzeba! (...) Pani marszałek mówiła o tym, że dużo w tej chwili mówimy na ten temat. Pan ambasador mówi, że dużo zrobiliśmy. Mówimy dużo, ale wciąż jesteśmy na początku tej drogi. Mówię to z perspektywy tej maluczkiej, na samej końcu, czyli rodzica, który został postawiony w sytuacji, kiedy potrzebował pomocy tu i teraz, ale nie potrafił jej znaleźć.
Anna Dereszowska na koniec przemówienia wskazała, że "bez zdrowych, gotowych na podejmowanie wyzwań, świadomych siebie młodych ludzi nie ma i nie będzie zdrowego społeczeństwa". Dzieląc się na Instagramie nagraniem ze swojego wystąpienia, napisała:
Zdrowie psychiczne dotyczy każdego, niezależnie od wieku, ale to my, dorośli jesteśmy odpowiedzialni za dobrostan psychicznych dorastających pokoleń. W swoim wystąpieniu mówiłam m.in. o potrzebie systemowych rozwiązań, edukacji i wsparcia dla młodych ludzi i ich opiekunów, ale też podzieliłam się swoją osobistą historią.
Anna Dereszowska przypomniała także trzy ważne numery telefoniczne dla osób, które potrzebują wsparcia psychicznego. Oto one:
- 116 111 – Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 24/7
- 116 123 – Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych
- 800 70 2222 – Linia wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym