NewsyTVP reaguje na zarzuty ws. manipulowania punktami na Eurowizji. Domaga się konkretnych działań od organizatorów konkursu

TVP reaguje na zarzuty ws. manipulowania punktami na Eurowizji. Domaga się konkretnych działań od organizatorów konkursu

TVP reaguje na zarzuty ws. manipulowania punktami na Eurowizji
TVP reaguje na zarzuty ws. manipulowania punktami na Eurowizji
22.05.2022 16:40

14 maja dobiegła końca Eurowizja 2022. Konkurs zakończył się zwycięstwem Ukrainy. Nasz reprezentant, Krystian Ochman, choć był stawiany przez bukmacherów w ścisłej piątce najlepszych artystów do zwycięstwa, zajął dopiero 11. miejsce, co nie spodobało się fanom.

Kiepski wynik Ochmana to jednak niejedyna kontrowersyjna kwestia dotycząca tegorocznego udziału Polski w konkursie. EBU (Europejska Unia Nadawców), organizator konkursu, oskarżyła polskie jury o to, że oddało swoje głosy w sposób stronniczy, by zmanipulować wyniki na korzyść swojego reprezentanta. Zresztą nie tylko Polska miała zrobić w ten sposób.

W trakcie finału EBU poinformowało, że ze względu na wykryte manipulacje wynikami głosowania jury w II półfinale, aż sześć państw otrzymało karę w postaci anulowania punktów jurorskich przyznanych przez lokalne komisje i brak możliwości udziału jury w finale ESC 2022. Punkty z Polski (a także z m.in. San Marino, Rumunii czy Czarnogóry) stworzone były poprzez algorytmy bazujące na głosowaniach innych krajów z danych koszyków. Być może, gdyby nie doszło do takiej sytuacji, wyniki całego konkursu byłyby inne. […] Nie wiemy dokładnie kto zawinił, z kim Polska umawiała się na wymianę punktów oraz czy nadawca wyciągnie jakiekolwiek konsekwencje z tych działań szargających wizerunek TVP i całego kraju – podał branżowy serwis Dziennik Eurowizyjny.

Ostatecznie głosy jurorów z grupy państw zostały anulowane. Serwis Plejada skontaktował się w tej sprawie z TVP i otrzymał od niej twarde stanowisko ws. zarzutów EBU.

TVP reaguje na oskarżenia organizatorów Eurowizji

Telewizja Polska przesłała serwisowi komunikat, w którym stwierdziła, że identyczny zarzut dotyczący manipulacji, można postawić innym grupom państw, zarówno tym, które brały udział w tegorocznym konkursie, jak i w poprzednich edycjach. Dodatkowo publiczny nadawca chce, by EBU wyjaśniła nieporozumienia i wycofała się z zarzutów wobec polskiego jury:

Nie zgadzamy się opinią EBU na temat rzekomych nieprawidłowości w głosowaniu. Identyczny zarzut można próbować formułować w stosunku do innych grup państw, zarówno w tegorocznych, jak i w wielu wcześniejszych konkursach Eurowizji. Wobec tego TVP czeka na ostateczne wyjaśnienie nieporozumień, a w konsekwencji na wyciągnięcie przez EBU wniosków z błędów popełnionych przez organizatorów Eurowizji oraz wycofanie się z zarzutów.

Jak dalej potoczy się ta sprawa?

  • Występ Krystiana Ochmana na Eurowizji 2022
  • Eurowizja 2022. Punkty z Polski
  • Eurowizja 2022. Punkty z Polski
  • Eurowizja 2022. Punkty z Polski
  • Jacek Kurski, Krystian Ochman
  • Występ Krystiana Ochmana na Eurowizji 2022
  • Występ Krystiana Ochmana na Eurowizji 2022
[1/7] Występ Krystiana Ochmana na Eurowizji 2022
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także