NewsyTulia ocenzurowana na Eurowizji 2019! Organizatorzy konkursu bezlitośni dla polskiego zespołu!

Tulia ocenzurowana na Eurowizji 2019! Organizatorzy konkursu bezlitośni dla polskiego zespołu!

Tulia teledysk Pali się krzyż
Tulia teledysk Pali się krzyż
Zuza Maciejewska
12.03.2019 16:40, aktualizacja: 13.03.2019 19:54

Tulia musiała zmienić teledysk do piosenki Pali się w wersji na Eurowizję 2019. Z klipu wycięto sceny z przydrożnym krzyżem. Dlaczego?

W tym roku kandydata do Eurowizji 2019 wybrały władze Telewizji Polskiej. To właśnie one zdecydowały, że nasz kraj reprezentować będzie folkowo-popowy zespół Tulia.

Chociaż początkowo piosenka była utrzymywana w ścisłej tajemnicy, niedawno została ona oficjalnie przedstawiona przez serwis eurowizja.org:

Z ostatniej chwili! Piosenką, którą wykona zespół w Tel Awiwie będzie „Pali się” (Fire of love)! Dziewczynom życzymy sukcesu!

W odświeżonej odsłonie Pali się zmianie uległ nie tylko tekst, który po części zastąpiono angielskim, ale również sam teledysk. Jedna ze scen – a właściwie jej brak – niemal natychmiast wywołała sporo kontrowersji. W 11 sekundzie polskiej wersji klipu wokalistki idąc ulicą mijają przydrożny krzyż. W eurowizyjnej wersji tego motywu zabrakło.

Internauci błyskawicznie podchwycili temat, sugerując, że wszystkiemu rzekomo winne są władze TVP. Okazuje się jednak, że powód jest zupełnie inny – teledysk do Fire of love został ocenzurowany ze względu na surowy regulamin Eurowizji, który wyraźnie podkreśla, że "wydarzenie zabrania promowania jakichkolwiek instytucji i symboli religijnych", a tym jest krzyż.

Oficjalne oświadczenie zespołu w sprawie usunięcia sceny z krzyżem z teledysku do Fire in love:

Intencją pracownika Universal Music Polska nie było obarczenie odpowiedzialnością za zmianę w teledysku zespołu Tulia „Fire of Love (Pali się)” Telewizji Polskiej ani żadnego innego podmiotu związanego z występem Tulii na Konkursie Piosenki Eurowizji.
Usunięcie krzyża z teledysku Tulii do piosenki „Fire of Love (Pali się)” wyniknęło wyłącznie z interpretacji przepisów Konkursu Eurowizji i dostosowania czasu trwania teledysku do eurowizyjnej wersji utworu.
W trakcie, gdy odbywały się prace montażowe, zarówno Tulia, jak i przedstawiciele Universal Music Polska, byli w trakcie przygotowań do występu na gali Fryderyków w Katowicach, w związku z czym żaden podmiot nie nadzorował bezpośrednio prac nad montażem teledysku. Również przedstawiciele Telewizji Polskiej nie mieli wpływu i nie uczestniczyli w tych pracach.

Dodajmy, że w eurowizyjnej wersji zabrakło jeszcze jednej kontrowersyjnej sceny – ze strażakami polewającymi wódkę do kieliszków.

Jak oceniacie "ocenzurowaną" wersję teledysku Tulii?

https://www.facebook.com/188846645006097/posts/401112087112884?sfns=mo

Wersja teledysku Pali się bez krzyża:

Wersja teledysku Pali się z krzyżem:

 • Krzyż w teledysku Tulii "Pali się"
 • Krzyż w teledysku Tulii "Pali się"
 • Tulia - angielska wersja teledysku
 • Joanna Sinkiewicz, Dominika Siepka, Patrycja Nowicka i Tulia Biczak to przepiękne dziewczyny!
 • Tulia Biczak – kim jest liderka zespołu Tulia?
 • Alicja Majewska i TULIA – Wielkie Kolędowanie z Polsatem 2018
 • Joanna Sinkiewicz, Dominika Siepka, Patrycja Nowicka i Tulia Biczak to przepiękne dziewczyny!
 • TULIA – Opole 2018, konferencja prasowa
 • Dawid Podsiadło i Tulia – Fryderyki 2018
 • Tulia - polska wersja teledysku
 • Tulia – Fryderyki 2019, występ
 • TULIA – Wielkie Kolędowanie z Polsatem 2018
 • Tulia – Top of the Top 2018
[1/13] Krzyż w teledysku Tulii "Pali się"
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także