Ile kosztowały kampanie Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego? Ujawniono milionowe kwoty. Różnica jest ogromna
Wybory prezydenckie, które odbyły się w tym roku, wzbudziły całe mnóstwo emocji. Od samego początku ze względu na panującą pandemię nie było wiadomo, w jakiej formie się odbędą. Rozważano różne opcje głosowania. Zakaz zgromadzeń znacznie utrudniał przeprowadzenie go w normalnym trybie. Jedną z opcji było możliwość oddania głosu w formie Korespondencyjnej. Ostatecznie każdy mógł zagłosować na wybranego przez siebie kandydata w tradycyjny sposób, udając się do lokalu wyborczego i wrzucając kartę do urny.
13.10.2020 | aktual.: 13.10.2020 16:06
Podczas tych wyborów w pierwszej turze mogliśmy wybierać spośród jedenastu kandydatów. Od samego początku na prowadzenie wysuwało się kilka nazwisk. W sondażach przedwyborczych cały czas liderem był ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda. Tuż za nim znajdował się Rafał Trzaskowski, który do wyścigu o fotel prezydenta dołączył jako jeden z ostatnich, zastępując na tym miejscu Małgorzatę Kidawę- Błońską, która zrezygnowała ze startu.
Na dwucyfrowe poparcie mógł liczyć także bezpartyjny kandydat Szymon Hołownia, który do samego końca był bardzo wysoko w zestawieniu. W drugiej turze zmierzyli się kandydat popierany przez Koalicję Obywatelską oraz urzędujący prezydent.
Ile Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski wydali na kampanie wyborcze?
Wybory prezydenckie nie odbyły się we wcześniej planowanym terminie. Głosowanie zostało przesunięte aż od dwa miesiące. Ze względu na panującą w kraju pandemię, kandydaci podczas drugiej tury mieli znacznie utrudnione zadanie z dotarciem do wyborców.
Kampanie prowadzone przez faworytów pochłonęły spory budżet. O wszystkim możemy przeczytać w dzienniku Fakt. Sztab wyborczy Andrzeja Dudy wydał kwotę w wysokości 28,6 mln złotych. Rafał Trzaskowski na swoją kampanię przeznaczył zaledwie 9,5 mln złotych. Są to kwoty, które zostały udostępnione przez Państwowy Komitet Wyborczy.
Start w wyborach Andrzeja Dudy w całości został sfinansowany ze środków PiS-u. Jego kontrkandydat 8,3 mł złotych pozyskał z funduszu PO, a 1,2 mln z wpłat od osób fizycznych. Na reklamę w mediach urzędujący prezydent wydał 9,8 mln złotych, z czego 2,5 mln zapłacono za reklamy emitowane w telewizji. Komitet Rafała Trzaskowskiego na media wydał 4,3 mln złotych a na spoty, które oglądaliśmy na szklanym ekranie, przeznaczono 1,8 mln złotych.
Trzeba przyznać, że różnice w tych sumach są dosyć znaczące. Przypomnijmy, że Andrzej Duda wygrał drugą turę wyborów, uzyskując 51,03% poparcia, na Rafała Trzaskowskiego swój głos oddało 48,97 % wszystkich głosujących. Te wybory prezydenckie to też rekordowa frekwencja. Do urn udało się aż 68,18% wszystkich uprawnionych do głosowania.