Dramat Piotra Jaconia z TVN. Jego transpłciowa córka musiała pozwać go do sądu. „Państwo rozdzieliło polską rodzinę”

Piotr Jacoń

Piotr Jacoń

Transpłciowa córka Piotra Jaconia musiała go pozwać. Dlaczego? Od tego zależy jej przyszłość.

Piotr Jacoń od wielu lat pracuje jako dziennikarz w TVN. Swoje życie dzieli pomiędzy Warszawą a Gdynią, w której mieszka z rodziną. Od poniedziałku do czwartku żyje w stolicy, gdzie spełnia się jako dziennikarz przekazujący najważniejsze wydarzenia. W piątek wraca do kochającej żony i spędza z nią weekend.

Kilka miesięcy temu udzielił przełomowego wywiadu, w którym opowiedział o swojej córce, Wiktorii, która jest transpłciowa. Przybliżył, dlaczego ojcom tak ciężko jest mówić o takich dzieciach.

Bo funkcjonuje ta straszna, patriarchalna gradacja. Ojciec myślał, że miał syna. Rozumie pan: s y n a. Ach, jak to brzmi! S y n – duma. Aż tu nagle ten syn mówi, że jest dziewczyną, czyli – jak podpowiada nam patriarchat – kimś jakby gorszym. Transmężczyzna to jest w pewnych kategoriach „awans”, transkobieta – „degradacja”! Jeśli syn okazuje się córką, to ojciec we własnych oczach staje się kimś innym. Syna nie ma, więc ojca tego syna też jakby trochę nie ma. To wszystko brzmi dość absurdalnie, ale tak to, niestety, działa – wytłumaczył „Replice”.

Powiedział też o tym, w jaki sposób wyglądał coming out jego córki. Okazuje się, że Jacoń od początku zaakceptował tożsamość dziecka. Jak wyznał:

Latem ubiegłego roku moje dziecko zaczęło przebąkiwać, że robi jakieś badania i „o czymś musi nam powiedzieć”. Dopytywaliśmy z żoną, o co chodzi, ale słyszeliśmy, że „jeszcze jest za wcześnie”. Mieszkamy w Gdyni, Wiktoria studiuje w Warszawie, więc ta kluczowa rozmowa odbyła się przez telefon, na głośnomówiącym. Nie pamiętam dokładnie jej słów, ale musiała powiedzieć, że od dawna źle czuje się w swoim ciele. Musiała powiedzieć, że jest kobietą i używa imienia „Wiktoria”. Wspominała o terapii hormonalnej. Niemal automatycznie oboje z żoną od razu weszliśmy w tryb „pełna akceptacja”. Zapewniliśmy nasze dziecko o miłości i wsparciu. To była spokojna rozmowa. Gdy się skończyła, oboje się rozpłakaliśmy.

Wiktoria stanęła teraz przed nowymi problemami. Są one związane z absurdami polskiego prawa. Przepisy zmusiły ją do tego, by przynajmniej formalnie zwróciła się przeciwko rodzicom.

Córka Piotra Jaconia pozwała go do sądu. Dlaczego?

Wiktoria, by dopełnić formalności, związanych ze zmianą płci, musiała… pozwać rodziców i oskarżyć ich o to, że podczas narodzin niewłaściwie wybrali jej płeć. Piotr pomógł w tym córce.

Wziąłem od niej pozew przeciwko nam i samodzielnie złożyłem go w sądzie w Gdańsku. (…) Wchodzimy na salę, trzymając się za ręce i pierwszy komunikat, który słyszymy od sądu, to że pani powinna usiąść po tej stronie, a państwo naprzeciwko. Jako oskarżeni i strona pozywająca. Na dzień dobry państwo rozdzieliło polską rodzinę. Sztucznie to zrobiło, ale bezkompromisowo – dziennikarz powiedział Wirtualnej Polsce.

Również sama rozprawa nie była przyjemna. Wiktoria płakała w jej trakcie. Była też zmuszana do posługiwania się swoim dawnym, męskim imieniem, co nie było przyjemne.

 Zrobiła to szeptem. Sąd poprosił, aby powiedziała głośniej. I w tym momencie się rozpadła. Zaczęła płakać, wyć właściwie – dodał rozmówca WP.

Dla Piotra Jaconia takie sceny były nie do wytrzymania. Natychmiast pobiegł, by przytulić płaczące dziecko. Piotr nie przestaje martwić się o przyszłość Wiktorii w naszym kraju.

Niestety żyjemy w państwie, które osób transpłciowych nie widzi. Co w praktyce oznacza, że systemowo jest wobec nich opresyjne. Narodowy Fundusz Zdrowia nie dostrzega osób trans, a przecież one całe życie są skazane na terapię hormonalną – uzupełnił.

Jak wyznał, zakończył już pracę nad książką „My, trans”, w której opisuje losy osób transeksualnych w naszym państwie. Praca miała premierę kilka dni temu. Wydało ją Wydawnictwo RM.

Musimy przyznać, że postawa Piotra Jaconia zrobiła na nas duże wrażenie. Dziennikarz bardzo kocha swoją córkę i zrobi dla niej wszystko. Oby więcej rodziców było tak tolerancyjnych.


Piotr Jacoń – Sopot Top of the Top 2021

Piotr Jacoń – Sopot Top of the Top 2021

Piotr Jacoń – Sopot Top of the Top 2021

Piotr Jacoń – Sopot Top of the Top 2021

Piotr Jacoń

Piotr Jacoń

Komentarze

 • Paulina pisze:

  Takich postaw nam potrzeba. Taka reakcja rodziców powinna być na porządku dziennym i nikogo nie dziwić

 • Gość pisze:

  Mój najlepszy kolega, który w dzieciństwie był moją koleżanką poukładał sobie życie i ma się w nim dobrze. Miał mądrych rodziców, którzy Go zrozumieli, wspierali, pomagali i przede wszystkim AKCEPTOWALI i nie twierdzili, że mu się poprzewracało w głowie. Takiego życia życzę wszystkim osobom transpłciowym , trzymam za Was kciuki i mam nadzieję, że rozumiejących, mądrych ludzi jest więcej, a komentarzem Bibliotekarki nie przejmujcie się, zignorujcie go i BĄDZCIE SOBĄ.

 • Gość pisze:

  Takich mądrych ludzi potrzeba w Polsce więcej !!!!!

  • Ona pisze:

   Serio? A ja myślałam że rodzice walczą gdy dziecko jest chore! Przecież z tego można wyjść! Ale wtedy trzeba Boga prosić! Ale o tym się zapomina,po co! Niech do końca wierzy że jest Wikusią i syn jest córeczka i niech wszyscy teraz UWIERZĄ.

 • Zwykła matka pisze:

  Jakiś normalny facet. Przeżył to bo myślał ze ma syna. Ale zaakceptował pomaga i jest dalej ojcem gratuluje wyższego stanu umysłu.

 • Bibliotekarka pisze:

  Poprzewracało się w głowach lewakom i bogaczom. Dlaczego w prostych rodzinach nie ma dzieci transpłciowych? Odpowiedź – bo ciężko pracują, są zmęczeni i nie mają czasu ani siły na myślenie o głupotach. Ntb. w dawnych książkach medycznych takie coś określano jako dewiacja i leczono u psychiatry duszę, a nie okaleczano ciało jak teraz.

  • Gość pisze:

   Idiotko, żal mi ciebie. Kołtuństwo ibrak elementarnej wiedzy,

  • Gość pisze:

   Dlatego debilu ze się ukrywają i nawet nie maja możliwości zrozumieć kim są.

  • Gość pisze:

   Wyobraź sobie Bibliotekarko, że brat pani, sprzątającej w mojej firmie, jest transpłciowy. Ona tzw. wg. Ciebie „prosty człowiek” i trans w rodzinie. Czytaj lepiej aktualne książki medyczne, a nie dawne, o których wspominasz, bo nie służą Ci i powielasz bzdury. Życzyłabym Ci transpłciowego dziecka, żebyś przerobiła problem na własnej skórze, ale Ci tego nie życzę, bo jesteś na to za głupia i tylko byłby to dramat dla dziecka. Pan Piotr jest Ojcem przez wielkie O, bo zaakceptował córkę taką jaka jest i jeszcze umie o tym mówić. Ty Bibliotekarko kazałabyś dziecku udawać, że przewróciło mu się w głowie.

  • Gość pisze:

   Nie wierzę i to bibliotekarka

  • Gość pisze:

   Brak słów na taki komentarz 😡

  • Gość pisze:

   Debil

  • Tato córki trsns pisze:

   Po co sie wypowiadać ,jeżeli nie ma się wiedzy na dany temat.Odczuwanie płci nie ma związku z zasobnością i tyle na temat

 • Gość pisze:

  Panie Piotrze… Szacun!

 • Megi pisze:

  Jeszcze jeden celebryta !
  Nie starczy miejsca na ściance!

 • Gosc pisze:

  Obyś nigdy nie musiał znaleźć się w takiej sytuacji

 • Gość pisze:

  popieram całym sercem rodziców.

 • Gość pisze:

  Przeprosić dziecko, że urodziło się chłopcem. Idiotyzm. To nie państwo polskie jest chore. Współczuję.

  • Gość pisze:

   Obyś nie musiał tego przerabiać na własnych dzieciach, bo zawiedziesz je jako rodzic.

 • Gość pisze:

  Straszne. Wspolczuje szkoda dziecka okaleczona psychika i cialo

 • Gość pisze:

  Ludzie wy jestescie chorzy.Opamietajcie się!!!

 • Gość pisze:

  Za dużo mają pieniędzy i się w dupa…ch poprzewracało

 • Jerry pisze:

  Co ten tatuś bełkocze….chory jak i reszta rodziny

 • Alicja pisze:

  Wielki szacun dla takich rodziców. Żeby jeszcze to był normalny kraj to byłoby łatwiej. Pozdrawiam.

 • Gość pisze:

  Brawo dla Pana postawy.Dziecko trzeba wspierać i kochać bezwarunkowo.Jest Pan wspaniałym ojcem i człowiekiem

 • Gość pisze:

  No faktycznie mega problem

  • Gość pisze:

   Wielki szacun dla takich rodziców. Żeby jeszcze to był normalny kraj to byłoby łatwiej. Pozdrawiam.

 • Gość pisze:

  Cudowni Rodzice i dzielna Córka! Życzę dobrych myśli!

 • Piotr pisze:

  Panie Piotrze, szacunek…. Chylę nisko czoło przed wielką mądrością i miłością Ojca (Mamy również) . BRAWO !!!! Wiktorio wszystkiego dobrego….